تله کابینی بر فراز تیمز برای المپیک

یک تله کابین بیست و پنج میلیون پوندی بر فراز رودخانه تیمز لندن برای اتصال استادیوم هایی که بازی های المپیک 2012 در آنها انجام می شود، طراحی شده است.

این ماشین کابلی که از فراز رودخانه می گذرد و شبه جزیره گرینویچ را به منطقه رویال داکز وصل می کند، قادر است در هر ساعت دو هزار و پانصد مسافر را به میزان پنجاه متر جا به جا کند.

این ماشین در حقیقت پلی است که بین منطقه شماره دو و مرکز نمایشگاهی "اکسل" برقرار شده تا فاصله این دو محل را کوتاه کند. هر دوی این مکان‌ها، مرکز مسابقات المپیک 2012 لندن هستند.

این تله کابین که سرمایه گذاری آن توسط بخش خصوصی انجام خواهد گرفت، می تواند هر 30 ثانیه یک بار اتصال بین این دو نقطه را برقرار کند.

به گفته ی سازمان حمل و نقل لندن، مذاکرات با تعدادی از موسسات خصوصی که به انجام این پروژه علاقه مندی نشان داده اند در جریان است.

بوریس جانسون، شهردار لندن نیز معتقد است که راه اندازی این تله کابین می تواند ویژگی بارزی را به لندن اضافه کند. او معتقد است مسافران این تله کابین می توانند ضمن نوشیدن، از تماشای منظره ی پارک المپیک و همچنین بناها و چشم اندازهای شاخص لندن لذت ببرند.

پیتر هندی، از اعضای عالیرتبه سازمان حمل و نقل لندن نیز می گوید: "سیستم حمل و نقل کابلی که توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری می شود، می تواند ارتباط سریع و مقرون به صرفه‌ی دو طرفه رودخانه را برای عابران پیاده و دوچرخه سواران فراهم کند. اما در عین حال ارتباطات جاده‌ای نیز به صورت موازی در حال ارتقا هستند."

کن لیونگستون (Ken Livingstone) شهردار سابق لندن از حزب کارگر، می گوید او نیز هیچ مخالفتی با این تله کابین ندارد چون آن را به عنوان یک نقطه پیشرفت برای منطقه ارزیابی می کند. اما در عین حال معتقد است که یک پل ، بیش از تله کابین مورد نیاز است، چون می تواند مسافران بیشتری را در طول روز از روی رودخانه منتقل کند.

شهرهای مهم دنیا که در حال حاضر از سیستم حمل و نقل کابلی استفاده می کنند عبارتند از: بارسلون، کلن، هنگ کنگ، لیسبون، نیویورک و سنگاپور.