به روز شده:  15:12 گرينويچ - سه شنبه 06 ژوئيه 2010 - 15 تیر 1389

فوتبال

هلند بعد از ۳۲ سال در فینال تمام اروپایی

برای پخش این فایل، نرم افزار 'جاوا اسکریپت' باید فعال شود و تازه ترین نسخه 'فلش' نیز نصب شده باشد

نمودار تحلیلی و آمار بازی

تیم هلند با پیروزی ۳ بر ۲ بر تیم اروگوئه در نخستین بازی مرحله نیمه نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی برای سومین بار در تاریخ خود به فینال جام جهانی صعود کرد.

در این بازی جیووانی فان بروکهورست (دقیقه ۱۸)، وسلی اسنایدر (دقیقه ۷۰) و آرین روبن (دقیقه ۷۳) برای تیم هلند و دیه گو فورلان (دقیقه ۴۰) و پریرا (دقیقه ۹۰+۲) برای تیم اروگوئه گل زدند.

تیم هلند بازی فینال را روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه و با برنده بازی تیم های اسپانیا و آلمان برگزار خواهد کرد.

تیم هلند پیش از این دو بار در جام های ۱۹۷۴ آلمان و ۱۹۷۸ آرژانتین به فینال جام جهانی رسیده بود که هر دو بار مقابل تیم میزبان شکست خورد و نتوانست قهرمان جام جهانی شود.

در بازی نیمه نهایی مقابل اروگوئه، تیم هلند که با لباس تمام نارنجی به زمین آمده بود، ابتدا در دقیقه ۱۸ روی شوت از راه دور جیووانی فان برونکهورست (کاپیتان این تیم) به گل رسید. این گل که از فاصله حدود ۳۰ متری زده شد، یکی از زیباترین گل های جام جهانی ۲۰۱۰ تا بحال بود.

بعد از این گل تا چند دقیقه حملات هلند ادامه پیدا کرد، اما از حدود دقیقه ۲۵ اروگوئه بازی را در اختیار گرفت و بالاخره در دقیقه ۴۰ روی شوت از راه دور دیه گو فورلان (کاپیتان این تیم) بازی را به تساوی کشاند.

دقایق پایانی نیمه اول تیم هلند تا حدودی سراسیمه بود و اروگوئه به حمله های خود ادامه داد اما نیمه اول با نتیجه مساوی تمام شد.

کلیک راهنمای تیم هلند

نیمه دوم تیم هلند با یک تغییر و جایگزینی فان درفارت با دی زیو که در نیمه اول مصدوم شده بود، به زمین آمد.

دقایق اولیه نیمه دوم دو تیم بازی تقریبا برابری به نمایش گذاشتند. اما از حدود دقیقه ۶۰ حمله های تیم اروگوئه بیشتر شد و در دقیقه ۶۷ دیه گو فورلان روی یک ضربه ایستگاهی توپ را به گوشه دروازه هلند شوت کرد که استکلنبرگ، دروازه بان هلند، توپ را به کرنر فرستاد.

بعد از این ضربه اروگوئه تیم هلند یک حمله خطرناک انجام داد. فان درفارت روی پاس زیبای فان پرسی در محوطه جریمه صاحب توپ شد که شوت او را دروازه بان اروگوئه برگرداند و در برگشت ضربه محکم آرین روبن، که مدافعی را روبروی خود نداشت، از فاصله کمی از بالای دروازه به بیرون رفت.

اما حمله های تیم هلند ادامه پیدا کرد و در دقیقه ۷۰ شوت وسلی اسنایدر وارد دروازه شد تا اسنایدر هم ۵ گله شود و در کنار دیوید ویای اسپانیایی در صدر جدول گلزنان جام جهانی قرار گیرد.

تنها ۳ دقیقه بعد نوبت آرین روبن بود که این بار روی سانتر زیبای درک کویت با یک ضربه سر زیبا گل سوم هلند را بزند و در فاصله کمتر از ۲۰ دقیقه به پایان بازی، خیال نارنجی پوشان را از رسیدن به دیدار فینال تا حدود زیادی راحت کند.

کلیک راهنمای تیم اوروگوئه

بعد از این گل بازی حدودا در میانه میدان ادامه پیدا کرد تا دقایق پایانی که تیم اروگوئه چندین حمله را روی دروازه هلند انجام داد که در یکی از این حمله ها در دقیقه دوم وقت اضافه، شوت پریرا داخل دروازه هلند جای گرفت.

به این ترتیب فاصله دو تیم به یک گل رسید و اروگوئه ای ها امیدوار شدند که در یکی دو دقیقه باقی مانده تک گل عقب مانده را جبران کنند.

دو دقیقه پایانی بازی بسیار برای دو طرف نفس گیر بود. داور بازی هم با اینکه ۳ دقیقه اعلام وقت تلف شده کرده بود، تا حدود ۵ دقیقه بعد از پایان وقت قانونی، سوت پایان بازی را نزد.

اما سرانجام بازی با همان نتیجه ۳ بر ۲ به نفع هلند تمام شد تا هلندی ها بعد از ۳۲ سال دوباره به فینال جام جهانی برسند و فینال جام جهانی ۲۰۱۰ هم مثل جام جهانی قبل یک فینال تمام اروپایی باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.