تعطیلی نوزده استان ایران در روزهای یکشنبه و دوشنبه

عکس از ایسنا
Image caption مشکل اصلی کمبود برق است و دولت برای همین دو روز را تعطیل کرده است.

دولت ایران اعلام کرده که ادارات دولتی در روزهای یکشنبه و دوشنبه (بیستم و بیست و یکم تیر) در برخی استانها تعطیل خواهد بود.

دولت ایران علت این امر را گرمای شدید و بی سابقه هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی اعلام کرده است.

بنابر اطلاعیه دولت، طی دو روز آینده، ادارات دولتی در استان های خوزستان، بوشهر، ايلام، فارس، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، کرمان، يزد، اصفهان، قم، تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سمنان، لرستان، مرکزی، کهگيلويه و بوير احمد و قزوين تعطیل خواهد بود.

وزارت نیرو در روزهای اخیر نسبت به افزایش مصرف برق ابراز نگرانی کرده و از مردم خواسته بود که در مصرف برق صرفه جویی کنند و گرنه ممکن است با خاموشی روبه رو شوند.

ستاد مدیریت بحران استان تهران اعلام کرده که هدف از تعطیلی دو روزه در استان تهران "کاهش مصرف انرژی" بوده است.

محمدرضا محمودی مدیر کل ستاد بحران استان تهران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که به دلیل افزایش مصرف برق، خساراتی به شبکه و سیستم های برق رسانی وارد شده و برای همین اداره برق استان تهران در ساعت های پیک مصرف، مجبور شده برق برخی مناطق را قطع کند.

به گفته آقای محمودی، افزایش مصرف برق "خساراتی را به نیروگاهها وارد کرده است."

با آنکه دولت در اطلاعیه خود از واژه تعطیلی در استانها استفاده کرده اما سازمان کار تهران اعلام کرده که در اطلاعیه دولت از عنوان ادارات دولتی استفاده شده و نامی از کارخانه ها و کارگران برده نشده، برای همین در این دو روز کارگران تعطیل نیستند.

مجلس ایران هم که پیشتر اعلام کرده بود فردا جلسه علنی خواهد داشت، ساعاتی بعد از انتشار این خبر، محسن کوهکن سخنگوی هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که "به دلیل گرمی هوا، هم راستایی با سیاست دولت و حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه" مجلس فردا جلسه علنی نخواهد داشت.

مراکز آموزشی و بهداشتی هم اعلام کرده اند که در روز آینده تعطیل نیستند و امتحانات دانشجویان نیز برگزار می شود.

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران، طی دو روز آینده، تعدادی از روزنامه ها نیز منتشر نمی شوند.

امروز، شنبه (نوزدهم تیر) ، نیز در ایران به مناسبت عید مبعث حضرت محمد تعطیل است.

مشکل کمبود برق

Image caption مقامات دولتی ایران می گویند به دلیل افزایش مصرف برق، برخی نیروگاهها آسیب دیده اند.

در همین حال پرویز رضازاده، مدیر کل پیش بینی آب و هوای ایران، به خبرگزاری ایلنا گفته است که سازمان هواشناسی توصیه ای در زمینه تعطیل اعلام کردن روزهای یکشنبه و دوشنبه نداشته است و دولت در این مورد، تصمیم گیری کرده است.

وی گفت: "من حدس می ‌زنم تداوم گرما در يک هفته گذشته باعث شده است كه برق مصرفی افزايش پيدا كند و كنترل مصرف برق بدون قطعی مشكل شود، زيرا جمعيت تهران بالا است و گرمای هوا تاثير فراوانی روی مصرف برق دارد."

در روزهای اخیر وزارت نیرو بارها از مردم خواسته برای این که با خاموشی مواجه نشوند، در ساعات اوج مصرف برق از وسایل پر مصرف استفاده نکنند.

وزارت نیرو همچنین هشدار داده است که مشترکان پرمصرف را جریمه خواهد کرد.

ایران در سالهای گذشته چند بار در تابستان یک دوره خاموشی دوره ای را پشت سر گذاشته است ولی تعطیلی بخش عمده ای از کشور برای دو روز حاکی از وضعیت دشوار تولید برق در ایران است.

گزارشهای رسمی نشان می دهد که در روزهای اخیر نیروگاهها با ظرفیت بیشتر از 41 هزار مگاوات تولید برق تولید کرده اند اما این نگرانی وجود داشت که به دلیل شرایط هوا، یکباره تعدادی از نیروگاهها از مدا خارج شوند.

وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی های گسترده در روزهای اخیر برق تعدادی از کارخانجات را قطع کرده بود اما به نظر می رسد که حتی با این کار نیز وزارت نیرو قادر به تامین برق مناطق مختلف نبوده است.

مشکل اصلی این است که در سالهای گذشته تولید برق افزایش چندانی نداشته در مقابل مصرف زیاد شده است و این مشکل در روزهای تابستان بیشتر از زمان های دیگر خود را نشان می دهد.

سازمان هواشناسی در روزهای اخیر هیچگونه اطلاعیه هشدار آمیزی در باره افزایش احتمالی دما منتشر نکرده است در حالی که این سازمان معمولا در صورت پیش بینی پدیده های هواشناسی از چند روز پیش اطلاعیه صادر می کند.

به گفته آقای رضا زاده، گرمای هوا در بخش های نیمه شمالی ایران قابل توجه است و نیمه جنوبی از این نظر، شرایط معمولی دارد و دمای آن بالاتر از میانگین نیست.

وی همچنین گفت: "دمای هوای تهران تا چند روز آينده حدود 41 درجه پيش‌بينی می ‌شود كه اين دمای هوا در اين موقع سال فراوان ديده مي‌شود."

سازمان هواشناسی تاکید دارد که شرایط موجود نسبت به مدت مشابه سال قبل تفاوت چندانی ندارد و در صورت تغییر در الگوی تابستانی هوا این سازمان گزارش آن را منتشر خواهد کرد.

مطالب مرتبط