مدودف: ایران به ساخت بمب هسته ای نزدیک می شود

مدودف
Image caption این از معدود مواردی است که یک مقام روس احتمال ساخت بمب هست های توسط ایران را تایید می کند

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید ایران به داشتن توانایی ساخت سلاح هسته ای "نزدیک تر" می شود.

این از معدود مواردی است که یک مقام بلندپایه روس در یک اظهارنظر علنی این احتمال را تایید می کند که ایران به سوی ساختن بمب هسته ای گام برمی دارد.

روسیه که روابط اقتصادی و نظامی گسترده ای با ایران دارد، از گذشته متحد نزدیک این کشور بوده است.

اما روسیه اخیرا مواضع سخت تری نسبت به برنامه هسته ای ایران گرفته و از چهارمین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران که ماه پیش تصویب شد، حمایت کرده است.

آقای مدودف در جمع سفرای روسیه در کشورهای خارجی گفت، "ایران دارد به سمتی حرکت می کند که به داشتن توانایی لازم برای ساختن سلاح هسته ای نزدیک می شود."

آمریکا و قدرت های بزرگ اروپایی به ایران مظنون هستند که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است اما ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز ۱۰ ژوئن ۲۰۱۰ (۲۰ خرداد ۱۳۸۹) چهارمین دور تحریم ها علیه ایران را تصویب کرد که شامل تحریم های تجاری و نظامی گسترده تر است.

از آن به بعد، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم های یک جانبه بیشتری را هم علیه ایران وضع کرده اند، از جمله ممنوعیت سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران و تجارت با بعضی از اشخاص و بانک های ایرانی.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، تحریم های شورای امنیت را بی اهمیت دانسته و درخواست ها برای توقف غنی سازی اورانیوم را رد کرده است.

مطالب مرتبط