به روز شده:  12:25 گرينويچ - چهارشنبه 07 ژوئيه 2010 - 16 تیر 1389

اقتصاد ایران

هواپیمایی هما: پرواز به مقصد اتحادیه اروپا ادامه دارد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شرکت هواپیمایی هما گفته است که ممنوعیت ورود تعدادی از هواپیماهای این شرکت به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نباید باعث نگرانی مسافران شود.

در واکنش به تصمیم کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا در ممنوعیت پرواز هواپیماهای بوئینگ 747، بوئینگ 727 و ایرباس 320 متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، روابط عمومی این شرکت گفته است که پروازهای هما به مقصد کشورهای اروپایی با استفاده از ناوگان ایرباس مورد تایید کمیسیون اروپا ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - مدیرکل روابط عمومی هما گفته است که "کمیسیون اروپایی مواردی درباره ناوگان هواپیمایی ایران مطرح کرده بود که پاسخ های لازم به آنان داده شد."

وی تصمیم اتحادیه اروپا در نا امن اعلام کردن بخشی از ناوگان هوایی هما را مورد انتقاد قرار داد و گفت که "کمیسیون اروپایی با وجود پاسخ های دقیقی که توسط شرکت ارائه شد، محدودیت هایی برای ناوگان ملی ایران قایل شد که به نظر می رسد با توجه به پاسخ های ارائه شده، غیر منصفانه باشد."

بویینگ 747 ایران ایر

ایران ایر نسبت به ادامه پرواز هواپیماهایش به اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرده است

مدیرکل روابط عمومی هما گفت که "این شرکت نهایت تلاش خود را برای ادامه تعامل با کمیسیون اروپا تا رفت سوء برداشت ها از وضعیت ناوگان هما مبذول خواهد داشت" و از کسانی که قصد دارند با این شرکت به مناطق اتحادیه اروپا سفر کنند خواست که نگرانی نداشته باشند.

روز سه شنبه کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا فهرست تازه ای از تعدادی از هواپیماهای متعلق به شرکت ایران ایر را منتشر و اعلام کرد که شرایط این هواپیماها با ضوابط ایمنی مورد نظر کمیسیون منطبق نیست و در نتیجه، اجازه پرواز به کشورهای عضو اتحادیه را ندارند.

این فهرست شامل هشت فروند هواپیمای بوئینگ 747، چهار فروند بوئینگ 727 و سه فروند هواپیمای ایرباس 220 است در حالیکه پیش از این، اتحادیه اروپا پرواز هواپیماهای فوکر 100 این شرکت را نیز ممنوع اعلام کرده بود که به این ترتیب، حدود نیمی از ناوگان هوایی شرکت ایران ایر مجوز پرواز به اتحادیه اروپا را ندارند.

"تصمیم غیرسیاسی"

اتحادیه اروپا به طور ادواری وضعیت ناوگان شرکت های هواپیمایی را که به کشورهای عضو اتحادیه پرواز می کنند مورد بررسی فنی قرار می دهد و فهرست هواپیماهایی را که با ضوابط ایمنی خود منطبق نمی داند و اجازه فعالیت در محدوده اتحادیه را ندارند، منتشر می کند.

هواپیمای شرکت ماهان در لندن - ویکی

شرکت ماهان دیگر شرکت ایرانی با پروازهای متعدد به اروپاست

تصمیم به لغو مجوز شمار دیگری از هواپیماهای شرکت هما به اتحادیه اروپا در حالی اتخاذ شده است که اخیرا دولت های عضو اتحادیه وضع تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی را تصویب کردند.

همچنین، در روزهای اخیر، گزارش هایی در مورد خودداری برخی کشورهای خارجی، از جمله دو عضو اتحادیه اروپا، از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایرانی انتشار یافته بود که مورد تایید رسمی قرار نگرفته است.

کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا تاکید کرده است که تصمیم به منع پرواز تعدادی از هواپیماهای ایران ایر صرفا بر اساس ملاحظات فنی و به منظور تضمین ایمنی پرواز اتخاذ شده و مسایل سیاسی در آن دخالتی نداشته است.

سخنگوی این کمیسیون گفته است که پس از بازرسی ایمنی هواپیماهای ایران ایر، چند فروند هواپیماهای این شرکت به فهرست ممنوعیت پرواز به اتحادیه اروپا اضافه شده است.

با اینهمه، رادیو و تلویزیون دولتی ایران در تفسیری پیرامون این خبر، تصمیم اتحادیه اروپا را دارای انگیزه های سیاسی و در ارتباط با تحریم های اخیر علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرده است.

شبکه خبر در تفسیری با عنوان "ممنوعیت پرواز هواپیماهای ایرانی به اروپا؛ جنگ روانی جدید" که روز چهارشنبه در سایت این شبکه منتشر شد نوشته است که "غربی ها و به ویژه آمریکا که از تحریم های سی ساله علیه ایران تا کنون طرفی نبسته اند، این روزها بسیار تلاش می کنند با راه انداختن جنگ روانی جدیدی، تاثیری مخرب برای این تحریم ها تصور کنند."

این تفسیر، عدم صدور مجوز ایمنی برای تعدادی از هواپیماهای شرکت ایران ایر را با خبرهای تایید نشده از خودداری از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری ایران مرتبط دانسته و رسانه های "معاند جمهوری اسلامی" را به خاطر انعکاس این اخبار به تلاش در راه "جنگ روانی که آمریکا و متحدان اروپایی اش علیه ایران به راه انداخته اند" متهم ساخته است.

در حال حاضر، علاوه بر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، شرکت هواپیمایی ماهان نیز پروازهای متعددی به مقصد اروپا دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.