اعتراض گروهی از کارکنان میراث فرهنگی به انتقال اجباری از تهران

سازمان میراث فرهنگی
Image caption سازمان میراث فرهنگی با انتقال برخی از ادارات تابعه اش، کارکنان این بخش ها را "وادار" به خروج از تهران کرده است

گروهی از کارکنان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران با برگزاری تجمع در مقابل مجلس این کشور نسبت به "انتقال اجباری" از تهران به اصفهان و شیراز اعتراض کردند.

در این تجمع که روز سه شنبه ۲۹ تیر ماه (۲۰ ژوئیه) برای دومین بار طی روزهای اخیر برگزار شد، دهها تن از کارکنان سازمان میراث فرهنگی به تصمیم مسئولان این سازمان برای انتقال بیش از هزار تن از کارکنان این سازمان را از تهران به برخی شهرها از جمله شیراز و اصفهان اعتراض کردند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در راستای ابلاغیه دولت تصمیم گرفته است که معاونت صنایع دستی و برخی معاونت های دیگر خود را به تدریج به خارج از تهران منتقل کند.

این تصمیم سازمان میراث فرهنگی در پی دستور دولت ایران مبنی بر خروج بیش از سیصد شرکت و سازمان دولتی از شهر تهران اتخاذ شده است.

روز یکشنبه ۲۷ تیر ماه نیز، تجمع مشابهی از سوی کارکنان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مقابل مجلس برگزار شده بود.

یکی از شرکت کنندگان در آن تجمع به خبرگزاری مهر گفته بود: "سازمان میراث فرهنگی با کارکنان خود قرارداد سال جدید را نبسته است و اعلام کرده هر کس می خواهد با این سازمان همکاری داشته باشد باید به شیراز برود و قرارداد جدید را آنجا ببندد و این به نظر ما یعنی کوچ اجباری."

او درباره یکی از مشکلات انتقال از تهران گفت که با وجود اینکه دولت اعلام کرده به کارکنانی که از تهران بروند زمین و ۲۵ میلیون تومان وام ساخت خانه یا ۱۵ میلیون تومان وام برای رهن یا اجاره مسکن می دهد، اما کسانی که حقوق ماهانه شان حدود ۴۰۰ هزار تومان است و اضافه کار و مزایایی ندارند، با این وام ها فقط مقروض دولت می شوند.

او همچنین از ناراضی بودن گروهی از کارکنان سازمان صنایع دستی که پیش از این به شهر اصفهان منتقل شده اند خبر داده و گفته بود که آنها از وضعیت اسکان خود به شدت ناراضی هستند و حقوق آنها پس از انتقال هنوز پرداخت نشده است.

از سوی دیگر ملک محمد نجفی، یکی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت و گو با خبرگزاری فارس از "تسهیلات ویژه" برای کارکنان انتقالی این سازمان به شهر های اصفهان و شیراز خبر داد.

به گفته آقای ملکی کارکنانی که به شهرهای شیراز و اصفهان منتقل شوند از دو هفته مرخصی تشویقی برخوردار می شوند و هر سه ماه یکبار ۵۰ درصد بلیط هواپیمایشان از سوی سازمان میراث فرهنگی پرداخت می شودتا بتوانند به تهران رفت و آمد کنند.

او همچنین گفت: " برای افرادی که به شیراز منتقل می شوند ۶۰۰ هزار تومان کمک هزینه رفاهی و یا فوق العاده ویژه و افرادی که به اصفهان منتقل می شوند، ۵۰۰ هزار تومان به عنوان کمک هزینه رفاهی پرداخت می شود."

طرح کاهش جمعیت تهران، که اخیرا به وسیله آقای احمدی نژاد و دولت او مطرح شد، مخالفت بعضی از کارشناسان و مسئولین این شهر را به همراه داشت.

به نظر آنها اجرای چنین طرحی با توجه به سطح امکانات رفاهی، آموزشی و درمانی در سایر شهرها در مقایسه با شهر تهران "غیرعملی" است.

موضوع خروج شرکت های دولتی و کارمندان از تهران، در پی اظهارات محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران درباره زلزله خیز بودن تهران اعلام شد که گفته بود: "حداقل پنج میلیون نفر باید از تهران بروند."

در پی آن دولت ایران اعلام کرده بود که حقوق کسانی که از تهران به شهرهای دیگر مهاجرت کنند بین ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد و آقای احمدی نژاد از امتیازاتی چون اعطای وام به این افراد با سود چهار درصد برای خرید مسکن خبر داده بود.

چندی پیش، معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ایران با ایجاد یک سایت اینترنتی، ثبت نام از کارمندان متقاضی خروج از تهران را آغاز کرد.

اجرای این طرح که گفته می شود با تبلیغات گسترده در رادیو و تلویزیون ایران همراه بوده است به عهده واحدی به نام "کارگروه انتقالی" گذاشته شده که ریاست آن بر عهده محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد است.

مطالب مرتبط