انتقاد موسوی از عدم برخورد با مسببان واقعه ۱۸ تیر

میرحسین موسوی
Image caption آقای موسوی واقعه ۱۸ تیر را فاجعه دلخراش دانسته است

میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت در ایران می گوید که حکومت ایران برخورد مناسبی با واقعه حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۸ نکرده است.

آقای موسوی روز پنجشنبه ۱۷ تیر (۸ ژوئیه) در دیدار با گروهی از اعضای جوان مجمع نیروهای خط امام گفت: "اگر با آن رویداد تلخ درست برخورد می شد و مسببان آن فاجعه شناخته می شدند و به دلیل آن جنایات به صورت آشکار محاکمه و کیفر می شدند، ما حوادث حمله به خوابگاه های دانشجویی را بعد از انتخابات نمی داشتیم."

او با تأکید بر ضرورت ایستادگی برای اصلاح امور، گفت که به عقیده او باید در برابر "کژی ها" ایستاد زیرا تسلیم شدن باعث انحراف و وقوع فاجعه های بیشتر می شود.

سخنان آقای موسوی در آستانه یازدهمین سالگرد حمله مأموران انتظامی و لباس شخصی به مجموعه خوابگاه های دانشگاه تهران منتشر شده است.

این مأموران روز ۱۸ تیر سال ۱۳۷۸ و در پی اعتراض گروهی از دانشجویان به تعطیل شدن روزنامه سلام به کوی دانشگاه تهران حمله کردند و به ضرب و شتم دانشجویان و تخریب اموال و ساختمان ها پرداختند؛ این حمله به بروز ناآرامی های چند روزه در تهران و چند شهر دیگر ایران منجر شد.

گروهی از مأموران و فرمانده وقت پلیس تهران بعدها به اتهام حمله به خوابگاه دانشجویان توسط سازمان قضایی نیروهای مسلح مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند، اما این پیگرد تنها به محکومیت یکی از مأموران پلیس انجامید و رضایت اصلاح طلبان و دانشجویان مورد حمله قرار گرفته را جلب نکرد.

شب دوشنبه ۲۵ خردادماه سال گذشته و در کوران اعتراضات انتخاباتی نیز گروهی از مأموران انتظامی و لباس شخصی حمله مشابهی به چند خوابگاه دانشجویی کردند که بازتاب های گسترده ای داشت و حتی مورد اعتراض آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و چند چهره اصولگرا قرار گرفت.

اکنون آقای موسوی این حملات را "وقایع دلخراش" توصیف می کند و می گوید که همه نیروهای علاقه مند به "جمهوریت نظام" باید در مورد آن قضاوت کنند.

او همچنین گفت که جنبش اعتراضی ایران موسوم به "جنبش سبز" از گوناگونی اندیشه ها استقبال می کند، اما نقطه اتصال این اندیشه های گوناگون باید چیزی جز یک شخص یا رهبر باشد.

به گفته آقای موسوی، جنبش اعتراضی ایران نقطه اتصال اجزای مختلف خود را "اجرای بی کم و کاست قانون اساسی" و راه تحول را "برگزاری انتخابات آزاد، رقابتی و غیر گزینشی" در نظر گرفته است تا از این طریق مردم بر سرنوشت خود حاکم شوند و از خطر استبداد جلوگیری شود.

مطالب مرتبط