به روز شده:  06:52 گرينويچ - سه شنبه 13 ژوئيه 2010 - 22 تیر 1389

روابط ایران-آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا: شهرام امیری آزاد است که برود

هیلاری کلینتون

اشاره خانم کلینتون به سرنوشت آمریکایی‌های بازداشت شده در ایران به بعضی گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال نوعی مبادله میان دو کشور دامن زده است

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا امروز سه شنبه ۲۲ تیر (۱۳ ژوئیه) گفت که شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای ایرانی، به اختیار خود در کشور آمریکا بوده و حالا هم آزاد است که این کشور را ترک کند.

خانم کلینتون گفت که آقای امیری در واقع قرار بود دیروز (دوشنبه) به سوی ایران حرکت کند، اما نتوانست همه ترتیبات لازم را برای این سفر تدارک ببیند.

این اظهارات در حالی منتشر می شود که منابع خبری ایران چند ساعت پیش تر از مراجعه آقای امیری به دفتر حفاظت از منافع ایران در واشنگتن (مستقر در سفارت پاکستان) و ابراز تمایل او برای بازگشت به ایران خبر داده بودند.

یک دیپلمات سفارت پاکستان، حضور آقای امیری در این سفارتخانه را تأیید کرده و گفته است که او حدود ساعت ۶:۳۰ عصر روز دوشنبه در نزدیکی این سفارتخانه پیاده شده و از آن هنگام در ساختمان سفارت حضور دارد.

خانم کلینتون با اشاره به مختار بودن آقای امیری برای ترک آمریکا گفت: "اما برعکس، ایران هنوز سه جوان آمریکایی را به رغم میلشان نگاه داشته است؛ ما درخواست خود را برای آزادی آنها و اجازه یافتنشان برای بازگشت نزد خانواده هایشان به دلایل انساندوستانه تکرار می کنیم".

او همچنین به سرنوشت نامعلوم رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی دیگری اشاره کرد که دولت آمریکا می گوید در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده است و اطلاعی از او در دست نیست.

اشاره وزیر امور خارجه آمریکا به سرنوشت این شهروندان آمریکایی، به گمانه زنی رسانه های غربی در مورد احتمال نوعی مبادله میان دو کشور دامن زده است.

ساعتی پیش از خانم کلینتون، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم در مورد آقای امیری گفته بود: "اعمال آقای امیری، ویدیوهایی که منتشر کرد و حالا رفتنش به دفتر حفاظت منافع ایران به روشنی ثابت می کند که او بر خلاف میلش در آمریکا نگاه داشته نمی شد. او آزادانه به این کشور آمد، آزادانه اینجا زندگی کرد و آزادانه انتخاب کرد که به ایران بازگردد. دولت آمریکا قطعا مانع او نخواهد شد. او خودش دارد ثابت می کند که ادعای شکنجه شدن و زندانی بودنش دروغ است. او می تواند هر داستانی که می خواهد بگوید، اما گفته های او واقعیت را عوض نمی کند."

آقای امیری در بعضی از ویدیوهایی که از او منتشر شد، گفته بود که مأموران امنیتی آمریکایی او را ربوده و به آمریکا برده اند؛ دولت ایران نیز دولت های آمریکا و عربستان را به دست داشتن در ربایش آقای امیری متهم می کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.