آلمان فعالیت های 'بانک تجارت اروپا و ایران' را بررسی می کند

باراک اوباما قانون تحریم های ایران را امضا می کند
Image caption شورای امنیت، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا تحریم های مالی بیشتری علیه ایران اعمال کرده اند

دولت آلمان می گوید گزارش های مربوط به همکاری یک بانک ایرانی مستقر در هامبورگ با فعالیت های اتمی ایران را بررسی می کند.

روزنامه وال استریت ژورنال روز دوشنبه نوشت بانک تجارت اروپا و ایران (EIH) بیش از یک میلیارد دلار از نقل و انتقالات مالی شرکت های ایرانی از جمله کمپانی هایی که در فهرست تحریم های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا قرار دارند را انجام داده است.

این روزنامه به نقل از مقام های غربی نوشته بنظر می رسد بانک تجاری اروپا و ایران پوششی برای فعالیت های بانک سپه بوده که خود بدلیل ارتباط با برنامه های اتمی ایران تحت تحریم است.

وزارت دارایی آلمان اعلام کرده است بانک مرکزی این کشور و نیز سازمان ناظر بر عملکرد بازار مالی (بافین) در حال بررسی این موضوع هستند.

مایکل آفر سخنگوی وزارت دارایی آلمان در یک کنفرانس خبری گفت تاکنون هیچ مدرکی که نشان دهنده نقض تحریم های جهانی توسط این بانک باشد بدست نیامده، اما بانک مرکزی و بافین در حال بررسی این موضوع هستند.

بانک تجارت اروپا و ایران نیز تاکنون از واکنش به گزارش وال استریت ژورنال خودداری کرده است.

به نوشته وال استریت ژورنال وزارت خزانه داری آمریکا این بانک را در فهرست سیاه خود قرار داده و واشنگتن تلاش می کند اتحادیه اروپا را نیز وادار به تحریم این بانک کند.

آندریاس پشک سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز گفته است برلین و سایر پایتخت های اروپا برای اجرای آخرین دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران در حال همکاری هستند.

وی افزود برای این منظور ممکن است محدودیتهای بیشتری در بخش های بانکی و مالی مرتبط با ایران اعمال شود.

گزارش روزنامه وال استریت ژورنال در حالی منتشر می شود که بانک های امارات متحده عربی ماه گذشته حساب ۴۱ شرکت ایرانی را نیز مسدود کردند.

روزنامه "امارات بیزنس" در ۲۸ ژوئن نوشت بانک مرکزی امارات متحده عربی به بانک های این کشور دستور داده حساب۴۱ شخص حقیقی و حقوقی متهم به ارتباط با برنامه های اتمی ایران را مسدود کنند.

در این بخشنامه از کلیه بانک ها، موسسات سرمایه گذاری، صرافی ها و سایر سازمان های مالی خواسته شده ارتباط خود را با افراد و شرکت هایی که نامشان در ضمیمه های قطعنامه ۱۹۲۹ سازمان ملل متحد آمده، قطع کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیرا دور چهارم تحریم ها علیه ایران را تصویب کرد و در آن افراد حقیقی و حقوقی بیشتری را به فهرست خود افزود.

علاوه بر این آمریکا و اتحادیه اروپا نیز تحریم های یکجانبه بیشتری علیه صنایع نفت و گاز و بخش های مالی ایران اعمال کرده اند.

مطالب مرتبط