پرواز بویینگ ‌های ایران ایر به اروپا محدود شد

بویینگ 747 ایران ایر
Image caption اتحادیه اروپا تاکید کرده که ممنوعیت تازه هیچ ربطی به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ندارد

اتحادیه اروپا فهرست تازه ای از هواپیماهای ایران ایر منتشر کرد که اجازه پرواز به کشورهای عضو این اتحادیه را ندارند؛ این فهرست بیش از نیمی از هواپیماهای این شرکت را در بر می گیرد.

هلن کرنس، سخنگوی کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۶ ژوییه (۱۵ تیر) اعلام کرد که پس از بازرسی ایمنی هواپیماهای ایران ایر، هواپیماهای بویینگ ۷۴۷ و بویینگ ۷۲۷ و ایرباس های ۳۲۰ این شرکت به فهرست ممنوعه پرواز به اتحادیه اروپا اضافه شده است.

بر اساس اطلاعات مندرج در وبسایت شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، این شرکت ۸ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷، چهار بوئینگ ۷۲۷ و ۳ ایرباس ۳۲۰ در اختیار دارد.

به این ترتیب در مجموع ۱۵ هواپیمای دیگر این شرکت مشمول ممنوعیت پرواز به اروپا می شوند.

پیش از این، در تاریخ ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای فوکر ۱۰۰ ایران ایر را به کشورهای عضو این اتحادیه ممنوع کرده بود.

خانم کرنس به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما به طور مشخص به موارد مربوط به ایمنی پرواز توجه می کنیم" و "کنترل های ما به طور کامل بر امن بودن پروازها متمرکز است و نه چیز دیگر."

این در حالی است که دیل کید، یکی دیگر از سخنگویان کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا به بی بی سی فارسی گفت که با وجود اعمال ممنوعیت های تازه، هنوز ۲۳ هواپیمای شرکت ایران ایر اجازه سفر به اروپا را دارند.

این هواپیماها ۱۴ ایرباس A-۳۰۰، هشت ایرباس A-۳۱۰ و یک بوئینگ ۷۳۷ را شامل می شود.

آمریکا فروش قطعات هواپیماهای بویینگ به ایران را ممنوع کرده و این کشور برای تعمیر و نگهداری هواپیماهای بویینگ خود که در دهه هفتاد میلادی خریداری شده بود، دچار مشکل است.

در سال های اخیر سوانح مرگبار زیادی برای هواپیمایی ایران اتفاق افتاده است و مقامات این کشور فرسوده بودن هواپیماهای ایران را به تحریم های آمریکا نسبت داده اند.

فهرستی هواپیماهایی که اجازه پرواز به بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا را ندارند در سال ۲۰۰۶ تشکیل شد و به طور مرتب روزآمد می شود.

در این فهرست نام ۲۷۸ شرکت هواپیمایی وجود دارد که عمدتاً شرکت های هواپیمایی بسیار کوچک در آسیا و آفریقا هستند.

در تازه ترین فهرست منتشر شده از طرف اتحادیه اروپا نام شرکت هواپیمایی اندونزی از فهرست خارج شده و به این شرکت اجازه داده شده است تا پروازها هواپیماهایش به اروپا را از سر بگیرد.

نام شرکت هواپیمایی بلو وینگ از کشور سورینام هم به فهرست جدید اضافه شده است.

مطالب مرتبط