انتقال گاز ایران به ترکیه 'بر اثر انفجار' قطع شد

خط لوله انتقال گاز
Image caption به گفته منابع ایرانی صادرات گاز به ترکیه در اثر انفجار در خط لوله متوقف شده است

صدور گاز طبیعی ایران به ترکیه قطع شده و منابع ایرانی وقوع انفجار در خط لوله انتقال گاز را عامل توقف صادرات گاز گزارش کرده اند.

روز چهارشنبه، 30 تیر (21 ژوئیه)، شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در نزدیکی مرز دو کشور در داخل خاک ترکیه منفجر شده و انتقال گاز ایران به آن کشور را متوقف کرده است.

در این خبر آمده است که بامداد چهارشنبه انفجاری در داخل خاک ترکیه در سه کیلومتری مرز بازرگان رخ داده، به ساختمان های اطراف خساراتی وارد آورده و خط لوله را قطع کرده است.

در این خبر، با یادآوری اینکه "گروه های تروریستی و ضد دولتی ترکیه در روزها و هفته های اخیر عملیات گسترده ای را علیه نیروهای ترکیه آغاز کرده اند" این احتمال مطرح شده است که انفجار خط لوله به دست افراد مسلح مخالف دولت صورت گرفته باشد.

شرکت گاز بوتاش ترکیه ضمن تایید وقوع انفجار و قطع صادرات گاز ایران، از مهار آتش سوزی ناشی از این انفجار خبر داده اما گفته است که علت انفجار معلوم نیست و تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

پیشتر، خبرگزاری مهر به نقل از یکی از مقامات شرکت ملی گاز ایران گزارش کرده بود که از صبح چهارشنبه، انتقال گاز به ترکیه قطع شده اما قطع صدورگاز ناشی از مشکلی در تاسیسات گازی ایران نیست.

این مقام شرکت ملی گاز، با یادآوری اینکه به طور متوسط، ایران روزانه به طور متوسط 24 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می کند، گفت که توقف صدور گاز به درخواست طرف ترکیه ای متوقف شده است و در صورت درخواست ترکیه، صادرات گاز از سر گرفته خواهد شد.

از سوی دیگر، خبرگزاری نیمه رسمی آناتولی در گزارشی در مورد این حادثه، محل انفجار را روستایی در استان دوغوبیازیت در نزدیکی مرز مشترک با ایران گزارش کرده اما علت آن را مشخص نکرده است.

درگیری در منطقه

خط لوله انتقال گاز طبیعی ایران به ترکیه به طول بیش از دو هزار و پانصد کیلومتر بر اساس قرارداد صادرات گاز بین دولت های دو کشور احداث شده است.

Image caption افراد مسلح پ ک ک در گذشته هم چند بار خط لوله گاز را منفجر کرده اند

در گذشته هم چند بار در این خط لوله انفجارهایی روی داده که حزب کارگران کرد - پ ک ک - مسئول آن دانسته شده است.

در روزهای اخیر، مناطق کردنشین ترکیه شاهد تشدید درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان مسلح وابسته به پ ک ک بوده است.

در حالیکه شورشیان کرد با حمله به واحدهای نظامی، تعدادی از نفرات ارتش ترکیه را کشته و زخمی کرده اند، براساس برخی گزارش ها، نیروی هوایی ترکیه نقاطی را در مناطق کرد نشین جنوب شرقی این کشور از جمله ارتفاعات قندیل بمباران کرده اند.

شورش مسلحانه کردهای ترکیه بیش از بیست و پنج سال است که ادامه دارد و چندین هزار کشته بر جای گذاشته است.

اخیرا مراد بیلان، رهبر پ ک ک، در مصاحبه ای بی بی سی گفته است اعضای این گروه آمادگی آن را دارند تا تحت نظر سازمان ملل متحد، اسلحه خود را زمین بگذارند.

وی از دولت ترکیه خواسته است به عملیات نظامی در مناطق کردنشین و اعضای این گروه خاتمه دهد و زندانیان کرد را آزاد کند.

مطالب مرتبط