استخدام سیگاری ها در ایران ممنوع شد

ممنوعیت سیگار
Image caption دولت ایران استخدام افراد سیگاری را ممنوع کرد

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران از ابلاغ آیین نامه ای خبر داد که بر اساس آن استخدام افرادی که به دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی اعتیاد دارند، در کلیه ادارات دولتی ممنوع است.

بر اساس این خبر که روز دوشنبه ۲۸ تیر ماه (۱۹ ژوئیه) منتشر شد، وزیران عضو "کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک" آیین نامه اجرایی را تصویب کرده اند که بر اساس آن سازمان ها و اداره های دولتی باید سلامت جسمانی و روانی داوطلبان استخدام را از طریق آزمون علمی، مصاحبه تخصصی و معاینات پزشکی بررسی کنند.

در این آیین نامه که در راستای اجرای قانون مدیریت خدمات دولتی صادر شده است، آمده که در صورت اعتراض داوطلبان استخدام، مرجع رسیدگی، شورای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی هر استان خواهد بود.

پیش تر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، گفته بود که ایرانیان هرسال یک هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان سیگار دود می کنند و دو برابر این میزان (معادل دو هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان) صرف هرینه های درمانی و بیماری های ناشی از مصرف سیگار می شود.

خانم بروجردی همچنین از افزایش جمعیت زنان سیگاری در ایران خبر داده و گفته بود که هم اکنون یک درصد از زنان ایرانی سیگاری اند که این آمار نسبت به سال ۱۳۸۳ افزایش نشان می دهد.

یک سال پیش تر، مصطفی غفاری، دبیر ستاد کشوری کنترل دخانیات در ایران گفته بود که هر سال پنجاه هزار نفر در اثر عوارض ناشی از مصرف دخانیات در این کشور جان خود را از دست می دهند.

آقای غفاری افزود که بین دوازده تا چهارده درصد از جمعیت ایران مصرف کننده دخانیات هستند و اگرچه در سال های اخیر میزان مصرف تغییری نداشته اما گرایش افراد جدید به دخانیات کمتر شده است.

وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک همچنین پیش تر تصویب کرده بودند که کارمندان ادرات دولتی باید به خداوند و کتاب دینی شان سوگند بخورند که "ارزش های دینی، انسانی، اجتماعی و قوانین اداری" را رعایت کنند.

اعضای کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دولت ایران شامل وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، کار و امور اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، تعاون، کشور، رفاه و تامین اجتماعی، معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور، رئیس سازمان تربیت بدنی، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رئیس مرکز امور زنان و خانواده است.

مطالب مرتبط