ایران موضوع لغو تورهای گردشگری به امارات را بررسی می کند

تصویری از دبی
Image caption امارات متحده عربی روابط تجاری نزدیکی با ایران دارد

یک مقام سازمان میراث فرهنگی ایران می گوید که کمیته تورهای خارجی این سازمان ممکن است به خاطر برخوردهای "تحقیر آمیز" اماراتی ها با شهروندان ایرانی، موضوع لغو اعزام گردشگران ایرانی به این کشور را بررسی کند.

رضا موسوی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران، روز چهارشنبه ۱۶ تیر (هفتم ژوئیه) گفت که جلسه ای در این رابطه با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، پلیس گذرنامه، نیروی انتظامی، وزارت کشور، وزارت بهداشت و درمان، دیوان عدالت اداری و نمایندگان بخش خصوصی برگزار خواهد شود و در مورد لغو تورهای گردشگری به کشور امارات تصمیم گیری خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران نیز با اشاره به "برخوردهای تحقیرآمیز با شهروندان ایرانی" در امارات، خواستار تعطیلی تورهای مسافرتی به این کشور حاشیه خلیج فارس شده است.

واکنش به سخنان سفیر امارات در آمریکا

آقای جلالی همچنین در واکنش به اظهارات سفیر امارات در آمریکا درباره ایران گفت: "اظهار نظرهای تند، سخیف و دریده گویی در شأن امت اسلام و کشورهای اسلامی نیست و مماشات دستگاه دیپلماسی با امارات موجب شده کشورهای فاقد تاریخ در منطقه، دریده گویی کنند."

بنابر گزارش ها، یوسف العتیبه، سفیر امارات متحده عربی در آمریکا گفته بود که پیامد های منطقه ای حمله نظامی به ایران از پذیرفتن حضور یک ایران هسته ای در منطقه قابل تحمل تر است.

ظاهرا آقای العتیبه پیشنهاد کرده بود که در صورت شکست خوردن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه برنامه هسته ای ایران، گزینه حمله نظامی به این کشور مد نظر قرار گیرد.

اما یکی از مقامات دولت امارات در واکنش به انتشار این گزارش ها گفت که کشور متبوعش با طرح هرگونه گزینه نظامی علیه ایران مخالف است.

طارق الهیدان، از مقامات وزارت امور خارجه امارات متحده عربی، امروز (چهارشنبه هفتم ژوئیه - ۱۶ تیر) گفت: "اظهارات سفیر ما در آمریکا بخشی از یک گفتگوی غیررسمی بوده که توسط رسانه ها از متن خود جدا و برجسته شده است."

او گفت که انتقال سخنان آقای العتیبه دقیق نبوده است.

آقای الهیدان تاکید کرد که کشورش از ادامه گفتگو های غرب با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور حمایت می کند و با طرح هرگونه گزینه نظامی علیه ایران مخالف است.

مشکلات

طرح موضوع لغو تورهای گردشگری از ایران به امارات نیز همزمان با واکنش به اظهارات این مقام اماراتی مطرح شده است.

دبی یکی از مقصدهای اصلی گردشگران ایرانی است و صدها شرکت گردشگری در ایران و امارات در زمینه برگزاری تورهای گردشگری به این بندر در شمال امارات متحده عربی فعالیت می کنند.

هفته گذشته نیز بانک مرکزی امارات متحده عربی به موسسات مالی این کشور دستور داده بود که در پی تحریم های اخیر شورای امنیت سازمان ملل متحد، حساب های بانکی۴۱ شخص حقیقی و حقوقی متهم به ارتباط با برنامه های اتمی ایران را مسدود کنند.

بانک مرکزی امارات متحده عربی خواستار دقت کامل موسسات مالی این کشور در ارتباطات خود با بانک هایی شده است که در ایران مستقر هستند و افزوده که این موسسات در صورت هر نوع تردیدی باید با "واحد ضد پولشویی و موارد مشکوک" تماس بگیرند.

سال گذشته صادرات مجدد امارات متحده عربی به ایران با ۴/۸ درصد افزایش به ۵/۸ میلیارد دلار (نزدیک به شش هزار میلیارد تومان) رسید.