موسوی: در مورد پرونده هسته ای رفراندوم برگزار کنید

میر حسین موسوی
Image caption آقای موسوی از سیاست خارجی دولت ایران به شدت انتقاد کرده است

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران می گوید اینکه قطعنامه شورای امنیت علیه ایران "دستمال استفاده شده" خوانده شود از "مصائب ناشی از سیاست های پرهیاهو و عوامفریبانه" مقامات دولت ایران نمی کاهد.

آقای موسوی در یادداشتی که روز چهارشنبه ۱۶ تیر (هفتم ژوئیه) در وبسایت کلمه منتشر شده است، ضمن انتقاد شدید از سیاست خارجی دولت پیشنهاد کرد که در مورد پرونده هسته ای ایران رفراندوم برگزار شود.

در ابتدای این یادداشت آمده است: "سرانجام و متأسفانه قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت صادر شد. قطعنامه و قطعنامه هایی که می توانست با تدبیر و عقلانیت بر کشور ما تحمیل نشود. تاکید بر این واقعیت نمک پاشیدن روی زخم نیست بلکه از آن روست که تجاهل در این زمینه پیامدهای آن را وخیم تر خواهد ساخت."

آقای موسوی که در دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق نخست وزیر ایران بود، با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در واکنش به صدور قطعنامه جدید شورای امنیت، نوشته است: "فحش و توهین به کشورهای دیگر ممکن است مصرف داخلی برای عده ای کم اطلاع داشته باشد اما در واقعیت بیرونی جز بدتر کردن اوضاع تاثیری نخواهد داشت."

او همچنین آثار تحریم های جدید را چنین توصیف کرده است: "مانند روز روشن است که این قطعنامه بر امنیت و اقتصاد کشور ما اثرخواهد گذاشت. تولید ناخالص را پائین خواهد آورد، بیکاری را بیشتر خواهد کرد، مردم را در تنگنای مشکلات بیشتر معیشتی و اجتماعی قرار خواهد داد، فاصله ما را از کشورهای در حال رشد جهان به ویژه کشورهای همسایه رقیب بیشتر خواهد ساخت و آخرین میخ را بر تابوت چشم انداز بیست ساله خواهد کوبید."

آقای موسوی در یاداشت امروز خود همچنین پیشنهاداتی برای کاهش اثرات منفی قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت ارایه کرده و نوشته است: "آنچه در شرایط کنونی مهم است، اندیشیدن به راه حل هایی است که بتواند احتمال خطر را برای استقلال، تمامیت ارضی و حقوق مشروع کشور به حداقل برساند و در عین حال پاسدار آزادی و حقوق شهروندان باشد."

او ضمن محکوم کردن قطعنامه شورای امنیت و "ظالمانه" خواندن آن، "ضروری ترین" راه حل برای کاهش اثرات تحریم های جدید بر جامعه ایرانی را "اطلاع رسانی صادقانه" اعلام کرده و نوشته است: "این حق مردم است که ماهیت قطعنامه و تحریم های دیگری که در حال افزوده شدن است بشناسند. صرفا گفتن اینکه این قطعنامه یک ورق پاره است مشکل مردم و کشور را حل نمی کند."

آقای موسوی به خطرات امنیتی ناشی از تحریم های جدید علیه برنامه هسته ای ایران نیز اشاره کرده و نوشته است: "بسیاری از ملت ما نمی دانند مسیری که با ندانم کاری و گزافه گویی های بی مورد درآن افتاده ایم تاچه حد خطرناک است. اینکه کسانی بخواهند با بذله گویی و رجزخوانی خیال خود و مردم را راحت کنند خیانت به مردم است."

او که روز گذشته (سه شنبه ۱۵ تیر) با محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم دیدار کرده بود، نوشته است: "اگر می خواهیم آمادگی مردم را به عنوان مهمترین عامل بازدارندگی در مقابل خطرات احتمالی قرار دهیم باید در حد ممکن پیامدهای احتمالی امنیتی شرایط موجود را به اطلاع آنها برسانیم. اگر این اقدام برای مسئولان کشور دشوار است حداقل رسانه های غیر دولتی آزاد گذاشته شوند که بدون اغراق و دلسوزانه اطلاعات و تحلیل های لازم را به مردم انتقال بدهند."

