شهرداری تهران: بعضی گداها تحصیلات دانشگاهی دارند

تکدیگری در تهران
Image caption تورم و افزایش فقر در ایران سبب افزایش تعداد متکدیان در شهرهای بزرگ شده است

یکی از مسئولان شهرداری تهران گفت که بعضی از افرادی که در این شهر گدایی می کنند مدارک تحصیلی بالای کارشناسی دارند و راه های حقوقی فرار از دست قانون را بلدند.

صادق اوالی، معاون سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهر تهران روز جمعه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) به خبرگزاری مهر گفت که در میان متکدیان و مافیای تکدی گری افرادی با تحصیلات دانشگاهی بالای کارشناسی (لیسانس) هم پیدا می شوند.

به گفته آقای اوالی بسیاری از متکدیان تهرانی با قوانین و مقررات حقوقی آشنا هستند و می دانند چگونه از دست قانون فرار کنند.

شمار افرادی که در تهران گدایی می کنند در سال های اخیر به طور چشمگیری افزایش یافته که به دلیل بیکاری، تورم و افزایش جمعیت بوده است.

اوالی درباره آگاهی متکدیان از راه های فرار از قانون گفت: "آنها می دانند با در دست داشتن پاکت های فال، جوراب و سایر اجناس قابل فروش از جرم تکدی گری مبرا و به عنوان دستفروش محاکمه می شوند که نتیجه آن آزادی است."

پیش تر نیز محمد هادی ایازی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اعلام کرده بود که این سازمان روزانه بیش از ۳۰۰ متکدی را از سطح شهر تهران جمع آوری می کند، اما این افراد خیلی زود آزاد می شوند و باز هم به تکدیگری می پردازند.

مسئولین شهر تهران بارها اعلام کرده اند که پدیده گدایی در این شهر، سازمان یافته است و "شبکه ای مافیایی" آن را اداره می کند.

آقای اوالی یک ماه پیش تر به وجود این شبکه اشاره کرده و گفته بود: "زمانی که خودروهای ویژه جمع آوری متکدیان در معابر شهر تردد می کنند متکدیان با استفاده از پیامک یکدیگر را مطلع می کنند و در یک چشم به هم زدن خیابان خالی از متکدی می شود."

آقای ایازی علت افزایش تعداد متکدیان و کارتن خواب ها در سطح تهران را، آغاز فصل تابستان و افزایش مهاجرت تعداد زیادی افراد بیکار و معتاد به تهران عنوان کرده بود.

بنابر گزارش دو سال پیش بانک مرکزی ۱۴ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر زندگی می کنند.

کارشناسان می گویند که گرانی و تورم در ایران به فقر بیشتر منجر شده است و نابسامانی های اقتصادی سبب افزایش شمار بیکاران و تعداد متکدیان در شهرهای بزرگ شده است.

مطالب مرتبط