ایران در هفته ای که گذشت؛ ۲۵ تیر ۱۳۸۹

بازار تهران
Image caption اعتراض بازار تهران در باره میزان مالیات به تبریز نیز کشیده و بازار این شهر نیز تعطیل شد

اعتراض ها، انتقاد ها و واکنش ها نسبت به عملکرد، تصمیمات و اظهارات برخی از مقام های دولت، بخش بزرگی از خبرهای ایران در طول هفته گذشته را تشکیل می داد. بازگشت شهرام امیری از آمریکا، اظهارات برخی از رهبران سیاسی جهان در مورد برنامه اتمی ایران و وقوع انفجارهای مرگبار در شهر زاهدان هم بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت.

اعتراض به افزایش مالیات صنفی

اعتراض بازاریان نسبت به تصمیم دولت در مورد افزایش مالیات اصناف همچنان ادامه یافت. پیش تر در اعتراض به اعلام افزایش بی سابقه مالیات اصناف، از روز سه شنبه ۱۵ تیر، بخش بزرگی از بازار بزرگ تهران تعطیل شده بود. در روز های بعد هم این تعطیلی ادامه یافت.

به طوری که یک هفته بعد یعنی از روز سه شنبه، ۲۲ تیر و روزهای پس از آن، گزارش هایی از بسته بودن مغازه های بخشی از بازار تهران یا فعال نبودن بازاریان منتشر شد. بازار سنتی تبریز هم در ادامه اعتراض به افزایش مالیات، دست کم دو روز متوالی نیمه تعطیل بود.

پیش تر سازمان مالیات، افزایش مالیات ها را به میزان ۷۰ درصد برای بازاریان در نظر گرفته بود؛ اما به دنبال اعتراض ها، نمایندگان شورای اصناف با دولت برای افزایش ۱۵ درصدی مالیات توافق کردند.

روزنامه ابتکار با اشاره به این توافق نوشت که گره کور مالیات اصناف باز شد تا اعتصاب بازار تهران نیز پایان یابد. گرچه به گفته رئیس شورای اصناف کشور اعتصابی در بازار رخ نداده بود.

اما ادامه اعتراض ها نشان داد که اولا هنوز هم بسیاری از کسبه از میزان افزایش مالیات ناخرسندند و ثانیا اصناف شهرهای دیگری همچون تبریز نسبت به توافق نمایندگان شورای اصناف با مسئولان اخذ مالیات در پایتخت، اعتراض دارند.

انتقاد از اعلام تعطیلی

دولت ایران روز شنبه ۱۹ تیر، به طور ناگهانی اعلام کرد که ادارات دولتی نوزده استان در روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۲۰ و ۲۱ تیر، تعطیل خواهد بود. علت این تعطیلی، گرمای شدید و بی سابقه هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی اعلام شد.

Image caption دولت طور ناگهانی ادارات دولتی نوزده استان را به 'دلیل گرمای هوا و صرفه جویی در مصرف انرژی' تعطیل کرد.

ستاد مدیریت بحران استان تهران هدف از تعطیلی دو روزه در استان تهران را "کاهش مصرف انرژی" اعلام کرد؛ اما مسئولان وزارت نیرو و سازمان هواشناسی ایران در اظهارات جداگانه ای اعلام کردند که برای این تعطیلی ها به دولت توصیه ای نداشته اند.

در واکنش به اعلام تعطیلی ۱۹ استان کشور، نصرالله ترابی نماینده مجلس ایران گفت این میزان گرما نمی‌تواند مبنای تعطیلی باشد، مگر این که بحث دیگری در میان باشد که لازم است "دولت آن دلیل اصلی و واقعی را به صورت شفاف به مردم بگوید."

فخرالدین حیدری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران تعطیلات ناگهانی چند روزه را موجب "وارد آمدن شوک های مخرب اقتصادی" دانست و عوض حیدر پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران هم گفت: " تعطیلات بی برنامه در روزهای ۲۰ و ۲۱ تیر موجب شده تا حدود ۴ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد شود."

روزنامه های هوادار دولت از تاثیر تعطیل دو روزه بر صرفه جویی برق نوشتند؛ اما روزنامه جام جم از قول معاون امور برق وزیر نیرو نوشت پخش مسابقه نهایی جام‌جهانی فوتبال، کاهش مصرف برق و صرفه جویی در روز یکشنبه را به نوعی جبران کرد.

