انتقاد صنایع ایران از تداوم قطع برق

گرمای هوا، عکس از ایسنا
Image caption سازمان هواشناسی و وزارت نیرو در ایران اعلام کرده اند که توصیه ای برای تعطیلی اخیر نداشته اند

در دومین روز تعطیلی سراسری در ایران مسئولان واحد های تولیدی در این کشور از تداوم قطع برق خبر داده و نسبت به اثرات آن ابراز نگرانی کردند.

محمد رضا روشنی مقدم، مدیر عامل شرکت مگا موتور، که از شرکت های وابسته به شرکت خودرو سازی سایپاست، روز دوشنبه ۲۱ تیرماه (۱۲ ژوئیه) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که برق ۵ ساعت قطع بوده و خط تولید این شرکت تعطیل شده است.

او گفت که روز یکشنبه برق "محدوده قابل توجهی از جاده قدیم کرج"، که تعداد زیادی واحد تولیدی و کارخانه در آن واقع شده است، برای ساعات طولانی قطع شده است.

آقای روشنی مقدم بر هم خوردن برنامه های تولید و عقب افتادن از برنامه ها را از پیامدهای قطعی های برق اخیر اعلام کرد و از بیکار بودن نیروی انسانی در ساعات طولانی قطع برق انتقاد کرد.

پیشتر، وزارت نیرو برای جلوگیری از خاموشی های گسترده در روزهای اخیر اعلام کرده بود که برق تعدادی از کارخانجات را قطع خواهد کرد.

همچنین عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن صنفی کارخانه های صنایع ریخته گری در ایران نیز از تعطیلی این صنایع به دلیل قطعی های مکرر برق خبر داده است.

او روز دوشنبه به خبرگزاری دانشجویان ایران گفت که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد برق واحدهای ریخته گری در چند هفته اخیر قطع بوده است.

آقای قدیمی گفت: "واحدهای ریخته گری قصد دارند یک هفته آخر تیر و ده روز یا نیمه نخست مرداد را تعطیل کنند تا فشار مصرف برق در کشور کم شده و قطعی ها کاهش یابد."

گزارش ها نشان می دهد که صنایع دیگری نیز به دلیل قطع برق و تعطیلی دچار خسارت شده اند اما برآوردی از میزان خسارت و قطع برق و تعطیلی وجود ندارد.

'تعطیلی به توصیه وزارت نیرو نبوده است'

در حالیکه دولت ایران پیش تر اعلام کرده بود که علت تعطیلی ادارات دولتی "گرمای شدید و بی سابقه هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی" است محمد بهزاد، معاون وزیر نیرو روز دوشنبه ۲۱ تیرماه (۱۲ژو ئیه) به خبرگزاری کار ایران گفت که این وزارتخانه توصیه ای درباره تعطیلی روزهای یکشنبه و دوشنبه (بیستم و بیست و یکم تیر) نداشته است.

او گفت که تعطیلی اخیر بیشتر به دلیل گرمای هوا بوده است تا به دلیل کمبود برق، اما تعطیلی سبب شده است که شبکه برق در وضعیت پایدار قرار گیرد.

آقای بهزاد از کاهش دو هزار مگاواتی مصرف انرژی در دو روز گذشته خبر داد و همچنان از مردم خواست که در مصرف برق صرفه جویی کنند.

پیش تر، پرویز رضازاده، مدیر کل پیش بینی آب و هوای ایران نیز به خبرگزاری کار ایران گفته بود که سازمان هواشناسی توصیه ای در زمینه تعطیل اعلام کردن روزهای یکشنبه و دوشنبه نداشته است و در این مورد، دولت تصمیم گیری کرده است.

او تاکید کرده بود که دمای هوای این روزها نسبت به مدت مشابه سال قبل تفاوت چندانی نداشته است.

انتقاد از تعطیلی

ایران در سال های گذشته چند بار در تابستان یک دوره خاموشی مقطعی را پشت سر گذاشته است ولی تعطیلی بخش عمده ای از این کشور برای دو روز "به دلیل گرمای هوا" بی سابقه بوده است.

پیش تر، نصرالله ترابی، نماینده مجلس ایران گفته بود که گرمای هوا نمی تواند مبنای تعطیلی باشد و لازم است که دولت "دلیل اصلی و واقعی را به صورت شفاف" به مردم بگوید.

تصمیم دولت با توجه به تعطیلی رسمی ادارات دولتی در روزهای پنجشنبه و جمعه و شنبه این هفته که مصادف با مبعث پیامبر اسلام بود، بیشتر مناطق این کشور را با تعطیلی گسترده ۵ روزه رو به رو کرد.

با آنکه دولت در اطلاعیه خود از واژه تعطیلی ادارات دولتی استفاده کرده بود اما خبرها حاکی از تعطیلی برخی دانشگاه ها، برخی روزنامه ها و برخی شعب بانک ها و حتی مجلس ایران بوده است.

خبرگزاری ها در ایران همچنین از "سردرگمی دانشجویان"، عدم اطلاع رسانی مناسب درباره این تعطیلی و برخی مشکلات بانکی خبر دادند.

همچنین سایت الف، وابسته به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران، در مطلبی از آنچه که "ناهماهنگی در تصمیم گیری های دولت" نامیده است، انتقاد کرد.

در این مطلب که روز دوشنبه در این سایت منتشر شد به عملکرد مشابه دولت در اعلام تعطیلی رسمی به مناسبت برگزاری اجلاس سران گروه پانزده در تهران در اردیبهشت ماه گذشته اشاره شده است.

سایت الف می نویسد: "این نوع رفتار دولت که در تصمیم ها اصل را بر غافلگیری مخاطبان و پیش بینی ناپذیری خود قرار داده، بیش از هرچیز عملکرد دولت را نزد افکار عمومی مخدوش، آشفته و بی برنامه نشان می دهد."

پیش تر سایت های مخالف دولت ایران علت این تعطیلی را به اعتصاب بازار این کشور در اعتراض به افزایش مالیات ها نسبت داده بودند.

بنابر اطلاعیه دولت، ادارات دولتی در استان های خوزستان، بوشهر، ایلام، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، اصفهان، قم، تهران، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، سمنان، لرستان، مرکزی، کهگیلویه و بویر احمد و قزوین تعطیل شد و استان گیلان هم بعدتر به این استان ها اضافه شد.

مطالب مرتبط