رادیوی آلمان: با صدا و سیمای ایران همکاری نداریم

ضرغامی
Image caption ملاقات آقای ضرغامی با رؤسای شبکه‌های تلویزیونی آلمان جنجال برانگیز بوده است

به دنبال اعتراض برخی از گروه‌ های ایرانی، رسانه‌های آلمانی و محافل بین ‌المللی به بازدید عزت‌الله ضرغامی، سرپرست صدا و سیمای جمهوری‌اسلامی از شبکه‌های اول و دوم تلویزیون آلمان، کانال رادیویی جنوب غرب آلمان خبر داده که این بازدید به درخواست هیات ایرانی انجام شد و فقط جنبه اطلاع رسانی داشته است.

عزت‌الله ضرغامی به همراه هیاتی در روزهای ششم و هفتم ژوئیه از مراکز دو شبکه دولتی تلویزیونی در اشتوتگارت و ماینس دیدار کرد. رؤسای دو شبکه، قبل از گفت‌وگو درباره هرگونه همکاری، از آقای ضرغامی خواستند که به گشایش دفتری برای کار خبری مستقل در تهران کمک کند.

روز جمعه (۱۶ ژوئیه) دکتر داوید بیزینگر، سخنگوی ایستگاه رادیویی جنوب غربی آلمان، که مبتکر اصلی این دیدار بوده، طی اطلاعیه‌ای به پرسش ‌ها و اعتراض ها پاسخ داد.

آقای بیزینگر نوشت: "همه می‌خواهند بدانند که میان رادیوی ما و تلویزیون دولتی ایران چه همکاری وجود دارد. پاسخ روشن است: هیچ نوع همکاری وجود ندارد و هیچ توافقی برای همکاری در میان نیست. هفته پیش تنها دیداری برای تبادل اطلاعات انجام شد."

آقای بیزینگر در توضیح انگیزه دیدار می‌گوید: "در تماس‌هایی که ما با قصد فعالیت مستقل خبری در ایران داشتیم، مقامات تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، اظهار تمایل کرده بودند که از امکانات فنی و دستاوردهای تکنیکی ما آگاه شوند. ما این امکان را برای آنها فراهم کردیم و در این ملاقات به آنها گفتیم که هدف ما این است که از ایران امکان خبررسانی مستقیم و مستقل داشته باشیم، و برای این امر به دفتری در تهران نیاز داریم."

دیداری "حیرت‌انگیز"

دیدار آقای ضرغامی نخست با اعتراض ایرانیان مقیم آلمان روبرو شد. آنها در نامه‌ها و فراخوان‌ های بیشمار از شبکه‌های تلویزیون اول و دوم آلمان درباره این دیدار توضیح خواستند.

سپس برخی از گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های فرهنگی آلمان به ملاقات آقای ضرغامی با رؤسای شبکه‌های تلویزیونی آلمان اعتراض کردند.

روزنامه "زوددویچه تسایتونگ" از پرتیراژترین روزنامه‌های سراسری آلمان در مقاله ‌ای با عنوان "حرکت غلط"، از رؤسای دو شبکه تلویزیونی آلمان انتقاد کرد و عمل آن‌ها را در دعوت از ضرغامی "حیرت‌آور" خواند.

این روزنامه در مقاله‌ای نوشت: "ضرغامی فردی عادی نیست، بلکه عضو بلندپایه سپاه پاسداران است. او در ایران تبلیغات حکومتی را در چنگ دارد و راه‌های زیادی برای فشار بر انتقال اطلاعات می‌شناسد تا تصویری مناسب از حکومت ایران ارائه دهد."

"زوددویچه تسایتونگ" در بخشی از این مقاله به نقل از کریستیان ریکرتز، از مسئولان سازمان "خبرنگاران بدون مرز" نوشته است: "ما از تلاش برای فراهم ساختن پیش‌شرط‌های گزارش ‌رسانی مستقل از ایران استقبال می‌کنیم. اما استقبال از مهم‌ترین نمایندگان تلویزیون دولتی ایران علامتی نادرست است."

آقای ریکرز تلویزیون دولتی ایران را "مهم‌ترین ابزار پخش تبلیغات دروغین، تحریف واقعیات و سرکوب مخالفان" دانسته است.

توهم "همکاری"

نشریه اشپیگل نیز در دو مقاله مفصل از بازدید سرپرست صدا و سیمای جمهوری اسلامی از شبکه‌های اصلی تلویزیون آلمان انتقاد کرد. اشپیگل گفته است که تلویزیون ایران یکی از افزارهای مهم حکومت ایران برای فشار بر ناراضیان است.

اشپیگل می‌نویسد که تلاش رسانه‌های آلمان برای گزارش‌دهی مستقل از ایران قابل فهم است، اما نباید به حکومت ایران فرصت داد که از این گونه تماس‌ها بهره‌برداری کند.

به گفته اشپیگل هیات ایرانی از این دیدار برای اهداف خود استفاده کرده است. تلویزیون دولتی ایران جریان بازدید آقای ضرغامی را فیلمبرداری کرده و به عنوان "همکاری‌های گسترده و سازنده" با رسانه‌های آلمانی نشان داده است. به نظر اشپیگل رسانه‌های آلمان با این گونه دیدارها اعتبار و حیثیت خود را به باد می‌دهند.

اشپیگل می‌نویسد که در شرایط کنونی خبررسانی آزاد از ایران برای رسانه‌های خارجی توهمی بیش نیست.

حکومت ایران از زمان نا آرامی‌های پس از انتخابات، تولید و پخش اخبار را به طور انحصاری در دست گرفته و حاضر نیست این نظارت را از دست بدهد.

اشپیگل اشاره می‌کند که تمام تلاش‌های بنگاه‌های خبری خارجی مانند بی‌بی‌سی برای گشایش دفتر در تهران و گزارش مستقل از ایران ناکام مانده است.

مطالب مرتبط