آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا انفجارهای زاهدان را محکوم کردند

باراک اوباما
Image caption رئیس جمهور آمریکا بمبگذاری های زاهدان را جرمی غیرقابل تحمل دانست

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا انفجارهای مسجد جامع زاهدان را قویا محکوم کرد و "قتل غیرنظامیان بیگناه را در محل عبادتشان" جرمی غیرقابل تحمل دانست.

او روز جمعه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) با صدور بیانیه ای "همه اشکال تروریسم" را محکوم کرد و افزود: "آمریکا در کنار خانواده ها و کسانی که عزیزانشان کشته و مجروح شده اند و نیز در کنار مردم ایران در مقابل این بی عدالتی ایستاده است."

پیش از او وزیر امور خارجه آمریکا، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاون وزارت امور خارجه بریتانیا در اظهارنظرهای جداگانه ای "حملات تروریستی" زاهدان را محکوم کردند و خواهان محاکمه عاملان این حملات شدند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای در واکنش به دو انفجار پنجشنبه شب در مسجد جامع زاهدان اعلام کرد: "من به شدیدترین شکل ممکن این حملات تروریستی را که گروه جندالله مسئولیت آن را برعهده گرفته محکوم می کنم. ایالات متحده آمریکا مراتب همدردی خود را با خانواده کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند اعلام می کند".

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه خواستار محاکمه عاملان این حملات شده است.

در واکنشی مشابه، کاترین اشتون، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا این حملات را "بزدلانه" توصیف کرد.

دفتر خانم اشتون در بیانیه ای اعلام کرد که او از شنیدن این خبر "شوکه" شده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: "خانم اشتون این حملات تروریستی بزدلانه را شدیدا محکوم می کند و معتقد است که چنین حملاتی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست. او همچنین به کسانی که عزیزان خود را در این حادثه از دست داده اند تسلیت می گوید".

آلیستر برت، معاون امور خاورمیانه و جنوب آسیای وزارت خارجه بریتانیا نیز گفت: "بریتانیا این قساوت را به شدت محکوم می کند؛ عاملان این انفجارها با هدف قرار دادن یک مسجد شلوغ جان نمازگزاران و عابران بی گناه را گرفتند. ما با اعضای خانواده کشته شدگان و مجروحان حادثه ابراز همدردی می کنیم".

یک سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا هم در یک پیام ویدیویی که در صفحه ویژه این وزارتخانه در سایت یوتیوب منتشر شده است، به زبان فارسی می گوید: "هدف اصلی تروریسم گسترش تنش و بدبینی بین ملت ها و مذاهب مختلف است. تروریسم بین مذاهب و جوامع تفاوتی نمی گذارد، همه ما در سراسر جهان ممکن است مورد هدف تروریسم قرار بگیریم، لذا واکنش صحیح در برابر چنین تهدیدهایی ابراز همبستگی و همدلی است".

دولت های فرانسه و ایتالیا هم به طور جداگانه انفجارهای زاهدان را محکوم کرده اند.

اتهامات ایران

این در حالی است که در پی وقوع انفجارهای زاهدان، بعضی از مسئولان دولت ایران، آمریکا را مسئول حمایت از بمبگذاران این حادثه معرفی کرده اند.

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران امروز جمعه، ۲۵ تیر ۱۳۸۹ در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به انفجارهای زاهدان این اقدام را مرتبط با ماجرای شهرام امیری، دانشمند هسته ای ایران دانست و گفت: "دست پلید آمریکا باز هم از آستین عده ای جاهل بیرون آمد تا حیثیت بر باد رفته آمریکا در قضیه شهرام امیری و لگدمال شدن اقتدار اطلاعاتی آن در عرصه جهانی را تحت الشعاع قرار دهد".

Image caption امام جمعه موقت تهران انفجارهای زاهدان را به آمریکا نسبت داد

علی محمد آزاد، استاندار سیستان و بلوچستان نیز مسئولیت حمله به مسجد جامع زاهدان را بر عهده "دشمنان قسم خورده" ایران از جمله "آمریکایی ها، اسراییلی ها و وهابیون" دانست.

همزمان کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: "آمریکا با حمایت های همه جانبه از تروریست ها بخش مهمی از مسئولیت این جنایت را برعهده دارد".

چند مقام نظامی ایران از جمله یدالله جوانی، رئیس دفتر سیاسی سپاه پاسداران هم انگشت اتهامات در مورد این دو انفجار را به سوی آمریکا دراز کرده اند.

عبدالمالک ریگی، رهبر سابق گروه جندالله که پنج هفته پیش توسط جمهوری اسلامی ایران اعدام شد در "اعترافات" تلویزیونی پیش از اعدام به داشتن ارتباط با نهادهای اطلاعاتی آمریکا و غرب اشاره کرده بود.

پیش از این هم حملات مشابهی در استان سیستان و بلوچستان و در مرز ایران با پاکستان و افغانستان اتفاق افتاده بود که تقریبا در همه این موارد مسئولان جمهوری اسلامی، دستگاه های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا را مسئول حمایت از عوامل حملات یاد شده معرفی کرده بودند.

مطالب مرتبط