لاریجانی به جای احمدی نژاد قانون اختصاص بودجه به مترو را ابلاغ کرد

متروی تهران
Image caption چندی پیش آقای احمدی نژاد گفته بود که تصمیم دارد مدیریت مترو را به دولت برگرداند

در پی عدم ابلاغ قانون اختصاص ۲ میلیارد دلار به مترو از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، یک نماینده مجلس این کشور از ابلاغ این قانون به وسیله علی لاریجانی، رئیس مجلس خبر داد.

محمد ابراهیم نکونام، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران روز سه شنبه ۲۹ تیرماه (۲۰ ژوئیه) گفت که رئیس جمهور مکلف به ابلاغ و اجرای قانون است و چون در مورد کمک به مترو قانون را ابلاغ نکرده است، رئیس مجلس این کار را کرده، که روال آن در جریان است.

آقای نکونام افزود: "من خود از مخالفان این موضوع بودم اما حالا که به عنوان قانون تصویب شده است به آن معتقدم و به آن احترام می گذارم."

پیش تر و در پی بروز اختلاف بین دولت و شهرداری تهران بر سر بودجه توسعه مترو، مجلس طرحی تصویب کرده بود که بر اساس آن دولت باید دو میلیارد دلار از حساب ذخیره ارزی برای توسعه مترو در تهران و دیگر شهرها اختصاص دهد.

اما شورای نگهبان این مصوبه مجلس را مغایر قانون اساسی تشخیص داده بود چون بار مالی برای دولت ایجاد می کرد و به همین دلیل این طرح را به مجلس بازگرداند، اما نمایندگان مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود آن را برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت فرستادند.

مجمع تشخیص مصلحت قانون پرداخت دو میلیارد دلار را از محل حساب ذخیره ارزی یا صندوق های دیگر تصویب کرد.

بنابر مصوبه مجلس دولت باید یک میلیارد دلار از این بودجه را جهت تامین تجهیزات و احداث خطوط راه آهن شهری (مترو)، در اختیار شهرداری تهران بگذارد.

بنابر این مصوبه، از یک میلیارد دلار بقیه نیز ۷۰۰ میلیون دلار برای احداث قطاری شهری در دیگر شهرهای بزرگ و ۳۰۰ میلیون دلار نیز برای اجرای طرح جامع حمل و نقل در دیگر شهرها اختصاص می یابد.

آقای احمدی نژاد بیستم آبان سال گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: "من تصمیم گرفته ام مدیریت مترو را به دولت برگردانم... دولت خود مدیریت مترو را بر عهده می گیرد، بودجه اش را می گذارد و می سازد و قیمت آن نیز تا ده، پانزده سال بالا نخواهد رفت و به سرعت هم آن را تمام خواهد کرد. من حتما این تصمیم را گرفته ام و حتما مدیر تعیین می کنم."

ریاست شرکت متروی تهران اکنون به عهده محسن هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام است و برای همین برخی کارشناسان تصمیم آقای احمدی نژاد را با اختلافات آقای احمدی نژاد و هاشمی رفسنجانی مرتبط دانسته و آن را سیاسی تلقی کردند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست