سه عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند

شورای نگهبان
Image caption شورای نگهبان یکی از پر نفوذترین نهاد ها در ایران است و اعضای آن به طور مستقیم و غیر مستقیم از سوی رهبر ایران انتخاب می شوند

نمایندگان مجلس ایران از میان پنج نفری که از سوی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه به عنوان حقوقدان شورای نگهبان معرفی شده بودند، سه نفر را به عنوان حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کرد.

در رای گیری امروز یکشنبه ۲۷ تیر ماه(۱۸ ژوئیه) نمایندگان محمدرضا علیزاده عضو فعلی شورای نگهبان، محمد سلیمی رئیس شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور و سیامک ره پیک رئیس دانشکده علوم قضایی را به عنوان عضو حقوقدان شورای نگهبان انتخاب کردند.

روز چهارشنبه هفته گذشته رئیس قوه قضائیه پنج نفر را به مجلس معرفی کرده بود تا نمایندگان از میان آنها سه نفر را برای عضویت در شورای نگهبان انتخاب کنند.

محمد سلیمی (رئیس شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور)، احمد بیگی حبیب آبادی (مشاور قوه قضائیه)، محمد هادی صادقی (استاد دانشگاه شیراز)، سیامک ره پیک (رئیس دانشکده علوم قضائی وخدمات اداری) و محمد رضا علیزاده (عضو فعلی شورای نگهبان) افراد معرفی شده به مجلس بودند.

از میان ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه، ۲۰۷ نفر به محمد رضا علیزاده عضو فعلی شورای نگهبان، ۱۶۲ نفر به محمد سلیمی و ۱۱۴ نفر به سیامک ره پیک رای دادند.

محمد هادی صادقی و احمدی بیگی به ترتیب با ۸۲ و ۳۵ رای نتوانستند آراء مورد نیاز برای ورود به شورای نگهبان را کسب کنند.

گزارشها حاکی از آن است که شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان که اکثریت مجلس را در اختیار دارند، محمد سلیمی، محمد رضا علیزاده و محمد هادی صادقی را به عنوان گزینه های خود معرفی کرده بودند که آقای صادقی نتوانست آراء مورد نیاز را کسب کند.

اعضای حقوقدان شورای نگهبان برای شش سال انتخاب می شوند و هر سه سال نیمی از اعضای آن تغییر می کنند.

از میان ۳ حقوقدان شورای نگهبان که دوره عضویتشان در ۲۵ تیر ماه به پایان می رسد، فقط نام محمد رضا علیزاده دوباره برای عضویت در شورای نگهبان معرفی شده بود و غلامحسین الهام و عباس کعبی برای عضویت مجدد معرفی نشدند.

یک سال پیش مجمع تشخیص مصلحت نظام طرحی را تصویب کرد که به موجب آن عضویت همزمان افراد شاغل در هر یک از قوای سه گانه به عنوان حقوقدان در شورای نگهبان ممنوع شد.

پیش تر مجلس ایران این طرح را تصویب کرده بود اما شورای نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی دانسته و آن را رد کرده بود.

بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام غلامحسین الهام، که در آن زمان سمت های وزیر دادگستری و سخنگوی دولت را داشت، باید میان این سمت ها و عضویت در شورای نگهبان یکی را انتخاب می کرد و او عضویت در شورای نگهبان را انتخاب کرد.

شورای نگهبان از قدرتمند ترین نهاد های حکومتی در ایران است و شش عضو فقیه این شورا، به طور مستقیم از سوی رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند.

شش عضو حقوقدان این شورا نیز، از سوی رئیس قوه قضاییه که خود منصوب رهبر است به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رای نمایندگانی که خود ابتدا از صافی شورای نگهبان گذشته اند، به عضویت شورای نگهبان در می آیند.

تمام قوانینی که در مجلس تصویب می شود باید به تایید این شورا برسد.

اگر شورای نگهبان قانونی را مغایر با قوانین اسلامی بداند، آن را رد می کند. این شورا همچنین تعیین صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و مجلس خبرگان را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست