درخواست از کلینتون در رابطه با سکینه محمدی آشتیانی

Image caption سکینه محمدی آشتیانی اتهام 'زنای محصنه' را رد می کند

یک نماینده ارشد کنگره طی نامه ای از هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا خواسته است که در عرصه بین المللی برای جلوگیری از اعدام سکینه محمدی آشتیانی تلاش کند.

ایلیانا راس لهتینن، اولین نماینده کوبایی الاصل در مجلس نمایندگان و عضو کمیته روابط خارجی این نهاد، جمعه (۹ ژوئیه) خواهان این شد که آمریکا و "کشورهای مسوول" با اعمال فشار بر ایران از اعدام خانم محمدی آشتیانی که بر اساس گزارش ها به جرم "زنای محصنه" به اعدام محکوم شده است، جلوگیری کنند.

خانم لهتینن که عضو حزب جمهوریخواه است و به شدت از تحریم های کنگره علیه ایران حمایت کرده، می گوید از بتی کینگز، سفیر آمریکا در مقر سازمان ملل متحد در ژنو، نیز درخواست کرده است که برای جلوگیری از اعدام آن شهروند ایران تلاش کند.

این نماینده ایالت فلوریدا گفت: "خشم جهانی بود که احتمالا بر رژیم ایران فشار آورد که برنامه سنگسار او را کنار بگذارد."

وی همچنین خواهان دو برابر شدن تلاش ها برای جلوگیری از اعدام و آزادی سکینه محمدی آشتیانی شد.

روزنامه گاردین و شبکه خبری کانال چهار، پنجشنبه به نقل از سفارت ایران در بریتانیا گزارش دادند که دیپلمات های ایران به نقل از مقام های قضایی این کشور می گویند، خانم محمدی آشتیانی از طریق سنگسار اعدام نخواهد شد.

محمد مصطفایی، وکیل خانم محمدی آشتیانی به بی بی سی فارسی گفت که به دلیل تعطیلی نتوانسته با مقام های قضایی تماس بگیرد و صحت گفته های دیپلمات های ایرانی را تائید کند.

سکینه محمدی آشتیانی در سال ۲۰۰۶ میلادی به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت همسرش محکوم شده بود، اما بعد دادگاه دیگری او را به اتهام رابطه با مرد دیگری پیش از مرگ همسرش، به "زنای محصنه" محکوم و علیه او حکم اعدام صادر کرد.

این زن ۴۳ ساله و صاحب دو فرزند، در تبریز زندانیست. او اتهام "زنای محصنه" را رد می کند.

در روزهای گذشته تعدادی از چهره های سیاسی در غرب به ایران درباره سنگسار خانم محمدی آشتیانی هشدار داده اند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا، پنجشنبه سنگسار را مجازاتی "قرون وسطایی" دانست و گفت، "اگر این مجازات اجرا شود، موجب انزجار و وحشت جهان ناظر خواهد شد."

مارک تونر، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا هم پنجشنبه درباره احتمال اجرای سنگسار در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد و از مقام های ایران خواست این مجازات را منسوخ کنند.

دولت نروژ هم این هفته با احضار سفیر ایران در اسلو به حکم اعدام خانم محمدی آشتیانی اعتراض کرد.

سازمان دیده بان حقوق بشر نیز در بیانیه ای از قوه قضاییه ایران خواست که حکم اعدام خانم محمدی آشتیانی را لغو کند.

مطالب مرتبط