بررسی روزنامه های صبح تهران - یکشنبه ۲۰ تیر

تیترهای اول

"دولت‌ های اسلامی نهراسند مستكبران رو به زوال هستند" تیتر اول ایران است که از قول رهبر جمهوری اسلامی آمده، رسالت از همین مقام نقل کرده "ایران پرچم بیداری ملت ها را به دست گرفته است". روزنامه جمهوری اسلامی "بیداری اسلامی باعث دگرگونی وضع ملت ها شده است" را برگزیده است.

جام جم در عنوان اصلی خود پرسیده "هلند یا اسپانیا؛ پایان یك ماه هیجان" و ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته "پیشنهاد ایران، استقبال غرب".

خراسان خبر داده "موج گرما کشور را نیمه تعطیل کرد" ، "شوك گرما" عنوان بزرگ تهران امروز است، دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "تعطیلی در اكثر استانها" و جهان صنعت نوشته "بحران برق نوزده استان را تعطیل کرد".

گزیده مقالات

فیتیله باز هم تعطیله

مریم بابایی‌ در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به اعلام تعطیل امروز و فردا نوشته درست دوشنبه قبل بود که کارشناسان و مسوولا‌ن هواشناسی در جدال تعیین دما بودند که هوای تهران بین 43 تا 47 درجه سانتیگراد است و خشکی هوا، فقدان رطوبت و آلودگی زیست‌محیطی تهران می‌تواند بلا‌خیز و حتی حادثه‌آفرین شود. اما تعطیل این دو را دولت به دلیل گرما اعلام کرد. در حالی که سازمان مدیریت بحران هنوز هم اعتقاد دارد در حالت بحران نیستیم و در عین حال هواشناسی مژده می‌دهد که از روز سه‌شنبه دمای هوا رو به کاهش خواهد گذارد.

به نوشته این روزنامه در تصمیم تعطیلی دو روزه، کارگران و کارمندان مجزا شدند اما چطور می‌شود که زیر بام آسمان یک شهر، عده‌ای مکلف هستند کار کنند و عده‌ای تعطیل می‌شوند. آیا فرقی بین کارگر و کارمند است، جز آن است که شرایط کارگران سخت‌‌تر است؟ همچنین همه شعب بانک‌ها باز هستند و 18 استان تعطیل دیگر زیرنظر استانداری مجاز به ادامه تعطیلی هستند.

جهان صنعت در نهایت نوشته در گذشته هیچ‌کس جوابگوی آن نبود که تعطیلی‌ها چقدر برای کشور هزینه در بر داشته است. اما امروز باید بپرسیم در سالی که مزین به نام همت مضاعف و کار مضاعف است، این تعطیلی‌ها که در بین‌التعطیلی‌ها و موارد مشابه باب شده است چه میزان است و به چه دلیلی پدید می‌آید. انگار که تعطیلی و اتراق زیرکولر بیشتر از کار می‌چسبد که کسی اعتراضی ندارد.

هجده تیر یازده سال قبل

ایران روزنامه دولت در تحلیلی پیرامون فاجعه هجده تیر سال 1378 آن را حرکت ساختار شکنه در درون انقلاب اسلامی خوانده و نوشتهحادثه‌ای كه به نام دفاع از آزادی مطبوعات و پس از توقیف روزنامه سلام آغاز شد و در كوتاه‌ترین زمان ممكن اساس نظام را هدف قرار داد.

به نظر این روزنامه: حوادث روزهای 18 تا 22 تیریازده سال قبل و شعارهای سرداده شده توسط افرادی كه عمدتاً دانشجو نبودند، نشان داد كه آنها دنبال واتیكانیزه كردن ولایت فقیه بودند. یعنی ولایت فقیهی كه هیچ نوع كنترل و نظارتی بر قوای 3 گانه كشور نداشته و بی‌بهره از هر نوع قوای نظامی و انتظامی باشد. براساس نگاه آنان تنها نقشی تشریفاتی برای ولایت فقیه قابل تصور بود.

