اعلام آمادگی گروه 1+5 برای مذاکره اتمی با ایران

Image caption کاترین اشتون خواهان تمرکز مذاکرات بر برنامه اتمی ایران است

اتحادیه اروپا تایید کرده که با ارسال نامه ای از طرف گروه 1+5 به ایران، آمادگی قدرت های بزرگ را برای از سرگیری مذاکرات اتمی چند جانبه با ایران اعلام کرده است.

بر اساس گزارش ها، کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، به نامه اخیر سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران، پاسخ داده است.

ایران شرایط از سرگیری مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان را سه شنبه، 15 تیر (6 ژوئیه) اعلام کرد.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران طی نامه ای به خانم اشتون نوشت: "ایران آمادگی خود را برای گفتگو و همکاری در زمینه خلع سلاح هسته ای، جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای و نیز بررسی چگونگی همکاری برای استفاده همه کشورهای امضا کننده پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی از فن آوری صلح آمیز هسته ای اعلام کرده است."

اما خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که خانم اشتون در نامه اش تاکید کرده که مذاکرات احتمالی باید بر برنامه اتمی ایران متمرکز باشد، اما امکان بررسی موضوع های دیگر را هم ممکن دانسته است.

به گزارش خبرگزاری های دولتی ایران، آقای جلیلی موضع تهران را اینطور اعلام کرده است: "جمهوری اسلامی ایران حول بسته ای که برای موضوع گفتگوها در اردیبهشت سال 1387 پیشنهاد کرد حاضر به گفتگوست."

یگ سخنگوی نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی چهارشنبه 23 تیر (14 ژوئیه) به خبرگزاری فرانسه گفت مذاکرات اتمی چند جانبه با ایران احتمال دارد که در پائیز آغاز شود.

این در حالیست که ایران می گوید برای آغاز مذاکرات، لازم است طرف های گفتگو نسبت به پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) متعهد باشند و همچنین در مورد فعالیت های خارج از این پیمان، از جمله فعالیت های هسته ای اسرائیل، مواضع صریح خود را اعلام کنند.

اسرائیل از امضا کنندگان پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای نیست و هر چند گفته می شود که زرادخانه ای با دهها کلاهک هسته ای را در اختیار دارد، به ارائه گزارشی به آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد فعالیت های اتمی خود ملزم نیست.

سعید جلیلی همچنین خواهان پاسخ قدرت های بزرگ به چند سوال رئیس جمهوری ایران درباره هدف غرب از مذاکره با ایران و موضع آنها درباره برنامه اتمی اسرائیل شده است.

پس از صدور قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران در ماه ژوئن، محمود احمدی نژاد گفت که شرایطی را برای از سرگیری گفتگو با طرف های خارجی مطرح خواهد کرد که آنان را از تصویب این قطعنامه "پشیمان" کند.

او سپس اعلام کرد که ایران تا دو ماه حاضر به مذاکره بر سر برنامه های هسته ای نیست و مذاکرات می تواند پس از آن انجام شود.

مطالب مرتبط