احمدی نژاد: صدور قطعنامه منطق گاوچرانی است

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد، در مراسمی در قزوین آمریکا و ناتو را به دخالت در انفجارهای زاهدان متهم کرد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را، اقدامی با "منطق گاوچرانی" توصیف کرد و انفجارهای اخیر زاهدان را به این قطعنامه و رئیس جمهوری آمریکا نسبت داد.

آقای احمدی نژاد، روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه (۱۹ ژوئیه) در مراسمی در شهر قزوین انفجارهای اخیر زاهدان را "ادامه" قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر افزایش تحریم ها علیه ایران دانست.

او همچنین این انفجارها را "ترجمه عملی پیام رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت ۲۲ خرداد دانست" و گفت: "انفجار بمب در سیستان و بلوچستان ادامه همان قطعنامه و ترجمه و تفسیر پیام رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت ۲۲ خرداد است که اعلام می کند ما می خواهیم در ایران دموکراسی برقرار شده و در همین راستا از گروه های مخالف نظام حمایت می کنیم."

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) و همزمان با نخستین سالگرد انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران، در پیامی از کشورهای جهان خواسته بود که از "مبارزه مردم ایران برای آزادی" حمایت کنند.

آقای اوباما در پیامش گفته بود: "شجاعت مردم ایران الگویی برای همه ماست و ما را به چالش می کشد تا تاریخ را به سمت عدالت هدایت کنیم."

آقای احمدی نژاد در این سخنان انفجارهای زاهدان را به آمریکا و ناتو نسبت داد و گفت: "ما اسناد معتبر داریم که نشان می دهد گروه های تروریستی توسط نیروهای آمریکایی و ناتو در پاکستان و افغانستان تجهیز می شوند."

مقام های ایالات متحده آمریکا این اتهام ها را رد می کنند و باراک اوباما، رئیس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور این انفجارها را محکوم کرده و خواستار مجازات عاملین آن شده اند.

شامگاه پنجشنبه گذشته، در جریان مراسمی که در مسجد جامع شهر زاهدان برگزار شده بود، دو بمب گذار انتحاری بیست و هفت تن را کشتند و ده ها تن دیگر را زخمی کردند.

پیش تر آقای احمدی نژاد،دولت پاکستان را در ارتباط با بمب گذاری زاهدان مسئول دانسته بود و گفته بود: "اگرچه ما با ملت پاکستان دوست و در کنار آنها هستیم، اما باید دولت پاکستان با مشخص کردن تکلیف این تروریست ها، پاسخگو باشد."

'منطق گاوچرانی'

آقای احمدی نژاد قطعنامه صادر شده علیه ایران را پیش شرط غرب برای گفت و گو خواند و گفت : "می گویند بیایید گفت و گو کنیم، اما پیش شرط گفت و گو را قطعنامه می دانند، این منطق گاو چرانی است که در ایران جایی ندارد."

او تاکید کرد که از تحریم استقبال نمی کند اما کشور های تحریم کننده ایران را به تندی مورد خطاب قرار داد و گفت: "آنقدر تحریم کنید که زیر پایتان علف سبز شود."

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا دور چهارم تحریم ها علیه ایران را به دلیل خودداری این کشور از توقف غنی سازی اورانیوم وضع کرده است.

کنگره آمریکا نیز تحریم های بیشتری علیه صنایع نفت و گاز ایران اعمال و تلاش کرده مانع از فروش و انتقال فرآورده های پالایش شده نفتی نظیر بنزین به ایران شود.

از سوی دیگر علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است کنگره آمریکا از طریق سفیر سوئیس تقاضای مذاکره با ایران کرده است.

او گفت که پاسخش به "پیام" سفیر سوئیس این بوده که آمریکا باید رویکرد خود را تغییر دهد و افزود:"اگر تغییر کنند، تغییر خواهند دید."

مقام های آمریکایی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده و آن را تایید و یا تکذیب نکرده اند.

مطالب مرتبط