اختصاص ۱۶۰ میلیارد تومان بودجه برای احداث دیوار در مرزهای ایران

مرز ایران و افغانستان
Image caption ورود مواد مخدر، قاچاق کالا و انسان از دلایل اصلی اقدام ایران برای انسداد فیزیکی مرزهای خود عنوان شده است

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران، از تصمیم این کشور برای انسداد مرزهای خود از طریق احداث دیوار، کانال و موانع مرزی خبر داد.

آقای نجار، روز پنجشنبه ۱۷ تیر (هشتم ژوئیه) گفت "با توجه به اینکه در کشور (ایران) هشت هزار کیلومتر مرز آبی و خاکی داریم، توجه به امنیت مرزها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است."

وزیر کشور ایران همچنین از اختصاص 160 میلیارد تومان برای انسداد مرزهای غرب و شمال غرب، شرق و جنوب شرق ایران خبر داد.

به نظر می رسد این طرح مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه را در بر می گیرد.

ورود مواد مخدر و قاچاق کالا و انسان از دلایل اصلی اقدام ایران برای انسداد فیزیکی مرزها عنوان شده است.

نخستین بار در اوایل دهه ۱۳۸۰ شمسی، احداث دیوار، حفر کانال و ایجاد موانع فیزیکی برای انسداد مرزهای شرقی ایران در دستور کار دولت ایران قرار گرفت.

احداث کیلومترها کانال، چندین سد بتونی در میان راه ها و دره های پر تردد و نیز احداث چندین کیلومتر دیوار در مرزهای استان سیستان و بلوچستان با کشورهای پاکستان و افغانستان از جمله اقداماتی است که ایران در سالهای گذشته برای انسداد مرزهای خود انجام داده است.

به گزارش مرکز مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی ایران (اردیبهشت ۱۳۸۸)، انسداد مرزهای استان سیستان و بلوچستان و همسایگان شرقی ایران با احداث ۱۸۰ برجک دیدبانی، و کیلومترها کانال و دیوار در ابتدای سال ۱۳۸۸ به پایان رسیده و هم اکنون این اقدامات در محدوده شهر زابل و استان خراسان ادامه دارد.

اما بنا بر گزارش ها، شرایط اقلیمی و ویژگی های بومی در برخی از این نقاط مرزی، موفقیت این اقدامات را تحت تاثیر قرار داده است.

برای مثال، وقوع توفان های شن و جابجایی تپه های شنی در بیابان های شرقی میان ایران و افغانستان به پر شدن کانال های حفر شده و یا تخریب دیوارهای احداثی انجامیده است.

در برخی از این مناطق هم وجود موانع طبیعی نظیر کوه های هزار مسجد در استان خراسان، انسداد کامل مرزهای ایران و افغانستان را تقریبا ناممکن کرده است.

مسیر سنتی چین، هند، پاکستان، افغانستان، ایران، عراق و ترکیه به سمت اروپا و آسیای میانه که با نام تاریخی "راه ابریشم" شهرت یافته است همچنان مورد توجه قاچاقچیان مواد مخدر برای ترانزیت این مواد به اروپا قرار دارد و در مرزهای شمال غربی و غرب ایران نیز قاچاق کالا از ایران به عراق رواج دارد و بالاخره قاچاق انسان در مرزهای شمال غربی ایران با ترکیه همواره مورد توجه مسئولان دو کشور بوده است.

مطالب مرتبط