آمریکا: با ایران بر سر شهرام امیری معامله ای نکرده ایم

رابرت گیبز
Image caption دولت آمریکا در گذشته از اظهار نظر درباره شهرام امیری خودداری می کرد

کاخ سفید این احتمال که خروج قریب الوقوع شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای ایرانی از آمریکا، بخشی از معامله پنهانی یا مبادله زندانی با تهران است را رد کرد.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، سه شنبه ۲۲ تیر (۱۳ ژوئیه) به خبرنگاران گفت که موضوع آقای امیری و پرونده سه جوان آمریکایی که از سال گذشته در ایران زندانی بوده اند، با هم ارتباطی ندارد.

سخنگوی دولت باراک اوباما درباره شهرام امیری گفت: "ما او را نگاه نداشته ایم و بنابراین وی جزء هیچ مبادله ای نیست."

به گفته دولت آمریکا، جفری فلتمن، معاون وزیر امور خارجه این کشور در امور خاورنزدیک، دوشنبه شب به وقت واشنگتن از طریق دولت سوئیس رسما به ایران خبر داد که شهرام امیری در آمریکا بوده است و قصد دارد که به ایران بازگردد.

وی همچنین از ایران خواست که سه آمریکایی که از ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹ به اتهام ورود غیرقانونی به ایران دستگیر شدند را آزاد کند و سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا که گفته می شود بیش از سه سال پیش در جزیره کیش ناپدید شد را روشن کند.

بر اساس گزارش ها، شهرام امیری دوشنبه حدود ساعت شش بعد از ظهر به وقت واشنگتن، به دفتر حفاظت از منافع ایران مستقر در سفارت پاکستان در پایتخت آمریکا مراجعه کرد و خواهان بازگشت به ایران شد.

خبرگزاری رویتر فیلمی از جدیدترین اظهارات آقای امیری را بدست آورده که وی در آن می گوید، سه نفر که به زبان فارسی صحبت می کردند او را در عربستان با نیرنگ سوار ماشین کردند و سپس به زور اسلحه با خود بردند.

شبکه تلویزیونی پرس تی وی وابسته به دولت ایران به نقل از شهرام امیری می نویسد: "درطول هشت ماه اسارت در آمریکا تحت شدیدترین شکنجه‌ها و فشارهای روحی بازجویان قرارگرفت و از وی خواسته شد که درمصاحبه تلویزیونی با یکی از شبکه‌های خبری آمریکایی مدعی شود، فردی مهم در برنامه هسته ‌ای ایران است و داوطلبانه به امریکا پناهنده شده است."

آمریکا این اتهام آقای امیری که نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده او را زندانی کرده بودند را رد می کند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا ، سه شنبه گفت که شهرام امیری به اختیار خود در ایالات متحده بوده و حالا هم آزاد است که این کشور را ترک کند.

خانم کلینتون گفت که آقای امیری در واقع قرار بود دوشنبه به سوی ایران حرکت کند، اما نتوانست همه ترتیبات لازم را برای این سفر تدارک ببیند.

هیلاری کلینتون گفت: "اما برعکس، ایران هنوز سه جوان آمریکایی را به رغم میلشان نگاه داشته است؛ ما درخواست خود را برای آزادی آنها و اجازه یافتنشان برای بازگشت نزد خانواده هایشان به دلایل انساندوستانه تکرار می کنیم".

او همچنین به سرنوشت نامعلوم رابرت لوینسون، شهروند دیگر آمریکا اشاره کرد که دولت آمریکا می گوید در سال ۲۰۰۷ در ایران ناپدید شده است و اطلاعی از او در دست نیست.

امیری در بخش حفظ منافع

یک دیپلمات سفارت پاکستان، حضور آقای امیری در این سفارتخانه را تأیید کرده و گفته است که او حدود ساعت ۶:۳۰ عصر روز دوشنبه در نزدیکی این سفارتخانه پیاده شده و از آن هنگام در ساختمان سفارت حضور دارد.

Image caption امیری در چند ویدیوی مختلف ماجرای "ناپدید شدن" خود را به صورت های گوناگون شرح داد

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا سه شنبه در مورد آقای امیری گفت: "اعمال آقای امیری، ویدیوهایی که منتشر کرد و حالا رفتنش به دفتر حفاظت منافع ایران به روشنی ثابت می کند که او بر خلاف میلش در آمریکا نگاه داشته نمی شد. او آزادانه به این کشور آمد، آزادانه اینجا زندگی کرد و آزادانه انتخاب کرد که به ایران بازگردد. دولت آمریکا قطعا مانع او نخواهد شد. او خودش دارد ثابت می کند که ادعای شکنجه شدن و زندانی بودنش دروغ است. او می تواند هر داستانی که می خواهد بگوید، اما گفته های او واقعیت را عوض نمی کند."

آقای امیری در بعضی از ویدیوهایی که از او منتشر شد، گفته بود که مأموران امنیتی آمریکایی او را ربوده و به آمریکا برده اند و دولت ایران نیز دولت های آمریکا و عربستان را به دست داشتن در ربایش آقای امیری متهم می کند.

همزمان، واحد مرکزی خبر، متعلق به شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران، از تماس تلفنی شهرام امیری با خبرنگار این شبکه و اظهارات جدید آقای امیر در مورد شرایط خود در آمریکا خبر داده است.

براساس این گزارش، آقای امیری در مصاحبه تلفنی با خبرنگار رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی در نیویورک، گفته است "پس از انتشار فیلم مصاحبه من در اینترنت و رسوایی دولت آمریکا به خاطر این آدم ربایی، آنها می خواستند مرا بی سر و صدا و از طریق خطوط هوایی برخی کشورها به ایران بازگردانند تا بتوانند با انکار اصل قضیه، بر این آدم ربایی سرپوش بگذارند، اما در نهایت نتوانستند."

آقای امیری بدون توضیح در مورد دلیل طرح چنین برنامه ای از سوی آمریکائیان و علت ناکام ماندن آن، افزوده است که "از روزی که سخنان من در اینترنت منتشر شد، آمریکایی ها خود را بازنده این ماجرا دیدند."

به گزارش واحد مرکزی خبر، شهرام امیری در این مصاحبه "با ابراز خوشحالی فراوان از حضورش در دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر به میهن بازگردد."

اشاره آقای امیری به چند نوار ویدیوئی است که به گفته مقامات جمهوری اسلامی، وی توانسته بود با گریختن از دست محافظان آمریکایی خود در مقاطع مختلف تهیه و به طور مخفیانه برای سازمان های اطلاعاتی ایران ارسال کند.

وی در این نوارها شرح ماجرای ناپدید شدن خود را بدانگونه که مقامات جمهوری اسلامی اظهار داشته بودند مورد تایید قرار داد و با اشاره به دلتنگی برای خانواده اش، خواستار بازگشت به ایران شد.

از آقای امیری نوار ویدیوئی دیگری نیز در شبکه یوتیوب منتشر شده که در آن تاکید می کند که به اراده خود و برای ادامه تحصیل در رشته پزشگی هسته ای به ایالات متحده آمده و ابراز امیدواری می کند که پس از خاتمه تحصیلات خود، با مناسب بودن شرایط به خانواده اش ملحق شود.

آقای امیری در این نوار ابراز اطمینان می کند که دولت جمهوری اسلامی در غیاب او از خانواده اش مراقبت خواهد کرد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست