مصوبه 'تجمیع' انتخابات ریاست جمهوری و شوراها تایید شد

Image caption شورای نگهبان بر مصوبات مجلس نظارت دارد

شورای نگهبان مصوبه مجلس ایران برای هم زمان شدن انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا را تایید کرده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، می گوید که این شورا مصوبه "تجمیع انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا" را مغایر شرع و قانون اساسی ندانسته است.

بر این اساس، دوره سوم شوراهای شهر دو سال تمدید می شود و انتخابات دوره چهارم این شوراها به طور هم زمان با انتخابات دوره یازدهم انتخابات ریاست جمهوری انجام خواهد شد.

طرفدران این طرح می گویند که هم زمان کردن رای گیری ها هزینه ها و مشکلات تدارکاتی انتخابات را کاهش خواهد داد.

اما منتقدان تصمیم شورای نگهبان را بر اساس مصالح سیاسی می دانند.

احمد سلامتیان، کارشناس مسائل ایران، به بی بی سی گفت پس از خرداد ۸۸ موضوع انتخابات در ایران، به یک موضوع امنیتی تبدیل شده است.

به گفته او، "مجلس، بخشی از مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان در یک ملاحظه سیاسی مشترک هستند که حداقل در یک یا دو سال آینده انتخاباتی در ایران برگزار نشود."

این کارشناس افزود: "مساله اصلی این است که به چه اختیاری مجلس به خودش اجازه می دهد که دوره نمایندگی کنونی اعضای شوراهای شهر و روستا را که برای چهار سال انتخاب شده بودند و دوره شان هم تمام شده را تمدید کند. این از جهت حقوقی ایراد دارد، از جهت شرعی ایراد دارد."

طرح تجمیع انتخابات در ایران پس از کشمکش طولانی و دست به دست شدن متعدد بین مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

مطالب مرتبط