به روز شده:  18:28 گرينويچ - سه شنبه 20 ژوئيه 2010 - 29 تیر 1389

تحریم ایران

سفیر بریتانیا در ایران: همه مشکلات اقتصادی ایران ناشی از تحریم‎ها نیست

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سایمون گس، سفیر بریتانیا در ایران می گوید که تحریم ها در وضعیت کنونی اقتصاد ایران نقش دارد، اما همه گرفتاری های اقتصادی این کشور ناشی از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

او در گفت و گویی اختصاصی با بخش فارسی بی بی سی،گفت که آینده ایران در گرو توانمدی اقتصادی، ارتباط با دنیای خارج و همچنین، حل و فصل برنامه بحث انگیر هسته ای اش است.

به عقیده آقای گس تحریم ها تاثیر ملموسی بر روی اقتصاد ایران گذاشته و برای مثال گفت: "در بخش نفت و گاز، ایران دومین ذخایر گاز دنیا و همزمان چهارمین ذخایر نفت دنیا را دارد، اما در عین حال، از کشورهای دیگر گاز وارد می کند و تولید نفت هم در این کشور افت کرده است."

او دلیل واردات گاز و افت تولید نفت را نبود سرمایه گذاری و فن آوری شرکت های خارجی می داند.

به گفته آقای گس در بخش مالی ایران مشکلات زیادی با بانک های خارجی دارد و بسیاری از بانکها از ارتباط تجاری با ایران و شرکت های ایران پرهیز می کند. به عقدیه او این بدان معنی است که در حال حاضر، واردات کالا به ایران و همزمان، صادرات کالا از به مراتب پرهزینه تر شده است.

البته آقای گس تمام مشکلات اقتصادی ایران از جمله افزایش بیکاری و گرانی اجناس را ناشی از تحریم ها نمی داند و مسائلی دیگری را نیز دخیل می داند.

او در پاسخ به این سئوال که جدول زمان بندی کارآمدی تحریم ها علیه ایران چگونه خواهد بود گفت: "قضاوت در مورد این مسئله خیلی مشکل باشد. اگر به چارچوب تحریم ها در جهان نگاه کنید، خیلی وقت ها مردم می گویند که تحریم، تاثیر لازم را ندارد. اما ناگهان اتفاقی می افتد و چیزی تغییر می کند. همانطور که در لیبی دیدیم یا اتفاقی که در صربستان افتاد."

او افزود: "مهمترین مسئله این است که هزینه سرپیچی ایران از خواسته های جامعه بین المللی را باید بالا برد. آن وقت امیدواریم رهبران ایران به این نتیجه برسند که در ازای رسیدن به توافقی با جامعه جهانی، چه امتیازات و منافعی در انتظارشان است."

سایمون گس شهریور سال گذشته استوارنامه خود را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تحویل داد

با این حال مقام های ایرانی همواره تحریم های بین المللی علیه ایران را بی تاثیر خوانده و گفته اند که ایران به برنامه های هسته ای خود ادامه خواهد داد.

آقای گس گفت که توافق بر سر برنامه هسته ای ایران، لزومأ نباید برنده و بازنده داشته باشد و در این مسئله هر دو طرف می توانند برنده باشند. "به این شکل که جامعه بین المللی، ضمانتی را که در مورد برنامه هسته ای ایران نیاز دارد، به دست آورد و در مقابل، ایران هم از امتیازات زیادی از جمله دسترسی به فن آوری صلح آمیز هسته ای برای راه اندازی نیروگاه های تولید برق، برخوردار شود."

سفیر بریتانیا در تهران در پاسخ به این سئوال که چرا غرب در قبال برنامه های هسته ای ایران، سیاست تحریم را در نظر گرفته گفت: "اگر بپذیریم که تحریم ها برای ایران مشکلاتی را ایجاد کرده و اگر برنامه هسته ای ایران، صرفأ اهدافی صلح آمیز و غیر نظامی دارد، پس چه نیازی است که این کشور این همه هزینه را تحمل کند و اورانیوم غنی کند، وقتی که هیچ راکتور هسته ای غیر نظامی ندارد که بتواند در آن از سوخت هسته ای استفاده کند."

او بر این باور است که برنامه هسته ای ایران ممکن است به طور کامل صلح آمیز نباشد.

سایمون گس شهریور سال گذشته استوارنامه خود را به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران تحویل داد. او که جایگزین جفری آدامز شد، پیش از آن به مدت چهار سال سفیر بریتانیا در یونان بود.

در پی نا آرامی های پس از انتخابات در ایران، مقام های ایرانی از جمله آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بارها بریتانیا را به دست داشتن در این نا آرامی ها متهم کرد، اتهامی که همواره از سوی دولت بریتانیا رد شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.