قوه قضاییه ایران پنج حقوقدان را برای عضویت در شورای نگهبان پیشنهاد کرد

شورای نگهبان
Image caption شورای نگهبان یکی از پر نفوذترین نهاد ها در ایران است و اعضای آن به طور مستقیم و غیر مستقیم از سوی رهبر ایران انتخاب می شوند

قوه قضائیه ایران ۵ حقوقدان را به مجلس این کشور معرفی کرد تا نمایندگان مجلس از میان آنها ۳ نفر از ۶ عضو حقوقدانان شورای نگهبان را انتخاب کنند.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران روز چهارشنبه ۲۳ تیر (۱۴ ژوئیه) در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس آورده است که با نزدیک شدن به اتمام دوره عضویت سه تن از حقوق دان های این شورا، پنج حقوقدان معرفی می شوند تا مجلس سه نفر از آنها را انتخاب کند.

محمد سلیمی (رئیس شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور)، احمد بیگی حبیب آبادی (مشاور قوه قضائیه)، محمد هادی صادقی (استاد دانشگاه شیراز)، سیامک ره پیک (رئیس دانشکده علوم قضائی وخدمات اداری) و محمد رضا علیزاده (عضو فعلی شورای نگهبان) افراد معرفی شده به مجلس هستند.

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می کنند.

از میان ۳ حقوقدان شورای نگهبان که دوره عضویتشان در ۲۵ تیر ماه به پایان می رسد، فقط نام محمد رضا علیزاده در این فهرست دیده می شود و غلامحسین الهام و عباس کعبی برای عضویت مجدد معرفی نشده اند.

یک سال پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام طرحی را تصویب کرد که به موجب آن عضویت همزمان افراد شاغل در هر یک از قوای سه گانه به عنوان حقوقدان در شورای نگهبان ممنوع شد.

پیش تر مجلس ایران این طرح را تصویب کرده بود اما شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی دانسته و آن را رد کرده بود.

بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام غلامحسین الهام، که در آن زمان سمت های وزیر دادگستری و سخنگوی دولت را داشت، باید میان این سمت ها و عضویت در شورای نگهبان یکی را انتخاب می کرد و او عضویت در شورای نگهبان را انتخاب کرد.

شورای نگهبان از قدرتمند ترین نهاد های حکومتی در ایران است و شش عضو فقیه این شورا، به طور مستقیم از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند.

شش عضو حقوقدان این شورا نیز، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رای نمایندگانی که خود ابتدا از صافی شورای نگهبان گذشته اند، به عضویت شورای نگهبان در می آیند.

تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید این شورا برسد.

اگر شورای نگهبان قانونی را مغایر با قوانین اسلامی بداند، آن را رد می کند. این شورا همچنین تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست