انتقاد جبهه مشارکت از 'مشت آهنین' دولت در تامین امنیت کشور

انفجارهای زاهدان
Image caption جبهه مشارکت می گوید دولت توانایی تامین امنیت، نان و آزادی مردم را ندارد

جبهه مشارکت ایران اسلامی که از احزاب مخالف دولت است طی بیانیه ای ضمن ابراز انزجار از انفجارهای زاهدان، رشد تبعیض و احساس نابرابری را ریشه حوادث اخیر دانسته است.

این جبهه گفته است: "این بحرانها ریشه در سیاست هایی دارد که ایران را بطور نامساوی درجه بندی می کند و برای آنها حقوق متفاوت قائل است که این سبب رشد تبعیض و احساس نابرابری شده و امکان سوء استفاده از نارضایتی مردم را توسط عوامل تروریستی وابسته فراهم می آورد."

در پی عملیات دو بمب گذار انتحاری از اعضای گروه جندالله در برابر مسجد جامع زاهدان در شامگاه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه)، حداقل ۲۷ نفر کشته و ۱۶۹ نفر دیگر زخمی شدند.

گروه جند الله در وبلاگ خود مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته است.

سرتیپ احمد رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی هشدار داده جمهوری اسلامی این حق را برای خود محفوظ می داند که با "اشراری که ناامنی ایجاد می کنند و به آن سوی مرز متواری می شوند" برخورد کند.

اما جبهه مشارکت ایران گفته است راه مبارزه با این حملات "لزوما مشت آهنین نیست بلکه پیش از آن با سرپنجه تدبیر و رافت و حسن نیت با ساکنان آن خطه قابل پیشگیری است."

عبدالمالک ریگی رهبر این گروه که توسط مامورین امنیتی ایران دستگیر شده بود ماه گذشته اعدام شد.

پیش از آن نیز مقامات قضایی از اعدام عبدالحمید، برادر او خبر داده بودند.

جبهه مشارکت اسلامی با تقدیر از استعفای "دردمندانه و مسئولیت پذیرانه" دو نماینده استان سیستان و بلوچستان در مجلس در اعتراض به انفجارهای زاهدان افزود: "اما چاره اصلی در کنار گذاشته شدن کودتاگرانی است که ناکارآمدی آنها در تامین اولیه ترین نیازهای مردم یعنی امنیت، نان و آزادی به اثبات رسیده است."

بدنبال انفجارهای مسجد جامع زاهدان حسینعلی نورا نماینده زابل و عباسعلی شهریاری یکی از نمایندگان زاهدان در مجلس استعفا دادند.

آقای نورا نماینده زابل در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا به وجود "فرهنگ انتقام" در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: "پس از اعدام ریگی ما به مقامات تذکر دادیم و حتی در کمیسیون امنیت‌ملی جلسه گذاشتیم و به صورت انفرادی با برخی مقامات مطرح کردیم که این گروهک دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد."

آقای شهریاری نیز گفته است: "با وجود پیگیری های فراوان اینجانب، متأسفانه مسئولان نتوانستند حداقل وظیفه خود را که همانا حفظ امنیت جان و مال مردم است، انجام دهند".

جبهه مشارکت از احزاب اصلاح طلب و منتقد دولت است و پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری را نتیجه و تقلب و "کودتا" می داند.

در ادامه این بیانیه با اشاره تلویحی به حوادث پس از انتخابات گفته شده "سیاست ارعاب، خشونت و سرکوب که تنها دستاورد دولت کودتاست ... بطور مساوی و بدون هیچ تبعیضی در حق همه ایرانیان اعمال می شود."

این بیانیه ضمن تسلیت به بازماندگان این انفجارها خواستار آن شده که عاملین این حوادث "با دقت و به دور از احساسات" شناسایی و مجازات شوند.

مطالب مرتبط