سومین نماینده زاهدان در اعتراض به وضعیت امنیتی استعفا کرد

انفجار زاهدان
Image caption حمله انتخاری در زاهدان 27 کشته و 169 زخمی بر جای گذاشت

پیمان فروزش نماینده زاهدان در اعتراض به ضعف مدیریتی مدیران امنیتی منطقه سیستان و بلوچستان به عنوان سومین نماینده این شهر، از سمت نمایندگی استعفا کرده است.

پیش از این حسینعلی شهریاری و عباسعلی نورا دیگر نمایندگان زاهدان از سمت خود استعفا کرده بودند.

آقای شهریاری روز جمعه ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) در استعفا نامه خود خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته بود: "با وجود پیگیری های فراوان اینجانب، متأسفانه مسئولان نتوانستند حداقل وظیفه خود را که همانا حفظ امنیت جان و مال مردم است، انجام دهند".

او در این نامه نوشته بود که "برای تأمین امنیت و احقاق حقوق شهروندی" مردم زاهدان از سمت خود استعفا می کند.

آقای شهریاری گفت که "دولت اجازه دهد مردم این استان همچون گذشته مشکلات امنیتی خود را با ریش سفیدی میان قبایل حل کنند".

یک روز بعد از استعفای اولین نماینده زاهدان، عباسعلی نورا نماینده دیگر این شهر استعفا نامه خود را به رئیس مجلس داد و در آن توضیح داد که چرا از سمت خود کناره گیری می کند.

آقای نورا فهرستی از مشکلات موجود در منطقه را در استعفانامه خود آورده که از آن جمله می توان به ضعف مدیران و عدم نظارت بر عملکرد متولیان امنیتی، بی توجهی به فرهنگ بومی، انتصاب مدیران بدون توجه به شرایط منطقه و عمیق شدن شکاف های طبقاتی اشاره کرد.

این نمایندگان بعد از انفجار انتحاری روز پنج شنبه ۲۴ تیر (۱۵ ژوئیه) در برابر مسجد جامع شهر زاهدان که حداقل ۲۷ نفر کشته و ۱۶۹ نفر بر جای گذاشت، تهدید کرده بودند که در صورت تامین نشدن امنیت استان سیستان و بلوچستان از سمت نمایندگی استعفا خواهند کرد.

از جمله نگرانی هایی که سه این نماینده مطرح کرده اند، تشدید اختلافات قومی و مذهبی در اثر انفجارهای اخیر زاهدان است.

علی لاریجانی رئیس مجلس، امروز یکشنبه در صحن علنی مجلس، با اشاره به استعفای این سه نفر از آنها خواست که "با حضور قوی در مجلس خواسته های بر حق مردم را پیگیری و از استعفای خود صرف نظر کنند."

آقای لاریجانی گفت که "مجلس از مسئولان امنیتی می خواهد که نهایت سعی خود را برای برخورد با این جریان شرور به کار بندند."

انفجار های انتحاری زاهدان را "جنبش مقاومت مردمی ایران" موسوم به جندالله به عهده گرفته است.

پنچ هفته پیش، خبر اعدام عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، منتشر شد و پیش از آن نیز مقامات قضایی از اعدام عبدالحمید، برادر او، خبر داده و گفته بودند که با دستگیری اعضای اصلی و تسلیم شدن دهها نفر از اعضای جندالله، این گروه توانایی عملیاتی خود را به طور کامل از دست داده است.

مقامات امنیتی ایران در اسفند ماه سال گذشته (ماه فوریه) اعلام کردند که عبدالمالک ریگی را طی یک عملیات پیچیده و هنگام سفر با یک هواپیمای قرقیز در خاک ایران دستگیر کرده اند اما مقامات قرقیزستان بعدا این گزارش را تکذیب کردند و در مقابل، برخی از منابع پاکستانی از همکاری موثر دولت آن کشور در بازداشت آقای ریگی خبر دادند.

پس از بازداشت و اعدام آقای ریگی، گروه جندالله از انتخاب رهبری جدید و ادامه فعالیت خود خبر داده و گفته بود که انتقام کشته شدن برادران ریگی را خواهد گرفت.

مطالب مرتبط