لاریجانی در کنفرانس ژنو ساختار قدرت جهانی را 'ناسالم' خواند

علی لاریجانی - عکس آرشیوی
Image caption آقای لاریجانی ساختار قدرت جهانی را مسئول انفجارهای چند روز قبل شهر زاهدان دانست

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در کنفرانس جهانی رؤسای مجالس عضو اتحادیه بین المجالس در ژنو خواستار تشکیل نهادی فارغ از نفوذ قدرت های بزرگ شده است.

او در این جلسه که بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در آن حضور داشت گفت که نهاد تازه باید شامل "برگزیدگانی" از سازمان ملل و نهاد بین المجالس باشد.

به گزارش سایت خبری "خبرآنلاین" او گفت: "ساختار ناسالم قدرت در عرصه بین المللی منتهی به استفاده ابزاری از نهادهای تخصصی بین المللی شده است، که این وضعیت برای امروز و آینده بشریت زیانبار و مخرب است. نمونه بارز این وضعیت را می توان در موضوع مربوط به انرژی اتمی و آژانس بین المللی انرژی هسته ای دید."

او همچنین گفت که این ساختار "شکل خطرناکی" به خود گرفته است. او این ساختار را مسئول انفجارهای چند روز قبل شهر زاهدان که بنابه آمار رسمی 27 کشته به جا گذاشت دانست.

گروه شورشی جندالله که در سیستان و بلوچستان فعالیت می کند مسئولت انفجارهای شامگاه پنجشنبه در برابر مسجد جامع زاهدان، مرکز استان، را به عهده گرفت و گفت کار دو بمبگذار انتحاری بوده است. آن حادثه 160 نفر را نیز مجروح کرد.

آقای لاریجانی گفت: "ساختار قدرت در عرصه بین المللی ناکارآمد بوده و نه تنها نتوانسته از صلح و امنیت بین المللی صیانت نماید، بلکه پدیده های جدیدی از جمله تروریسم، شکل سازمان یافته و بسیار خطرناکی به خود گرفته است، که نمونه اخیر آن را در شهر زاهدان در جنوب شرقی ایران شاهد بوده ایم که به شهادت دهها تن و مجروحیت صدها انسان بی گناه انجامیده است."

رئیس مجلس ایران گفت که قدرت های بزرگ تن به تعدیل ساختارهای سازمان ملل نخواهند داد و خواستار تشکیل نهادی تازه شد: "از این رو شاید این مسیر امیدوارکننده تر باشد که ساختار فعلی دو نهاد بین المجالس و سازمان ملل، با حفظ استقلال خود به نهاد مسلطی در ورای این دو نهاد بیاندیشد که از ترکیب برگزیدگانی از دو نهاد شکل گیرد و با منشوری مدون بر تحقق اهداف صلح جویانه و عادلانه این نهادها نظارت نمایند."

آقای لاریجانی درحالی چنین اظهار نظر می کند که ایران به خاطر برنامه اتمی ایران تحت فشار سازمان ملل متحد قرار گرفته است به طوری که اخیرا چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران در شورای امنیت تصویب شد.

ایران برخلاف اتهامات غرب می گوید که برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

به گزارش خبرگزاری رویترز بان کی من دبیر کل سازمان ملل پیشتر با آقای لاریجانی ملاقات کرد و به خبرنگاران گفت که آنها درباره چگونگی حل مساله مربوط به برنامه اتمی ایران بحث کرده اند.

او گفت: "من بر اهمیت همکاری دولت ایران با جامعه جهانی برای حل این مساله از طریق گفتگو و مذاکره تاکید کردم."

آقای لاریجانی قبلا در واکنش به تصویب قطعنامه تازه، غرب را به فریبکاری متهم کرده و هشدار داده بود که ایران در مقابل تحریم ها و بازرسی کشتی ها مقابله به مثل خواهد کرد.

در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که روز ۱۹ خرداد (۹ ژوئن) تصویب شد، محدودیت هایی علیه برخی شرکت های وابسته به سپاه، نهادهای مالی و کشتیرانی در نظر گرفته شده است.

قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل، در آنچه که اقدامات لازم برای جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ افزارهای سنگین و تجهیزات و فن آوری مرتبط با برنامه های اتمی و موشکی خوانده شده، مجوز بازرسی کشتی ها و هواپیماهای مظنون به حمل اقلام ممنوعه برای این کشور را صادر کرده است.

مطالب مرتبط