'دایره مشاوران دولت گسترش یابد'

در ادامه این یادداشت آقای موسوی به ضرورت گسترش دامنه مشاوران دولت در زمینه پرونده هسته ای اشاره کرده و نوشته است: " چرا باید چند نفر پنهان از نظر مردم در مورد پرونده هائی که به سرنوشت همه ملت مربوط است تصمیم بگیرند؟ مگر قرار نبود مردم حاکم بر سرنوشت خود باشند؟ چرا فکر کنیم که مردم باید با هرچه ما تصمیم گرفتیم موافق باشند؟ آیا اصل مربوط به رفراندوم جنبه زینتی دارد که هر زمان برای حل مسائل مهم کشور به آن اشاره می شود طوفانی از اتهام و توهین راه می افتد؟ آیا جای آن نیست که در موارد حساس نظر ملت را از این طریق (رفراندوم) پشت سر تصمیمات مهم قرار دهیم؟"

این کاندیدای معترض به نتایج انتخابات خرداد ۸۸ همچنین از تحولات سیاسی پس از این انتخابات به عنوان "شکاف بین ملت و دولت" یاد کرده نتیجه آن را "بحران اعتماد به حکومت" دانسته است. از نظر آقای موسوی "یک دولت نامشروع و سرکوبگر و در حال جنگ با ملت خود، نمی تواند در مقابل تهدیدات بیگانه مقاومت نماید،" و اثر چنین وضعیتی در مقابله با تهدیدات خارجی آن خواهد بود که دولت "ناچار است به بیگانگان باج دهد یا کشور را در معرض خطرات مهلک قرار دهد."

آقای موسوی در یادداشت خود با اشاره به تجمع اخیر برابر ساختمان مجلس ایران نوشته است: "این عادلانه نیست که اقشار تهی دست و جوانان جویای کار چوب تصمیمات مستبدانه و ماجراجویانه دولت را بخورند و درعین حال همه شاهد باشند یک عده عربده کش چماقدار که به جان و مال و آبروی مردم در روز روشن افتاده اند، به عنوان طرفداری از دولت و در روز روشن، از به توپ بستن مجلس سخن بگویند. آیا این است شیوه اداره جهان؟"

اشاره آقای موسوی به تجمع روز اول تیر ماه در برابر مجلس ایران است که طی آن جمعی که خود را "دانشجویان بسیجی" معرفی می کردند، با تجمع در برابر ساختمان مجلس ایران (واقع در میدان بهارستان) به مصوبه مجلس درباره وقف اموال دانشگاه آزاد اعتراض کرده و آن را "غیر ولایی" خوانده بودند.

'سپاه و مسائل سوال برانگیز'

Image caption آقای احمدی نژاد قطعنامه جدید شورای امنیت علیه برنامه هسته ای ایران را مانند "دستمالی استفاده شده" و فاقد ارزش خوانده است

آقای موسوی که طی یک سال گذشته و در بیانیه های متعدد تلاش کرده تا با مخاطبان خود و معترضان به نتایج انتخابات رابطه برقرار کند، در یادداشت امروز خود به سفرهای اخیر مقامات ارشد دولت ایران و سخنرانی های آنها در مجامع بین المللی اشاره کرده و نوشته است: "تاملی اندک به ماجراهای سال گذشته نیویورک و کنفرانس ژنو می تواند ضعف مفرط دولتیان را نشان دهد. کشور امروز برای عبور از این بحران خطرناک نیازمند استفاده از همه ظرفیت های مدیریتی خویش است. آیا تامل بر انگیز نیست که از مسافرت رئیس جمهور سابق کشور (با احترامی که در سطح بین الملل دارد) برای استفاده از تریبونی که می توانست در آن از حقوق ملت در زمینه هسته ای دفاع نماید، جلوگیری شود؟"

او از نقش سپاه پاسداران در تحولات سیاسی اخیر ایران انتقاد کرده و نوشته است: "اسلحه سپاه و بسیج به جای دشمن در مقابل مردم قرار گرفته است و در سرکوب، دستگیری و بازجوئی ها از نیروهای سیاسی و معترضین نقش درجه اول دارند و از سوی دیگر سپاه در حجم غیر قابل باوری درگیر مسائل اقتصادی است. سپاهی که مشغله فکری اش بالا و پائین رفتن قیمت دلار و دخالت در امور بانکداری و بازار سهام و پیمانکاری و صادرات و واردات است نمی تواند برای تامین امنیت کشور و انقلاب مورد اعتماد باشد."

در پایان این یادداشت آقای موسوی از اعضای جنبش اعتراضی موسوم به جنبش سبز در ایران خواسته است که از "تمامی ظرفیت ها و توان بین المللی خود استفاده کنند تا به قدرت های خارجی اجازه ندهند که از ضعف و عدم مشروعیت دولت کنونی استفاده و به استقلال، تمامیت ارضی و منافع عالی کشور" آسیب رسانند.

تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه برنامه هسته ای ایران و اتخاذ تحریم های یکجانبه جدید دولت آمریکا علیه این کشور، در روزهای گذشته به مناقشات جدید میان جناح های سیاسی و مخالفان دولت آقای احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، انجامیده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست