دولت ایران و اصناف درباره افزایش مالیات توافق کردند

بازار تهران
Image caption بازاریان تهران هفته گذشته دست به اعتصاب زدند

خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که دولت محمود احمدی نژاد و نمایندگان اصناف و بازار، درباره افزایش ۱۵ درصدی مالیات به توافق رسیده اند.

بر اساس گزارش ها، نمایندگان اصناف و سازمان امور مالیاتی دوشنبه در وزارت بازرگانی تفاهم نامه ای را امضا کردند که مالیات سال ۱۳۸۸ اصناف و بازار را نسبت به سال ۱۳۸۷، ۱۵ درصد افزایش می دهد.

دولت آقای احمدی نژاد ابتدا قصد داشت که این مالیات را ۷۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش دهد.

این تصمیم، هفته گذشته اعتصاب و اعتراض بازاریان تهران را موجب شد.

اعتصاب در بازار تهران که مهم ترین مرکز بازرگانی ایران محسوب می شود اقدامی کم سابقه ارزیابی می شود.

به گزارش خبرگزاری های ایران، اصناف امسال اظهارنامه های مالی خود را بر اساس مبلغ مالیات سال ۱۳۸۷ به اضافه ۱۵ درصد تنظیم خواهند کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبر داده است، واحدهای صنفی تا پایان تیرماه، ۴۰ درصد از مالیات را به دولت پرداخت خواهند کرد و ۶۰ درصد را نیز مانند سال های گذشته در پنج قسط خواهند پرداخت.

نمایندگان بازار به وجود رکود در بازار، عدم رشد اقتصادی و تورم بالا در کشور اعتراض کرده و گفته بودند که در این شرایط افزایش مالیات را اقدام درستی نمی دانند.

پائیز دو سال پیش بازاریان تهران در اعتراض به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده توسط دولت محمود احمدی نژاد، بازار را تعطیل کردند.

رئیس جمهوری ایران برای جلب رضایت بازاریان اجرای قانون مذکور را متوقف کرد.

ارزش اقتصادی مالیات اصناف حداقل ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور تخمین زده می شود.

نیما نامداری، کارشناس اقتصادی از ایران به بی بی سی فارسی گفته است که افزایش ۱۵ درصدی میزان مالیات بازار و اصناف، اثر تورمی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت.

او گفت دولت تلاش کرد که با هدف مقابله با کسری بودجه کشور، میزان درآمد مالیاتی اش از حوزه اصناف را ۷۰ درصد افزایش دهد، اما در نهایت مجبور به عقب نشینی در برابر اصناف و بازاریان شد.

مطالب مرتبط