روزنامه مردم سالاری نوشت مشخص نیست جلسه هیات دولت در چه ساعتی تشکیل شده که خبر تعطیلی، در اولین ساعت بامداد شنبه اعلام شد. روزنامه جهان صنعت هم نوشت باید پرسید در سالی که مزین به نام همت مضاعف و کار مضاعف است، این تعطیلی‌ها به چه دلیلی پدید می‌آید.

برای بازاریان، روز یکشنبه پس از تعطیلات چند روزه، اولین روز کاری بود. به همین دلیل برخی از سایت های مخالف دولت ایران این تعطیلی را در ارتباط با اعتصاب بازار تهران در اعتراض به افزایش مالیات ها ارزیابی کردند. اما سایت اصولگرای "خبر آنلاین" مطالب سایت های منتقد دولت در مورد "دلیل واقعی" تعطیلی روزهای یکشنبه و دوشنبه را "خنده آور" توصیف کرد.

از سوی دیگر، با وجود تعطیلی ادارات دولتی در روزهای آغاز هفته، همزمان گزارش هایی از قطع برق و افزایش آمار گرمازدگی منتشر شد.

روز یکشنبه ۲۰ تیر، برق "محدوده قابل توجهی از جاده قدیم کرج"، که تعداد زیادی واحد تولیدی و کارخانه در آن واقع شده است، برای ساعات طولانی قطع شد و روز بعد، عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن صنفی کارخانه های صنایع ریخته گری در ایران از تعطیلی این صنایع به دلیل قطعی های مکرر برق خبر داد.

محمد رضا روشنی مقدم، مدیر عامل شرکت مگاموتور، بر هم خوردن برنامه های تولید و عقب افتادن از برنامه ها را از پیامدهای قطع برق اعلام کرد و از بیکار بودن نیروی انسانی در ساعات طولانی قطع برق انتقاد کرد.

Image caption الیاس نادران در اعتراض به واگذاری مخابرات به سپاه پاسداران گفت که قانون در این باره رعایت نشده است

انتقاد از قانون گریزی

روز دوشنبه ۲۱ تیرماه، علی لاریجانی، رییس مجلس ایران در لامرد، در مراسم چهلمین روز در گذشت نماینده این حوزه، با تشریح منزلت و جایگاه مجلس از دیدگاه قانون اساسی، تخلف از قانون را خلاف شرع دانست و گفت: "بی‌اعتنایی به قانون،‌ بی‌اعتنایی به اراده ملت است."

او پیش تر نیز عدم اجرای قانون را گردن کشی دانست، تخلف از قانون را امری قبیح شمرد و گفت: " کسانی که حاضر به اجرای قانون نیستند، برای مدیریت کشور برنامه ندارند و رفتار آن ها ظلم به مردم است."

رییس مجلس ایران در اظهاراتش از کسی نام نبرد؛ اما احمد توکلی، نماینده اصولگرای مجلس ایران پیش تر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران را به گردن کشی در برابر قانون متهم کرد.

آقای توکلی گفت: "رئیس جمهور محترم به خود حق می‌دهد اگر به زعم خویش مصوبه‌ای را با قانون اساسی ناسازگار دید، از اجرای آن خودداری کند یا بگوید من آن را اجرا نمی‌کنم".

علی لاریجانی هم گفت: "این درست نیست روستایی‌ها قانون را اجرا کنند، اما بعضی سیاستمداران این کار را انجام ندهند. هرکس منزلت اجتماعی‌اش بیشتر است، پایبندی‌اش به قانون باید بیشتر باشد".

بنا به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، حسن نوروزی، نماینده رباط کریم در مجلس، اظهارات رییس مجلس را آب ریختن به آسیاب دشمن توصیف کرد و علی کریمی فیروزجایی، نماینده بابل در مجلس گفت: توقع نمایندگان از رییس مجلس این است که سفرهای داخلی وی جنبه سیاسی پیدا نکند.

از سوی دیگر گروهی از نمایندگان مجلس ایران طرح استیضاح صادق خلیلیان، وزیر جهاد کشاورزی را که در۳۰ محور تنظیم شده، به هیات رئیسه مجلس ارائه دادند.

