مجلس ایران تولید اورانیوم 20 درصدی را الزامی کرد

مجلس
Image caption مجلس دولت را به محدودیت همکاری با آژانس و تولید سوخت رآکتور ملزم کرده است

مجلس ایران دولت را به تولید اورانیوم با غنای 20 درصد و محدودیت همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ملزم کرده است.

روز سه شنبه، 29 تیر (20 ژوئیه)، نمایندگان مجلس با تصویب بندهایی از طرح "صیانت از دستاوردهای صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران"، سازمان انرژی اتمی را موظف کردند تا به منظور تامین سوخت مورد نیاز رآکتورهای تحقیقاتی و آموزشی کشور به غنی سازی اورانیوم تا خلوص 20 درصد ادامه دهد.

کلیات این طرح روز یکشنبه این هفته تصویب شد و برای بررسی جزئیات آن ادامه داشته است.

همچنین، براساس این مصوبه، دولت ملزم شده است تا همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی را صرفا به تعهدات ایران در چارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - منحصر سازد.

مجلس مشخصا دولت را از قبول درخواست های همکاری فراتر از "توافقنامه پادمان" منع کرده است.

در صورت تبدیل این مصوبه به قانون، دولت جمهوری اسلامی مجاز نخواهد بود پروتکل الحاقی به ان پی تی را قبول و به آن عمل کند.

کشورهایی که به پروتکل الحاقی ملحق می شوند تعهدات بیشتری را برای همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، تقبل می کنند که از جمله شامل بازدیدهای از پیش اعلام نشده از مراکز اتمی این کشورها به تشخیص بازرسان آژانس است.

دولت ایران به منظور حل و فصل اختلاف ناشی از بخشی از برنامه های اتمی این کشور در دسامبر سال 2003 و زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی توافقنامه اجرای این پروتکل را امضا کرد اما این سند هرگز برای تصویب نهایی در مجلس مطرح و تصویب نشد و در نتیجه، جنبه قانون نیافت.

در فوریه سال 2006، دولت ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد که به دلیل تصمیم آژانس در ارسال پرونده هسته ای این کشور به شورای امنیت سازمان ملل، اجرای پروتکل الحاقی را به حالت تعلیق در می آورد.

پیش از آن، مجلس با تصویب یک طرح یک فوریتی از دولت خواسته بود تا در صورت خروج پرونده هسته ای جمهوری اسلامی از آژانس بین المللی، به همکاری خود با آژانس در چارچوب پروتکل الحاقی خاتمه دهد.

بازرسی محموله های به مقصد ایران

بخش دیگری از مصوبات مجلس در روز سه شنبه به مقابله به مثل در برابر اقدامات دولت ها و نهادهای خارجی در بازرسی هواپیماها و کشتی های متعلق به ایران یا عازم این کشور اختصاص دارد.

Image caption طرح مجلس شامل مقابله به مثل در برابر بازرسی محموله های به مقصد ایران است

براساس این مصوبه، دولت موظف شده است نسبت به کشورهایی که به بازرسی هواپیماها و کشتی های ایرانی یا محموله های باری به مقصد ایران مبادرت می کنند و یا از تحویل سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری می ورزند به اقدام متقابل دست بزند.

قطعنامه شماره 1929 ماه گذشته به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، ضمن تحریم فروش و ارسال برخی تسلیحات سنگین و همچنین اقلام قابل استفاده در تاسیسات هسته ای به جمهوری اسلامی، از کشورهای عضو خواسته است تا محموله های مظنون به مقصد ایران را حتی در آب های بین المللی مورد بازرسی قرار دهند.

پیش از این چند تن از مقامات جمهوری اسلامی، از جمله رئیس مجلس، علیه اقدام در بازرسی کشتی های متعلق به ایران هشدار داده بودند.

همچنین، اوایل ماه جاری گزارش هایی به نقل از منابع ایرانی انتشار یافت حاکی از اینکه در چند فرودگاه بین المللی، از تحویل سوخت به هواپیماهای مسافربری متعلق به شرکت های هواپیمایی ایرانی خودداری شده است.

براساس این خبر، که بعدا از سوی مقامات ایرانی تکذیب شد، شرکت های عرضه کننده سوخت هواپیما در تعدادی از فرودگاه های خارجی، ظاهرا از بیم واکنش منفی دولت ایالات متحده، به چنین اقدامی دست زده بودند.

ایالات متحده علاوه بر تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل، با تصویب یک قانون جدید تحریم ایران، یک رشته تحریم های یکجانبه را علیه جمهوری اسلامی وضع کرده که از جمله شامل منع فروش بعضی فرآورده های نفتی است.

این قانون، ضمن وضع مجازات هایی علیه اشخاص و موسسات آمریکایی که تحریم های پیش بینی شده را لغو کنند، تنبیه هایی را علیه شرکت های خارجی ناقض این تحریم ها در نظر گرفته که شامل محدودیت در فعالیت های تجاری در آمریکاست.

در خبر دیگری در زمینه مصوبات جلسه روز سه شنبه مجلس، یک فوریت لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم مربوط به قطع منافع اقتصادی گروه ها و سازمان های تروریستی را تصویب و به کمیسیون مربوطه ارسال کرد.

مطالب مرتبط