ایران می گوید کنگره آمریکا خواستار مذاکره است

علاء الدین بروجردی
Image caption بروجردی می گوید فکر نمی کند تغییر جدیدی پیرامون روابط ایران و آمریکا حاصل شده باشد

علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است کنگره آمریکا از طریق سفیر سوئیس تقاضای مذاکره کرده است.

وی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری مهر گفت سفیر سوئیس که حافظ منافع آمریکا در تهران است و به گفته او اخیرا سفری به واشنگتن داشته، روز یکشنبه در ملاقات با این نماینده مجلس "اظهارعلاقه کمیسیون سیاست خارجی آمریکا برای مذاکره با ایران را عنوان کرد."

آقای بروجردی توضیح نداد منظور او از کمیسیون سیاست خارجی کنگره آمریکا کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بوده و یا مجلس سنا.

مقام های آمریکایی نیز هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده و آن را تایید و یا تکذیب نکرده اند.

علاء الدین بروجردی گفت پاسخش به "پیام" سفیر سوئیس این بوده که آمریکا باید رویکرد خود را تغییر دهد: "اگر تغییر کنند، تغییر خواهند دید."

وی آمریکا را متهم کرد از "تروریستها" حمایت و حوادث زاهدان را "ایجاد" می‌کند.

اشاره او به انفجارهای روز پنجشنبه در مسجد جامع زاهدان است که طی آن دستکم 27 نفر کشته و 169 نفر زخمی شدند.

ایران آمریکا را متهم کرده به گروه جند الله که مسئولیت این حملات انتحاری را بر عهده گرفته کمک می کند.

اما مقام های آمریکایی این اتهام را رد می کنند. باراک اوباما رئیس جمهور و هیلاری کلینتون وزیر خارجه این کشور این حملات را به شدت محکوم کرده و خواستار مجازات عاملین آن شده اند.

آقای بروجردی همچنین افزود آمریکا که ورای تحریم های اخیر سازمان ملل متحد علیه ایران، خود نیز تحریم های یکجانبه بیشتری علیه تهران اعمال کرده "چه انتظاری برای مذاکره دارد؟"

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا دور چهارم تحریم های ایران را به دلیل خودداری این کشور از توقف غنی سازی اورانیم وضع کرده است.

کنگره آمریکا نیز تحریم های بیشتری علیه صنایع نفت و گاز ایران اعمال و تلاش کرده مانع از فروش و انتقال فرآورده های پالایش شده نفتی نظیر بنزین به ایران شود.

آقای بروجردی گفت ملاقاتش با سفیر سوئیس در تهران "در راستای سفر رئیس مجلس به ژنو به منظور شرکت در نشست بین المجالس" بوده است.

او در پاسخ به سوال خبرگزاری مهر درباره آینده روابط ایران و آمریکا گفت گمان نمی کند که "تغییر جدیدی" حاصل شده باشد.

بدنبال اشغال سفارت آمریکا در تهران در سال 1358 شمسی توسط دانشجویان پیرو خط امام و گروگانگیری 52 دیپلمات آمریکایی به مدت 444 روز، روابط ایران و آمریکا قطع شد.

از آن زمان تاکنون برخی مقام های دو کشور نسبت به مذاکره و بهبود روابط ابراز تمایل کرده اند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران تقاضای ملاقات در سطح روسای جمهوری با آمریکا را مطرح کرد و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز سال گذشته در پیام نوروزی خود با لحنی آشتی جویانه ابراز آمادگی کرد سیاست واشنگتن در قبال تهران تغییر یابد.

اما برخی تحلیلگران و مقام های ایران از جمله محمد رضا باهنر نماینده مجلس گفته اند آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی تاکید دارد که "سیاست راهبردی" ایران عدم مذاکره با آمریکاست.

مطالب مرتبط