عمر بن لادن خواستار 'میانجیگری' برای خروج خانواده اش از ایران شد

اسامه بن لادن
Image caption گفته می شود حدود بیست عضو خانواده اسامه بن لادن در یک مجتمع مسکونی در تهران زندگی می کنند

شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از عمر پسر اسامه بن لادن گزارش کرده است ایران "شرط" کرده در صورتی که کشور دیگری به جز عربستان سعودی میانجیگری کند به حدود بیست عضو خانواده اش پس از هشت سال اجازه خروج می دهد.

عمر بن لادن روز یکشنبه به شبکه تلویزیونی العربیه که مقر آن در دوبی است گفت: "گمان می کنم اوضاع برای خروج آنها از ایران مناسب است. ... به دلیل عدم وجود مدارک و گذرنامه برای اعضای خانواده ام به کمک کشور ثالثی غیر از سعودی نیاز داریم. ایران از تحویل بازداشت شدگان به کشور اصلی خود سرباز می زند."

وی افزود برادرش عثمان اخیرا از ایران با او تماس گرفته و تاکید کرده در صورتی که یکی از کشورها میانجیگری کند آزاد خواهند شد.

به گفته عمر بن لادن آمریکا هیچ یک از برادرانش که در ایران هستند را به فعالیت های تروریستی متهم نکرده است.

او حتی گفته است: "آمریکا برای کمک به برادرانم جهت خروج از ایران و استقبال از آنان در خاک خود موافقت کرده است."

مقام های ایرانی و آمریکایی تاکنون اظهار نظری درباره این ادعاهای عمر بن لادن نکرده اند.

عمر بن لادن پیش تر نیز از کشورهای قطر و امارت متحده عربی خواسته بود میزبانی خانواده او را بپذیرند.

چند ماه پیش گزارش هایی درباره پناه گرفتن ایمان دختر 17 ساله اسامه بن لادن به سفارت عربستان سعودی در تهران و سپس ورود او به سوریه منتشر شد.

با انتشار این اخبار و پس از آن که ایران اذعان کرد که دختر اسامه بن لادن در تهران است، عربستان سعودی از ایران خواست تا به ایمان بن لادن اجازه دهد از این کشور خارج شود.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان، در اواسط دی ماه گفت که دولت او برای آزادی دختر رهبر فراری القاعده، در حال مذاکره با ایران است.

همزمان با سخنان سعود الفیصل، روزنامه الشرق الاوسط نوشت که ایمان و پنج تن از خواهران و برادران او پس از حملات سال ۲۰۰۱ در ایران تحت بازداشت خانگی بوده اند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران دی ماه گذشته در واکنش به این اخبار گفت "معلوم نیست" دختر اسامه بن لادن چطور خود را به تهران رسانده، اما اگر مدارک لازم برای سفر را داشته باشد، می تواند ایران را ترک کند.

اسامه بن لادن مظنون و متهم اصلی حملات یازدهم سپتامبر و چند حمله دیگر است.

مطالب مرتبط