روسیه: پیشنهاد اتمی ایران مورد بی اعتنایی قرار نگیرد

پرچم های ایران و روسیه
Image caption روسیه می گوید ایران تاکنون وارد گفتگوهای جدی با گروه 1+5 نشده است

یک مقام وزارت خارجه روسیه گفته است همه پیشنهادهای طرف های درگیر برای حل چالش اتمی ایران از جمله "طرحهای ارائه شده توسط تهران در سال 2008 که در سال 2009 مورد تایید قرار گرفت"، باید مورد بررسی قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس سرگئی ریابکف معاون وزیر خارجه روسیه گفت گروه 1+5 باید کلیه مسائل و نگرانی های مربوط به برنامه اتمی ایران را به بحث گذارد.

وی از اظهارات اخیر سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا برای ادامه گفتگوهای تهران با گروه 1+5 ستایش کرد.

ریابکف گفت هر چه زودتر این مذاکرات آغاز شود امکان پیشرفت آن نیز بیشتر خواهد بود.

سعید جلیلی که سرپرست مذاکرات هسته ای ایران است روز سه شنبه با اشاره به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات اتمی گفت "جمهوری اسلامی ایران حول بسته ای که برای موضوع گفتگوها در اردیبهشت سال 1387 (2008 میلادی) پیشنهاد کرد حاضر به گفتگوست."

وی با ارسال نامه ای برای کاترین اشتون با مردود دانستن "راهبرد اعلام شده فشار و گفتگو" افزود: "جامعه جهانی، گفتگو در سایه فشار را دیکتاتوری و دور از تمدن لازم برای گفتگو می داند."

خانم اشتون یک روز پس از تصویب قطعنامه جدید شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی، اعلام کرد که اتحادیه اروپا مایل به از سرگیری مذاکرات اتمی با ایران به منظور حل و فصل بحران ناشی از برنامه های هسته ای این کشور است.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد پیش تر گفت ایران تاکنون حاضر به گفتگو با گروه 1+5 درباره برنامه اتمی اش نشده و از مذاکرات جدی درباره طرحهای پیشنهادی خودداری کرده است.

وی افزود: "گروه شش جانبه با این موضع مخالف است و همین دلیل اصلی تحریم های جدید بوده است."

خبرگزاری ایتارتاس همچنین به نقل از یک مقام وزارت خارجه روسیه گفته است در تنظیم قطعنامه جدید تلاش شد نامی از "اقدامات فلج کننده و خفه کننده" برده نشود.

وی افزود تحریم ها تنها با هدف منع گسترش سلاح های اتمی برنامه های هسته ای ایران را هدف گرفته است.

مطالب مرتبط