توافق دولت و اصناف در پی اعتصاب در بازار تهران

تعطیلی سه شنبه در بازار تهران - عکس از ایسنا
Image caption ئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی: وضع اقتصادی کشور در سال گذشته خوب نبوده و افزایش مالیات ها اقدامی اشتباه است.

دولت و اصناف در ایران بر سر تعیین مالیات ها که مورد اختلاف بین دو طرف بود به توافق رسیدند.

وزارت بازرگانی ایران ساعاتی پیش اعلام کردکه رشد 70 درصدی مالیات ها منتفی شده و از این پس سقف مالیات ها بر اساس میزان درآمد واقعی اصناف تعیین می شود.

این خبر پس از آن منتشر شد که بخشی از بازار بزرگ تهران، امروز (سه شنبه) دراعتراض به افزایش اعلام شده مالیات ها از سوی دولت تعطیل شد.

پیشتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در گزارشی نوشت که صبح روز سه شنبه اکثر واحدهای صنفی از جمله صنف طلافروش، سراج، نساج و پارچه فروش در اعتراض به عدم توافق سازمان امور مالیاتی و اصناف با خواسته های آنها "در زمینه مالیات عملکرد سال 1388،" تعطیل بودند.

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه کشوری لوازم خانگی در گفتگو با این خبرگزاری گفت که وضع اقتصادی کشور در سال گذشته خوب نبوده و افزایش مالیات ها اقدامی اشتباه است.

او گفت: "وقتی ظرفیت تولید کشور تنها 20 درصد است، چه دلیلی دارد که مالیات دو میلیون تومانی به هفت میلیون تومان و مالیات 25 میلیون تومانی به 60 میلیون تومان افزایش یابد؟"

آقای طحان پور گفت که در سال 1387، مالیات صنف لوازم خانگی بیش از 13 درصد افزایش یافت و اینکه این اقدام علیرغم "دستور" محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران بود.

او گفت: "تعطیلی امروز بازار تهران به دلیل اعتراض به عملکرد سازمان امور مالیاتی و عدم توافق این سازمان با اصناف اتفاق افتاده است و به جرات اعلام می کنم که اگر مسئولان هرچه سریع تر چاره ای نیاندیشند و تصمیم شایسته و متناسب با حال اصناف اتخاذ نشود، وضع بازار بدتر از این خواهد شد."

او گفت که بسیاری از مغازه ها به دلیل ناتوانی از پرداخت اجاره های خود به تعطیلی روی آورده اند با این حال سازمان امور مالیاتی "بدون کمترین توجه به این مسائل" اصناف را تحت فشار قرار داده است.

آقای طحان پور گفت که نمی توان رکود اقتصادی را نادیده گرفت به خصوص وقتی که "چهار هزار میلیارد تومان چک برگشتی تیتر یک روزنامه ها می شود."

اعتصاب در بازار تهران که یک واحد قدرتمند تجاری به حساب می آید، حادثه ای نادر است.

در مهر ماه سال 1387 بخشی از بازار تهران در اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده دست به اعتصاب زدد که به سایر شهرهای دیگر ایران نیز کشیده شد. آن اعتصاب ها پس از عقب نشینی دولت پایان یافت.

ظاهرا به نظر می رسد این بار نیز با اعلام وزارت بازرگانی در تجدید نظر در رشد مالیاتی، این اختلاف نظر دستکم برای کوتاه مدت پایان یافته است.