به روز شده:  11:02 گرينويچ - شنبه 17 ژوئيه 2010 - 26 تیر 1389

مسائل امنیتی ایران

پلیس ایران: همسایگان شرقی کاری نکنند صبرمان سرآید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

احمد رضا رادان، جانشین فرماندهی نیروی انتظامی، گفت: "همسایگان شرقی ایران بدانند صبر و تحمل جمهوری اسلامی مدت دارد و نباید گذاشت که این صبر و تحمل سر آید."

به گزارش خبرگزاری مهر، سرتیپ رادان امروز ۲۶ تیر (۱۷ ژوئیه) تاکید کرد جمهوری اسلامی این حق را برای خود محفوظ می داند که با "اشراری که ناامنی ایجاد می کنند و به آن سوی مرز متواری می شوند" برخورد کند.

احمدرضا رادان در بخش دیگری از اظهارات خود گفت اطلاعاتی که جمهوری اسلامی در مورد تروریست ها به "همسایه شرقی" خود داده، "در اختیار کسانی قرار گرفته است که باید با آنان برخورد می شد".

این اظهارات در حالی بیان می شود که برخی مسئولان امنیتی ایران در گذشته، پاکستان را به عدم همکاری در برخورد با گروه تروریستی "جندالله" متهم کرده اند.

در پی عملیات دو بمب گذار انتحاری از اعضای گروه جندالله در برابر مسجد جامع زاهدان در شامگاه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه)، حداقل ۲۷ نفر کشته و ۱۶۹ نفر دیگر زخمی شدند.

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی امروز خاطرنشان کرده که در جریان انفجارهای زاهدان، ۲ نفر از نیروهای پلیس کشته و ۱۰ نفر از این نیروها زخمی شده اند.

وی تاکید کرده است که "در روز اول پس از انفجار بمب در شهر زاهدان عده ای قصد ایجاد نا امنی در این شهر را داشته اند" و ۴۰ نفر از آنان دستگیر شده اند.

به گفته جانشین فرمانده نیروی انتظامی، اطلاعاتی که جمهوری اسلامی در مورد تروریست ها به "همسایه شرقی" خود داده، "در اختیار کسانی قرار گرفته که باید با آنان برخورد می شده است"

در واکنشی جداگانه، به نوشته خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - امروز علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایالات متحده را به دست داشتن در بمب گذاری های تروریستی اخیر در زاهدان متهم کرده و هشدار داده است که "آمریکایی ها قطعا شروع‌کننده خوش‌عاقبتی نخواهند بود."

رئیس مجلس، ایالات متحده را حامی گروه جندالله، عامل انفجارهای انتحاری اخیر در زاهدان دانسته و گفته است: "جمهوری اسلامی ایران اطلاعات موثقی از ارتباط عبدالمالک ریگی سرکرده این گروهک با آمریکا دارد که نشان می‌دهد آنها این سرکرده را به اقدامات تروریستی تشویق می‌کردند."

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه این انفجارها را به شدت محکوم کرده بودند.

آقای اوباما "قتل غیرنظامیان بی گناه در محل عبادتشان" را جرمی غیرقابل تحمل خوانده و خانم کلینتون خواهان محاکمه عاملان این "حملات تروریستی" شده بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.