اعدام چهار نفر در اصفهان به جرم قاچاق

عکس آرشیوی از اعدام در ایران
Image caption ایران به خاطر آمار بالای اعدام ها مورد انتقاد قرار دارد

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه گزارش داد که چهار نفر که به قاچاق مواد مخدر متهم بودند در شهر اصفهان اعدام شده اند.

همزمان سازمان دیده بان حقوق بشر از ادامه اجرای احکام اعدام کسانی که در زیر سن 18 سالگی مرتکب جرم شده اند انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران دادگستری اصفهان اعلام کرد که "خدابخش پ 35 ساله" و "بهروز ش 24 ساله" به جرم حمل 18 کیلوگرم کراک و 30 کیلوگرم تریاک به حکم شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شده بودند.

"علی ص 43 ساله" به جرم مباشرت در حمل 187 کیلوگرم تریاک برای دومین بار با رای شعبه چهارم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شد.

محکوم چهارم "اسحاق ص 25 ساله" در نگهداری یک کیلو و 325 گرم کراک، 197 گرم هروئین و 250 گرم "سوخته" در شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان اعدام گرفته بود.

بنا به این گزارش پس از تایید این احکام توسط دادستان کل کشور و پس از دو بار رد درخواست عفو متهمان، آنها اعدام شدند. زمان دقیق اجرای حکم اعدام اعلام نشد.

گروه های حقوق بشر اغلب از ایران به خاطر آنکه یکی از بیشترین اعدام ها را در جهان دارد انتقاد می کنند.

یک روز پیشتر دولت نروژ با احضار سفیر ایران در اسلو به صدور حکم اعدام برای زنی که متهم به زنا است و مردی که در نوجوانی مرتکب قتل شده اعتراض کرده بود.

سکینه محمدی آشتیانی زنی است که به جرم زنا به سنگسار محکوم شده است اما به گفته وزارت خارجه نروژ او "قبلا در ارتباط با همین جرم محکوم و مجازات شده بود."

بنابه گزارش ها این زن 43 ساله که دو فرزند دارد در ماه مه 2006 به داشتن "رابطه نامشروع" محکوم و 99 ضربه شلاق خورده بود.

شخص دیگری که نروژ به حکم اعدام او اعتراض کرده، محمد رضا حدادی است که به جرم قتلی که در سن زیر 18 سالگی مرتکب شده بود به اعدام محکوم شده است.

دیده بان حقوق بشر

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز روز دوشنبه در بیانیه ای خواستار خودداری قوه قضاییه ایران از اجرای حکم اعدام محمد رضا حدادی شده بود.

براساس این بیانیه آقای حدادی که هم اکنون 23 سال دارد قرار است روز چهارشنبه هفتم ژوئیه به خاطر قتلی که در 15 سالگی مرتکب شده بود اعدام شود.

دیده بان حقوق بشر می نویسد که خانواده حدادی روز چهارم ژوئیه از قصد قوه قضاییه برای اعدام فرزندشان در روز چهارشنبه آگاه شدند.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه خود همچنین به اعدام کسانی که در زیر سن 18 سالگی در ایران مرتکب جرم شده اند اعتراض کرد: "ایران پیشگام همه کشورهای جهان در اعدام متهمان نوجوان است. از ماه ژانویه 2005، تنها چهار کشور دیگر – عربستان سعودی، سودان، پاکستان و یمن – متهمان نوجوان را اعدام کردند."

این بیانیه افزود: "با وجود دستور رئیس وقت قوه قضاییه آیت الله هاشمی شاهرودی در سال 2004 جهت لغو احکام اعدام برای کسانی که زیر 18 سال محکوم به ارتکاب جرم شده بودند، دستگاه قوه قضاییه حکم اعدام حدادی را صادر نمود."

مطالب مرتبط