الیاس نادران، نماینده تهران، هم در اعتراض به واگذاری مخابرات به سپاه پاسداران گفت که قانون در این باره رعایت نشده است؛ اگر چه شمس الدین حسینی، وزیر اقتصاد ایران، برای دومین بار در مجلس حاضر شد و به پرسش نمایندگان در مورد این واگذاری پاسخ گفت.

در بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران در مهر ماه سال گذشته نیمی از سهام شرکت مخابرات به ارزش حدود هشت میلیارد دلار به شرکت های وابسته به سپاه پاسداران و نهادهای زیر نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران منتقل شد.

واکنش ها به اظهارات رییس جمهوری

روز سه شنبه ۱۵ تیر، جلیل دارا، مدیر کل امور فرهنگی وزارت علوم ایران، شیوع "عرفان های انحرافی" در میان دانشجویان دانشگاه های ایران را از مصادیق تهدیدات نرم دانست و در مورد رواج مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در میان دانشجویان و در خوابگاه های دانشجویی هشدار داد.

دو روز پیش از آن، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در همایش مسئولان نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، از انباشته کردن علم در ذهن دانشجویان و "دانش صرف منهای حقیقت انسان" انتقاد کرد؛ اما آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران فضای محیط های دانشگاهی را از جهات مختلف "کاملا مساعد، مناسب و برجسته" توصیف کرد.

محمود احمدی نژاد در این همایش گفت: "نظام یک حزب بیشتر ندارد و آن حزب حقیقی است. البته دیگران نیز آزاد هستند که فعالیت کنند مخالف نیستیم، ولی اصالت ندارند ولی یک حزب بیشتر نیست و آن حزب ولایت و انقلاب است."

این اظهارات او، انتقاد برخی از چهره های سرشناس سیاسی را به دنبال داشت. مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردم‌سالاری، آقای احمدی‌نژاد را به مناظره طلبید و گفت: "قطعا هر نوع نظام مردم‌سالاری بدون احزاب به دیکتاتوری منجر خواهد شد."

سایر اظهار نظر های آقای احمدی نژاد در مورد کراوات زدن و تراشیدن ریش هم واکنش احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران را به دنبال داشت.

احمد خاتمی، از چهره‌های حامی دولت، از رئیس‌جمهوری خواست از ورود به مسائل چالش‌زا در حوزه‌ دینی خودداری کند.

او پیش تر نیز با اشاره به سفر اخیر یکی از خوانندگان ایرانی به ایران، نسبت به تسامح و تساهل فرهنگی هشدار داد و گفت: "این جا نظام جمهوری اسلامی است و جای خوانندگان لس آنجلسی نیست و معلوم نیست بعضی ها به کجا می روند."

بازگشت شهرام امیری از آمریکا

Image caption شهرام امیری صبح روز پنجشنبه ۲۴ تیر، وارد فرودگاه تهران شد

شهرام امیری صبح روز پنجشنبه ۲۴ تیر، وارد فرودگاه تهران شد و از سوی خانواده اش و تعدادی از مقام های ایرانی از جمله حسن قشقاوی، از معاونان وزیر امور خارجه، مورد استقبال قرار گرفت.

شهرام امیری در خرداد ماه سال گذشته برای انجام حج عمره به عربستان سعودی رفته بود؛ اما سه روز بعد از ورودش به آن کشور محل اقامتش را ترک کرد و ناپدید شد. وزارت امور خارجه ایران در مهر ماه سال گذشته، آمریکایی ها را مسئول بازداشت او اعلام کرد. آن زمان گفته می شد شهرام امیری از کارشناسان فعال در برنامه هسته ای ایران بوده است.

دو ماه بعد، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که عربستان سعودی شهرام امیری را که از وی به عنوان "دانشمند هسته ای" ایران نام برده شده، به آمریکا تحویل داده است.

مقامات عربستان سعودی دخالت در ربوده شدن او را رد کردند و مقامات وزارت امور خارجه آمریکا گفتند که آنها در خصوص سرنوشت این فرد ایرانی "اطلاعاتی" ندارند.

در آن زمان، روزنامه ساندی تلگراف نوشت شهرام امیری یک فیزیکدان با تخصص اتمی است. او در تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم کار کرده و اتحادیه اروپا دانشگاه محل کار او را با برنامه اتمی نظامی ایران مرتبط می داند. او بعضی از اسرار برنامه اتمی کشورش را در اختیار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است.

شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا هم گزارش داد که شهرام امیری به آمریکا پناهنده شده و با سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - همکاری می کند.

حدود یک ماه پیش، از شهرام امیری به عنوان "کارشناس و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر" نام برده شد و سایت واحد مرکزی خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران فیلم کوتاهی با عنوان "پشت پرده ربایش شهرام امیری" منتشر کرد.

شهرام امیری در این فیلم گفت: "در عملیات مشترک تیم های ترور و ربایش سازمان اطلاعات آمریکا - سیا - و استخبارات عربستان سعودی در مدینه منوره دزدیده شدم."

همزمان، سایت یوتیوب نیز فیلم کوتاهی را منتشر کرد که در آن نیز، آقای امیری اعلام کرد که در آمریکا به سر می برد. او گفت: "در اینجا آزادم و به همه اطمینان می دهم که در امان هستم."

به دنبال آن، وزارت امور خارجه ایران، از طریق دولت سوئیس ابتدا یک یادداشت دیپلماتیک درباره آقای امیری برای آمریکا فرستاد و سپس "خواهان فراهم شدن امکان بازگشت فوری و بدون قید و شرط وی" به ایران شد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که شهرام امیری، به اختیار خود در کشور آمریکا بوده و حالا هم آزاد است که این کشور را ترک کند.

روزنامه ایران بازگشت شهرام امیری را "رسوایی تازه آمریکا در جنگ اطلاعاتی با ایران" خواند؛ اما منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران گفت: "باید برای ایران محرز شود که ادعاهای او در خصوص ربوده شدنش درست است."

یک مقام آمریکایی گفت شهرام امیری در قبال دریافت پول، اطلاعات "مهم و دست اولی" داده و پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم به خبرنگاران توصیه کرد که نسبت به صحت اظهارات شهرام امیری تردید داشته باشند.

پرونده هسته ای؛ اظهار نظرهای کم سابقه

Image caption رئیس جهمور روسیه گفت که ایران به داشتن توانایی لازم برای ساختن سلاح هسته ای نزدیک می شود.

روز دوشنبه ۲۱ تیر، اعلام شد که دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه در جمع سفرای روسیه در کشورهای خارجی گفته است: "ایران در حال حرکت به سمتی است که به داشتن توانایی لازم برای ساختن سلاح هسته ای نزدیک می شود."

اظهارنظر علنی یک مقام بلندپایه روس در مورد احتمال گام برداشتن ایران به سوی ساختن بمب هسته ای کم سابقه بود.

او بار دیگر، روز پنجشنبه ۲۴ تیر گفت: "نهادهای کارشناسی، ایران را در فهرست کشورهایی قرار داده اند که در آستانه دستیابی به تکنولوژی سلاح اتمی هستند".

آقای مدودف از ایران خواست که شجاعت همکاری کامل با جامعه جهانی را پیدا کند، حتی اگر ناچار باشد با پرسش های ناخوشایند روبرو شود و به آنها پاسخ گوید.

فیدل کاسترو، رهبر ۸۳ ساله سابق کوبا هم هشدار داد که تقابل آمریکا و اسرائیل با ایران ممکن است به یک جنگ اتمی منجر شود.

او آمریکا را به کنترل نقاط حیاتی نفت خیز خاورمیانه با ابزار خشونت آمیز، متهم کرد و خطر جنگ را رو به افزایش دانست و حمله احتمالی آمریکا به ایران را فاجعه بار خواند.

و در پایان هفته، موسسه پژوهشی آکسفورد مستقر در لندن گزارشی را با عنوان "حمله نظامی علیه ایران؛ اثرات و پیامدها" منتشر و اعلام کرد اسرائیل اکنون توانایی کامل حمله به ایران را دارد.

در این گزارش هشدار داده شده که چنین حمله ای به وقوع یک "جنگ طولانی" منجر خواهد شد.

از سوی دیگر مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت گفت: "بخشی از حاکمیت و سپاه پاسداران دنبال تحریم هستند چون در تحریم به سودهای کلان و نجومی دست پیدا می کنند."

دیروز سوم شعبان بود. دیشب به مناسبت ولادت امام حسین، سومین پیشوای شیعیان، مراسمی در مسجد جامع زاهدان برگزار شد. دو انفجار انتحاری در مقابل این مسجد دست کم ۲۰ کشته و دهها مجروح برجا گذاشت.