ایران خواستار بازگشت بدون قید و شرط شهرام امیری شد

شهرام امیری - عکس از یوتیوب
Image caption به گفته مقامات ایرانی شهرام امیری در سفر حج عمره ربوده و به آمریکا منتقل شد

ایران خواستار بازگشت بدون قید و شرط یک پژوهشگر ایرانی از ایالات متحده شده است.

روز چهارشنبه، 16 تیر (7 ژوئیه)، رادیو دولتی ایران گزارش کرد که کاردار سفارت سوئیس، به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران، بار دیگر "به منظور روشن شدن وضعیت شهرام امیری" از سوی سرپرست اداره کل آمریکا به وزارت خارجه خارجه احضار شد.

در این خبر به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت خارجه جمهوری اسلامی آمده است که احضار کاردار سفارت سوئیس در تهران در پی انتشار اسناد جدیدی درباره "ربایش" شهرام امیری توسط نیروهای امنیتی آمریکایی و انتقال او به خاک آن کشور، صورت گرفت و "یادداشت اعتراض مجدد ایران به وی ابلاغ شد."

سرپرست اداره کل آمریکا وزارت خارجه در این ملاقات اظهار داشت که "ایالات متحده به لحاظ انسانی و حقوقی مسئولیت حفظ جان و سلامتی امیری را برعهده دارد" و با تاکید بر ضرورت دسترسی فوری دیپلماتیک به آقای امیری، "خواهان فراهم شدن امکان بازگشت فوری و بدون قید و شرط وی" به ایران شد.

این دومین بار طی یک هفته اخیر است که مقامات سفارت سوئیس در ارتباط با اتهام دولت جمهوری اسلامی در مورد ربودن و انتقال شهرام امیری به ایالات متحده به وزارت خارجه ایران احضار می شوند.

چند روز پیش، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که "اسناد ربایش" این شهروند ایرانی به سفارت سوئیس در تهران تحویل شده است.

در ماه های اخیر، انتشار مطالبی در بعضی رسانه های غربی و در پی آن، انتشار چند نوار ویدیوئی حاوی اظهارات ضد و نقیض شهرام امیری، باعث ابهام بیشتری در مورد ماجرای ناپدید شدن وی شده است.

اواخر ماه مارس سال جاری، شبکه تلویزیونی آمریکایی ای بی سی به نقل از برخی منابع اطلاعاتی آمریکایی، اما بدون ذکر نام آنها، گزارش کرد که شهرام امیری، پژوهشگر اتمی ایران، به ایالات متحده پناهنده شده و اطلاعات خود در مورد برنامه های هسته ای مخفیانه جمهوری اسلامی را در اختیار آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

Image caption وزارت خارجه خواستار بازگشت فوری و بدون قید و شرط شهرام امیری از آمریکا شده است

این نخستین بار از زمان انتشار خبر ناپدید شدن آقای امیری توسط منابع دولتی ایران بود که یک شبکه تلویزیونی آمریکایی از پناهنده شدن او خبر می داد.

در ماه اکتبر سال گذشته، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرد که شهرام امیری، یک محقق ایرانی، در ماه ژوئن و هنگام سفر حج عمره، توسط ماموران امنیتی آمریکا و با کمک ماموران سعودی در عربستان ربوده شده است.

مقامات ایرانی در اظهارات بعدی خود در این زمینه تاکید داشتند که آقای امیری، که در دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به وزارت دفاع ایران به تحقیق مشغول بود، با برنامه های اتمی ایران ارتباطی نداشته است، اما در گزارش شبکه تلویزیونی ای بی سی، از او به عنوان افشا کننده اطلاعات مهمی در مورد این برنامه ها یاد شد.

برخی منابع غربی این نظر را مطرح کرده اند که کشورهای غربی آگاهی خود از ساخت یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی شهر قم را مدیون اطلاعاتی هستند که آقای امیری در اختیار سازمان های اطلاعاتی آنان قرار داد.

ویدئوهای ابهام افزا

با اینهمه، اوایل ماه گذشته شهرام امیری با انتشار یک نوار ویدیوئی در شبکه یوتیوب، گفت که تحقیقات او منحصر به کاربرد فناوری هسته ای در زمینه پزشکی بوده و افزود که به اراده خود و صرفا برای ادامه تحصیل به ایالات متحده آمده است و امیدوار است پس از خاتمه تحصیل، شرایط بازگشت او فراهم آید.

