ادامه تعطیلی بخش هایی از بازار تهران در روز پنجشنبه

بازار تهران
Image caption سایت الف گزارش تصویری از مغازه های تعطیل بازار در روز پنجشنبه منتشر کرد

با وجود اینکه رئیس شورای اصناف تهران گفته بود که نمایندگان بازار قول داده اند که به تعطیلی پایان دهند، گزارش ها از تهران حاکی از ادامه تعطیلی بخش هایی از بازار تهران است.

قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف تهران روز پنجشنبه ۲۴ تیرماه (۱۵ ژوئیه) به خبرگزاری فارس گفت: "توافق صورت گرفته در روز گذشته مورد اعتراض بازار بوده است که به نتیجه رسیدیم، سایر توافقات به قوت خود باقی است و شب گذشته نمایندگان بازار قول دادند از امروز بازار باز باشد."

اما سایت الف که به احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس ایران تعلق دارد، گزارش تصویری از بازار تهران در ظهر روز پنجشنبه منتشر کرد که نشان دهنده تعطیل بودن تعداد زیادی از مغازه ها است.

همچنین سایت خبری تابناک از تعطیلی بازار طلا فروشان تهران در ادامه اعتراض به افزایش مالیات ها در روز پنجشنبه خبر داد.

پیش تر علی عسگری، رئیس کل سازمان امور مالیاتی ایران در تلویزیون این کشور اعلام کرده بود که در پی توافق نمایندگان شواری اصناف و دولت بر سرافزایش ۱۵ درصدی مالیات ها، مالیات دهندگان می توانند بیش از نیمی از مالیات خود را به صورت قسطی بپردازند.

مسئولان شورای اصناف کشور هم از رضایت بیشتر اصناف از این توافق خبر دادند اما با این حال روز های سه شنبه و چهارشنبه بخش زیادی از بازار تهران و تبریز تعطیل بود.

یکی از بازاریان تبریز به بی بی سی فارسی گفت که روز چهارشنبه بخش هایی از بازار سنتی سرپوشیده تبریز تعطیل بوده است.

او گفت: "بازاری های تبریز معتقدند توافق صورت گرفته دولت فقط با شورای اصناف تهران بوده است و نظرخواهی هم از سایر استان ها و شهرستان ها نشده است."

به گفته او سازمان مالیاتی تبریز وعده داده است که رضایت بازاریان را "شاید با یک توافق استانی جدید" جلب کند.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه گزارش داد که بخش هایی از بازار تهران در قسمت های طلا فروشان، بنکداران پارچه و قماش، فرش فروشان، لوازم تحریر و بازار نوروزخان تعطیل بوده است.

هفته گذشته در پی اعلام خبر افزایش مالیات بر درآمد تا ۷۰ درصد و عدم توافق سازمان امور مالیاتی و اصناف با خواسته های بازاریان "در زمینه مالیات عملکرد سال ۱۳۸۸،" بخشی از واحدهای صنفی در بازار تهران از جمله صنف طلا و جواهر، سراج، نساج و پارچه مغاره های خود را تعطیل کردند.

این اعتراض و تعطیلی تا پایان هفته گذشته ادامه داشت و تصور می شد که پس از چهار روز تعطیلی که دو روز آن به علت گرمای شدید از سوی دولت تعطیل اعلام شده بود، وضع قلب تجاری اقتصاد ایران به حال عادی بازگردد.

در پی اعتراض بازاریان در هفته گذشته، وزارت بازرگانی ایران اعلام کرد که افزایش ۷۰ درصدی مالیات ها منتفی شده است و از این پس سقف مالیات ها بر اساس میزان درآمد واقعی اصناف تعیین می شود.

به گفته برخی از بازاریان، اعتصاب چند روزه اخیر و تعطیلی مغازه ها ضرر زیادی به آنها وارد کرده است.

در مهر ماه سال ۱۳۸۷نیز بخشی از بازار تهران در اعتراض به مالیات بر ارزش افزوده دست به اعتصاب زد که به سایر شهرهای دیگر ایران نیز کشیده شد. آن اعتصاب ها پس از عقب نشینی دولت پایان یافت.

مطالب مرتبط