ایران نوشته اما بانیان این غائله در یك موضوع اشتباه كردند و آن فهم واقعی از اراده ملت بود؛ اراده‌ای كه به نظر این روزنامه فرزندان مسلمان آنان در دانشگاه در برابر این جریان ایستادند و خود مردم نیز پس از پنج روز ایستادگی، یكپارچه‌ و متحد حماسه عظیم 23 تیرماه 1378 را خلق كردند.

فعالیت های آشتی جو

روزنامه ابتکار در گزارشی نوشته در یک سال اخیر حوادث پس از انتخابات و در بحث پیرامون تلاش برای ایجاد وحدت در میان گروه‌های سیاسی در درون نظام همواره یک نام بیشتر از بقیه برزبان‌ها رانده می‌شد: آیت الله مهدوی کنی.

این روزنامه آیت الله مهدوی را روحانی متنفذ و قابل احترامی خوانده که به دلیل عدم اشتغال در فعالیت‌های اجرایی نظام در دو دهه اخیر و دوری از مجادلات سیاسی توانسته است احترام بسیاری از گروه‌ها بر انگیزد. همین موضوع این آیت الله سالخورده در در مقامی قرار داد که بسیاری از افراد و گروه‌های سیاسی از وی انتظار مداخله در امور و میانجی گری برای حل اختلافات را داشتند.

ابتکار به یاد آورده که در اواخر سال گذشته سخنانی از آیت الله مهدوی کنی منتشر شد که حکایت از ناراحتی وی از برخی افراد و گروه‌ها داشت. وی در حاشیه كنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در خصوص میانجی‌گری خود در حوادث پس از انتخابات گفت: "كجا قرار بوده بنده این بحث را دنبال كنم.این موضوع بحثی بوده كه در روزنامه‌ها راه افتاده بود.اما در عین حال گفت: طبعا خودم فردی هستم كه خواهان وحدتم.

آشتی جوئی

ابراهیم بهشتی در مقاله اصلی تهران امروز خطاب به یکی از نظریه پردازان جناح محافظه کار از وی پرسیده آقای ایمانی! به نظر شما طیف‌بندی‌های موجود در این جریان چگونه و بر اساس چه مبناهایی است؟

نویسنده خود با تاکید بر این که جریان های داخل جناح راست را نمی توان تقسیم بندی نظری و تئوریک کرد نوشته تفكیك طیف‌ها بیشتر حول محور دولت است. یعنی طیف‌بندی‌ها بر اساس میزان نزدیكی یا دوری با دولت موجود و مدافع یا منتقد بودن نسبت به آن مطرح می‌شود. این البته محل انتقاد جدی است، چون طیف ‌بندی‌های سیاسی نباید بر اساس قدرت موجود بلكه باید بر اساس مبانی تئوریك و نظری باشد.

به نوشته تهران امروز در یك سال گذشته، كانون منازعات سیاسی و رقابت‌ها به داخل جریان اصولگرا تغییر مكان داده است. به نظر شما این پدیده چه تاثیری در جبهه اصولگرایی به لحاظ انسجام درونی خواهد داشت؟ این طبیعی است كه وقتی تنها یك جناح سیاسی و فكری وجود داشته باشد، محل نزاع به درون خودشان بر می‌گردد. این پدیده مبارك و پسندیده ای نیست.

بر باد رفتن فرصت‌ها

دکتر احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد به گزارش صندوق بین‌المللی پول اشاره کرده که بر اساس آن پایان سال 2008 فقط سیزده اقتصاد در سطح جهان رشدی حدود 7 درصد به طور متوسط در سال و برای 25 سال یا بیشتر داشته‌اند که 9 کشور آسیایی بوده‌اند یعنی چین، هنگ‌کنگ،‌ اندونزی، ژاپن، کره‌جنوبی، مالزی، سنگاپور، تایوان و تایلند.

