پیکر 'پدر علم روباتیک ایران' تشییع شد

کارو لوکس
Image caption کارو لوکس از استادهای محبوب دانشکده فنی دانشگاه تهران بود

پیکر کارو لوکس، استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و از مهم ترین استادان علم روباتیک در ایران که روز جمعه ۱۸ تیر ۱۳۸۹ در سن ۶۱ سالگی در تهران از دنیا رفته بود، روز دوشنبه ۲۱ تیر به خاک سپرده شد.

با این که ابتدا دلیل مرگ آقای لوکس سرطان روده عنوان شده بود، اما همسر او در مراسم تشییع جنازه اش که از مقابل دانشگاه تهران برگزار شد این مسئله را رد کرد و گفت: "او یک سال تمام با بیماری سرطان روده مبارزه کرد و بر بیماری اش غلبه کرد. علت اصلی مرگ او زخم ایجاد شده در اثر پلوروسکوپی روده و تبدیل آن به عفونت بود."

آقای لوکس، در سال ۱۳۲۸ در خانواده ای ارمنی در اصفهان به دنیا آمد و در سال ۱۳۵۱ کارشناسی ارشد برق را از دانشگاه تهران گرفت.

آقای لوکس تحصیلاتش را در دانشگاه برکلی آمریکا و در رشته مهندسی کنترل ادامه داد و مدرک دکترایش را از این دانشگاه گرفت.

آقای لوکس از پژوهشگران مشهور در رشته هوش مصنوعی و روباتیک در ایران بود، تا جایی که بیشتر رسانه های ایرانی بعد از مرگ آقای لوکس از او با لقب "پدر علم روباتیک ایران" یاد کردند.

او سال ها استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران و دوره ای هم رئیس دپارتمان برق این دانشکده بود و مرکز "کنترل و پردازش هوشمند" را در این دانشگاه بنیان گذاشت.

آقای لوکس سابقه تدریس در چند دانشگاه مطرح دنیا از جمله دانشگاه تورنتو و دانشگاه برکلی را نیز دارد.

کارو لوکس از اساتید محبوب دانشکده فنی دانشگاه تهران بود و در پی مرگ او، حدود هشتصد نفر از اساتید و دانشجویان فعلی و سابق این دانشگاه با انتشار بیانیه ای به او ادای احترام کردند.

در بخش هایی از این بیانیه آمده است: "نام این استاد ارزشمند بیش از هر چیز برای ما تداعی کننده اخلاق والای انسانی، فروتنی مثال زدنی و مهربانی پدرانه اوست... در عرصه علمی، پروفسور کارو لوکس استادی مبرز با ایده های نو، مدرسی ژرف اندش و پژوهشگری شایسته و کم نظیر بود."