وقوع انفجارهای مرگبار در شهر زاهدان ایران

زاهدان
Image caption جندالله بارها در استان سیستان و بلوچستان دست به حملاتی زده است

گزارش ها از ایران حاکی از وقوع دو انفجار در مسجد جامع شهر زاهدان استان سیستان و بلوچستان است.

گروه جندالله مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است. بر اساس گزارش ها، شماری از اعضای سپاه پاسداران در این حمله کشته شده اند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از مقام های بیمارستانی گزارش می دهد که این حمله حداقل ۲۰ کشته و ۱۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

به گزارش این خبرگزاری، پاکسازی محل و انتقال و درمان مجروحان در مراکز درمانی و بیمارستان ‌ها ادامه دارد.

گروه جندالله بلافاصله پس از وقوع این حمله، با انتشار بیانیه ای در وبلاگ خود مسوولیت اجرای آن را برعهده گرفت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پنجشنبه با صدور بیانیه ای بمبگذاری زاهدان را "تروریستی" دانست و آن را به شدت محکوم کرد.

او گفت آمریکا با خانواده های قربانیان این حمله ابراز همدردی می کند و خواهان اجرای عدالت علیه عوامل بمبگذاری شد.

جندالله اعلام کرده بود که از اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر سابق خود، انتقام خواهد گرفت.

ایران عبدالمالک ریگی که به "محاربه و افساد فی الارض" متهم شده بود را بامداد یکشنبه ۳۰ خرداد اعدام کرد.

بمبگذاری انتحاری

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است که انفجارهای پنجشنبه انتحاری بود.

خبرگزای فارس به نقل از او می نویسد: "در انفجار اول سه یا چهار نفر شهید می‌شوند چرا که انفجار اول در جلوی درب ورودی مسجد رخ می‌دهد اما چند دقیقه بعد که مردم برای کمک‌رسانی می‌آیند و در آن شلوغی فرد دومی می‌آید و با عملیات انتحاری انفجار دوم رخ می‌دهد."

محمد مرزیه، دادستان زاهدان در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان (ایسنا) گفته است "هنوز انتحاری و عادی بودن این دو انفجار مشخص نشده و اینکه یک عملیات انتحاری و دیگری عادی باشد درحال بررسی است."

اما جندالله اعلام کرد دو عضو "نوجوان" این گروه بنام های محمد ریگی و عبدالباسط ریگی این عملیات انتحاری را در جمع ماموران سپاه که در حسینیه زاهدان مشغول برگزاری همایش روز پاسدار بودند انجام دادند.

علی عبدالهی، معاون امنیتی وزارت کشور، نیز به خبرگزاری فارس گفت که انفجار اول انتحاری بود و پشت محل بازرسی رخ داد.

به گفته این مقام امنیتی، تعدادی از نیروهای سپاه پاسداران در انفجار نخست کشته شدند.

خبرگزاری ایرنا گزارش می دهد که انفجار اول حدود ساعت نه شب در محل در ورودی مسجد و انفجار دوم به فاصله چند دقیقه مقابل مسجد رخ داد.

ایرنا گزارش می دهد، این انفجارها هم زمان با برپایی مراسم "جشن میلاد ثارالله و دعای کمیل" در زادروز امام سوم شیعیان و برادرش ابوالفضل عباس رخ داد.

عبدالستار دوشوکی، کارشناس مسائل سیستان و بلوچستان در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت که اوضاع نامساعدی که برای جندالله در دو سوی مرز وجود دارد، جندالله را بر آن داشته که بجای فعالیت در خارج از شهرها و جاده ها، به اجرای عملیات انتحاری در داخل شهر دست بزند.

او گفت این گونه بمبگذاری ها در مساجد شیعیان به تشنج بین سنی و شیعه دامن نخواهد زد، زیرا رهبران بلوچ ها و اهل تسنن این حملات را محکوم می کنند، اما به گفته او این بمبگذاری ها، وضعیت سیستان و بلوچستان را به سمت امنیتی – نظامی سوق خواهد داد.

گروه جندالله در بیانیه روز پنجشنبه اش بر ادامه مبارزات خود تاکید کرد.

Image caption ایران رهبر سابق گروه جندالله را در ماه خرداد اعدام کرد

عبدالمالک ریگی، رهبر سابق این گروه، پس از دستگیری به جرم تشکیل جندالله، ۱۵ فقره آدم ربایی مسلحانه، قتل عمدی ده ها نظامی و غیرنظامی، سرقت مسلحانه و موارد متعدد دیگری به اعدام محکوم شد.

بر اساس گزارش ها، خانواده برخی مجروحین و قربانیان فعالیت های جند الله در مراسم اعدام او حضور داشتند.

حملات گذشته

دولت ایران می گوید که ریگی را در اسفند سال گذشته در حالی که از دوبی عازم قرقیزستان بود، دستگیر کرد.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده اند.

آمریکا این اتهام را بی اساس می داند و جندالله نیز هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی بلوچ ها و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید داشته است که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

این گروه در مهر ماه گذشته دو نفر از فرماندهان سپاه پاسداران را در حمله ای انتحاری به قتل رساند.

حمله ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) سال گذشته در گردهمایی سران طوایف و قبایل در منطقه "پیشین" (در حد فاصل شهرستان های سرباز و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان) رخ داد و بیش از ۲۹ کشته و ده ها زخمی برجای گذاشت.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود شش سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسئول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال ۱۳۸۴ است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آنها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال گذشته هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان رخ داد که در جریان آن، ۲۵ نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.