این اقتصاد دان با اشاره به این که هند و ویتنام نیز به‌زودی به این فهرست اضافه خواهند شد نوشته نگاهی به فهرست ‌این کشورها یادآور فراز و نشیب‌های زیادی است که هر یک با آن روبه‌رو بوده‌اند. از ویتنام گرفته که سابقه جنگی بزرگ را در تاریخ خود دارد تا چین و هند که نیمی ‌از جمعیت کره زمین را در خود جای داده‌اند یا مالزی و تایلند که بحران بزرگ مالی سقوط ببرهای آسیای جنوب شرقی به مثابه توفانی سهمگین یک بار آنها را در هم نوردید و له كرد؛ ولی به هر حال امروز در ‌این فهرست هستند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده ایران به رشدی بالای 6 درصد برای غلبه بر مشکلات خود و دستیابی به توسعه‌ای پایدار نیاز دارد، آن هم رشدی متوازن در همه بخش‌های اقتصادی کشور، بنابراین جای برنامه توسعه مصوب با هدف‌هایی در چارچوب اقتصاد ملی واقعا خالی است. سال‌هایی که بی‌برنامه در اقتصاد‌ ایران سپری می‌شود، فقط سپردن فرصت‌ها به باد است.

زلزله نیست

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود از قول معاون پیشگیری سازمان مدیریت بحران شهر تهران نوشته نگرانی‌ها درباره زلزله قریب‌الوقوع در پایتخت را بی‌مورد است و تاكنون از فعالیت گسل‌های تهران به ما رسیده هیچ حركت غیرعادی را اعلام نمی‌كند و این گسل‌ها آرامند.

به نوشته این گزارش این مقام شهری تاکید کرده تهران با زلزله حداقل 5/5 ریشتری آسیب جدی می‌بیند

به گزارش دنیای‌اقتصاد اگرچه این روزها بحث بر سر فعال شدن گسل‌های پایتخت و خالی کردن شهر بالا گرفته و موج نگرانی در این زمینه باعث شده که پایتخت‌نشینان اخبار ضدو‌نقیض زلزله را با حساسیت دنبال کنند، اما معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران نگرانی‌های شبانه مردم را بی‌مورد دانسته و معتقد است: زلزله حتمی است، ولی فوری نیست و نباید تبدیل به نگرانی شود که خواب شبانه مردم را مختل کند.

سقوط دنیا

رسالت در سرمقاله خود در تحلیل تازه ترین سخنان رهبر جمهوری اسلامی وضعیت فعلی دنیا را بر خلاف سنت های الهی و جاهلانه توصیف کرده و نوشته این شرایط ظالمانه کنونی فانی است و بزودی بساط ساختار ناعادلانه دنیا برچیده خواهد شد. در این ساختار کورسویه های امید به اصلاح و بازگشت از بین رفته است و تئوریسین های زوال قادر به ترمیم ساختارهای بین المللی معیوب نیستند.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت بن بست در اصلاح به معنای آغاز فروپاشی است. لیبرال دموکراسی سرنوشتی همانند کمونیسم دارد. امروز بیداری اسلامی فزاینده در کشورهای اسلامی متاثر از امواج پی در پی انقلاب اسلامی به صورت گفتمان عدالت خواهی حتی در کشورهای غیر مسلمان تجسم و حلول یافته است. این اصطلاح در فضای بین المللی فعلی حوزه وسیع تری از مفاهیم مثل عدالتخواهی، تجدید نظر طلبی در ساختار ظالمانه حاکم، زیست سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مستقل و غیر متعهد را در بر می گیرد.

رسالت اظهار عقیده کرده که کشورهای مسلمان با اضمحلال امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول و پیدایش دولتهای ملی در دارالاسلام در واکنش به نفوذ استعمار در کشورهای مسلمان ، همچنین با طرح مباحث جدید اصولگرایانه که در تمنای بازگشت به الگوی حکومت اسلامی در عصر رسول الله مطرح شد خیزشها و جنبشهای اسلامگرا در سراسر جهان با شداد و غلاظ متفاوت پدیدار شدند . اگر چه جنبش های اسلامی پدیده های جدیدی نیستند و تبار تاریخی دیرینه ای دارند. اما پس از فروپاشی خلافت عثمانی در سال 1924 ، بیداری در جهان اسلام اغلب در تقابل با پدیده استعمار غربی نضج یافت.