ساعاتی قبل از انتشار این نوار ویدیوئی، تلویزیون دولتی ایران نوار دیگری از آقای امیری را پخش کرده بود که وی در آن، ربوده شدن توسط ماموران سعودی و آمریکایی و انتقال خود به آمریکا را تایید کرده و خواستار رسیدگی دولت ایران به این موضوع شده بود هر چند در مورد دلیل ربوده شدن خود توضیح قانع کننده ای نداد.

آقای امیری در مورد نحوه تهیه و ارسال این نوار گفته بود که توانسته است برای مدتی از چنگ ماموران آمریکایی بگریزد و این نوار را در دسترس مراکز اطلاعاتی ایران قرار دهد.

در حالیکه مقامات دولتی آمریکا اتهام ربودن شهرام امیری را بی اساس خوانده و به تمسخر گرفته اند، دولت ایران همچنان بر موضع خود در این زمینه پافشاری می کند و حتی خواستار مداخله نهادهای بین المللی برای رهایی آقای امیری شده است.

Image caption انتشار پیام هایی با محتوای متناقض ماجرای ناپدید شدن امیری را مبهم تر کرده است

شهرام امیری در هر دو نواری که در ماه ژوئن از او منتشر شد به خانواده خود، که در ایران باقی مانده اند، اشاره کرد.

در نوار پخش شده در تلویزیون دولتی، وی با اظهار دلتنگی برای همسر و فرزندش، خواستار بازگشت هر چه سریعتر به ایران و پیوستن به خانواده خود شده بود و در نوار منتشر شده در یوتیوب، ابراز امیدواری کرده بود که شرایط مناسب برای ملحق شدن به خانواده اش پس از پایان تحصیلات در آمریکا پفراهم شود.

آقای امیری در این نوار گفت که اطمینان دارد دولت جمهوری اسلامی ایران از خانوده اش مراقبت می کند.

هفته گذشته، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کردند که تعدادی از اعضای خانواده شهرام با معاون وزارت خارجه در امور کنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور ملاقات کرده و خواستار تلاش دولت جمهوری اسلامی برای بازگرداندن خویشاوند ربوده شده خود از آمریکا شده اند و در این مورد، قول مساعد دریافت کرده اند.

در حالیکه مقامات ایرانی برای "رهایی شهرام امیری" به یک رشته اقدامات دیپلماتیک، شامل درخواست مداخله مجامع بین المللی و تسلیم اعتراض نامه دست زده اند، در این مورد که آیا تسهیلاتی برای پیگیری حقوقی این موضوع در اختیار خانواده وی قرار داده شده یا نه، اطلاعی در دست نیست.

براساس ویدئوهای منتشر شده در تلویزیون دولتی ایران و به گفته مقامات این کشور، اگرچه شهرام امیری در عربستان "ربوده شده" اما در حال حاضر در خاک ایالات متحده به سر می برد و در نتیجه، قوانین و مقررات آن کشور، از جمله در زمینه حقوق و آزادی های مدنی، در مورد او جاری و دولت آمریکا به رعایت این قوانین و مقررات ملزم است.

در گذشته، حقوقدانان و نهادهای مدافع حقوق مدنی در آمریکا حتی برای حمایت از حقوق شهروندان خارجی مظنون به ارتباط با تروریسم هم که در خارج از خاک ایالات متحده دستگیر و، به منظور جلوگیری از برخورداری آنان از حمایت های قانونی آمریکا، در خارج از خاک آن کشور نگهداری می شدند به فعالیت های گسترده دست زده و موفقیت هایی در روشن کردن و بهبود وضعیت آنان کسب کرده اند.

بنابراین، قاعدتا اعضای خانواده آقای امیری و کسانی که نگران وضعیت او هستند باید بتوانند از طریق استخدام وکیل دعاوی و توسل به نهادهای قضایی و همچنین کمک خواهی از سازمان های مستقل و غیردولتی مدافع حقوق مدنی در آمریکا و سایر نقاط جهان، دولت ایالات متحده را برای دریافت اطلاعات شفاف و رسیدگی فوری به وضعیت این شهروند ایرانی تحت فشار قرار دهند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست