به روز شده:  14:36 گرينويچ - پنج شنبه 15 ژوئيه 2010 - 24 تیر 1389

سیاست ایران

جنتی در شورای نگهبان ابقاء شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، احمد جنتی و دو تن از فقهای دیگر عضو شورای نگهبان را که دوره عضویتشان در این شورا به پایان رسیده بود، برای یک دوره شش ساله دیگر ابقا کرد.

بر اساس حکمی که روز پنج شنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) از سوی رهبر ایران صادر شد، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، غلامرضا رضوانی و محمد رضا مدرسی یزدی، برای یک دوره دیگر به عضویت این شورا منصوب شدند.

احمد جنتی

احمد جنتی در تمام دوره ها عضو شورای نگهبان قانون اساسی بوده است

شورای نگهبان قانون اساسی دوازده عضو دارد که شش عضو فقیه آن توسط رهبر ایران منصوب می شوند و شش عضو حقوقدان آن، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رأی نمایندگان مجلس انتخاب می شوند.

ابقای احمد جنتی، ۸۴ ساله، که از روحانیون تندروی ایران است و تغییر نکردن ترکیب فقهای شورای نگهبان، می تواند نشانه رضایت رهبر ایران از عملکرد این شورا باشد.

از سوی دیگر، این حکم می تواند امیدی را که برخی منتقدان عملکرد این نهاد و اطلاح طلبان برای هر نوع تغییر در نحوه برگزاری انتخابات در ایران داشته اند، از بین ببرد.

آقای جنتی که امام جمعه موقت تهران نیز هست، همواره از تریبون نماز جمعه خواهان برخورد تند با مخالفان شده است

او حتی در خطبه های نماز جمعه تهران از اعدام دو نفر از متهمانی که در دادگاه های بعد از انتخابات محاکمه شده بودند، دفاع کرد و خواستار ادامه برخورد قاطعانه قوه قضائیه شد.

آقای جنتی در سال ۸۶ وظیفه شورای نگهبان را "جلوگیری از دستیابی افراد غیر صالح به مناصب و قدرت" اعلام کرده بود، وظیفه ای که در جریان دوره های مختلف انتخاباتی، روند تایید صلاحیت ها و نظارت بر برگزاری انتخابات، همواره اعتراض منتقدان را برانگیخته است.

بر اساس قانون اساسی ایران، تمام قوانینی که در مجلس این کشور تصویب می شود باید به تایید شورای نگهبان برسد. این شورا همچنین وظیفه تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان، ریاست جمهوری و مجلس را بر عهده دارد.

عملکرد شورای نگهبان در زمینه تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در سال های گذشته همواره مورد انتقاد بوده است، اما بیشترین اعتراض ها به عملکرد شورای نگهبان در جریان انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران صورت گرفت.

در این دوره، نامزد ها و رای دهندگان معترض، اعضای شورای نگهبان را به چشم پوشی از تخلفات گسترده در جریان برگزاری رای گیری و جانبداری از یک نامزد خاص، پیش از انتخابات متهم کردند.

نبود مرجعی برای رسیدگی به شکایت از شورای نگهبان، پاسخگو نبودن این شورا و حمایت رهبر ایران، شورای نگهبان را که قرار بوده نقشی نظارتی داشته باشد به یکی از نهاد های تعیین کننده قدرت در ایران تبدیل کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.