انتقاد نمایندگان مجلس ایران از تعطیلی های دولت

گرمای هوا، عکس از ایسنا
Image caption سازمان هواشناسی و وزارت نیرو در ایران اعلام کرده اند که توصیه ای برای تعطیلی اخیر نداشته اند

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران از اقدام اخیر دولت مبنی بر اعلام تعطیلی دو روزه انتقاد کردند و نسبت به اثرات اقتصادی منفی چنین تصمیماتی هشدار دادند.

عوض حیدر پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه (۱۴ژوئیه) به خبرگزاری مهر گفت: " تعطیلات بی برنامه در روزهای بیستم و بیست و یکم تیرماه موجب شده تا حدود ۴ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد شود."

آقای حیدرپور با انتقاد از این موضوع تاکید کرد که دولت باید در این زمینه پاسخگو باشد، اما مشخص نکرد که بر چه مبنایی این رقم را اعلام می کند.

دولت ایران روز شنبه به طور ناگهانی روزهای یکشنبه و دوشنبه ( بیستم و بیست و یکم تیر ماه) را به دلیل"گرمای شدید و بی سابقه هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی" تعطیل اعلام کرد.

مسئولین وزارت نیرو و سازمان هواشناسی ایران در اظهارات جداگانه ای اعلام کردند که برای این تعطیلی ها به دولت توصیه ای نداشته اند.

اما سایت های مخالف دولت ایران علت این تعطیلی را به اعتصاب بازار تهران در اعتراض به افزایش مالیات ها نسبت داده بودند.

فخرالدین حیدری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران نیز به خبرگزاری مجلس (خانه ملت) گفت که تعطیلات ناگهانی چند روزه موجب "وارد آمدن شوک های مخرب اقتصادی" می شود.

او گفت: "این تعطیلات موجب می شود تا رشد اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و اهداف اقتصادی کشور در خصوص سند چشم انداز توسعه و برنامه های پنجساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با اما و اگر همراه باشد."

نصرالله ترابی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز به خبرگزاری مجلس گفت که تعطیلات چند روزه در ایران با هیچ منطق اقتصادی، عقلی و مالی متناسب نیست.

او گفت که با تعطیل کردن نمی توان مشکلات را حل کرد و دولت باید در نیروگاه های برق سرمایه گذاری لازم را انجام می داد تا اینچنین به مشکل بر نمی خورد.

آقای ترابی از اینکه این تعطیلی فقط برای کارمندان بوده است و کارگران با شرائط کار سخت تر تعطیل نشده اند، نیز انتقاد کرد.

او با اشاره به گرمای شدید استان های غربی و جنوبی ایران گفت: "جای سوال و تعجب دارد چگونه در مکان هایی که مردم ۵۰ درجه را تحمل می کنند تعطیل نمی شوند اما در تهران با ۴۳ درجه یکباره تعطیلی پشت تعطیلی رقم می خورد."

گزارش ها نشان می دهد که صنایع دیگری نیز به دلیل قطع برق و تعطیلی دچار خسارت شده اند اما برآوردی از میزان خسارت و قطع برق و تعطیلی وجود ندارد.

پیش تر نیز، آقای ترابی گفته بود که گرمای هوا نمی تواند مبنای تعطیلی باشد و لازم است که دولت "دلیل اصلی و واقعی را به صورت شفاف" به مردم بگوید.

ایران در سال های گذشته چند بار در تابستان یک دوره خاموشی مقطعی را پشت سر گذاشته است ولی تعطیلی بخش عمده ای از این کشور برای دو روز "به دلیل گرمای هوا" بی سابقه بوده است.

تصمیم دولت با توجه به تعطیلی رسمی ادارات دولتی در روزهای پنجشنبه و جمعه و شنبه که مصادف با مبعث پیامبر اسلام بود، بیشتر مناطق این کشور را با تعطیلی گسترده ۵ روزه رو به رو کرد.

بنابر اطلاعیه دولت، ادارات دولتی در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، اصفهان، قم، تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سمنان، لرستان، مرکزی، کهگیلویه و بویر احمد و قزوین تعطیل شد و استان گیلان هم بعدتر به این استان ها اضافه شد.

مطالب مرتبط