'طرح نامگذاری میدان های اروپایی به نام زن ایرانی'

Image caption شیرین عبادی در خارج از ایران بسر می برد

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل، می گوید طرحی در دست تهیه است که در صورت اجرا هفت هزار میدان اروپایی به نام زن ایرانی نامگذاری خواهد شد.

خانم عبادی به بی بی سی فارسی گفت که این طرح را به مارتا وینچنزی، شهردار جنوا در ایتالیا، پیشنهاد داده و قرار است به همراه خانم وینچنزی با مسئولان شهرهای مختلف اروپایی رایزنی کند.

این فعال حقوق بشر هدف از اجرای این طرح را گرامیداشت "مبارزات آزادیخواهانه زنان ایران" اعلام کرد.

خانم عبادی چهارشنبه سی ام تیر (۲۱ ژوئیه) در مراسم نامگذاری یکی از میدان های شهر جنوا به نام "زن تهران" شرکت کرد و به عنوان شهروند افتخاری این بندر شمالی ایتالیا معرفی شد.

او به بی بی سی فارسی گفت که هدف شورای شهر جنوا از این نامگذاری تجلیل از تمام زنان ایرانی است که در سیزده ماه اخیر در تهران سرکوب شدند.

خانم عبادی گفت: "در حوادث یک سال اخیر، زنان زیادی در شهر تهران جان خود را از دست دادند، چه کرد، چه بلوچ، چه آذری، چه عرب زبان و چه سایر اقوام دیگر."

این برنده جایزه صلح نوبل در جریان پرده برداری از لوح یادبود میدان "زن تهران" نیز برای شرکت کنندگان سخنرانی کرد.

او در بخشی از سخنانش ضمن تجلیل از ندا آقاسلطان، دانشجویی که به چهره اعتراض مخالفان دولت ایران بدل شد، از "شبنم سهرابی که هنگام عزاداری در روز عاشورا پلیس با ماشین او را زیر گرفت" و نیز "دو دختر دانشجو که ساعت سه نیمه شب و به هنگام حمله پلیس به خوابگاه دانشجویان دانشگاه تهران در تاریخ ۲۴ خرداد ماه ۱۳۸۸ با شلیک گلوله به قتل رسیدند" یاد کرد.

خانم عبادی همچنین تلاش فعالان زن زندانی یا زندان رفته از جمله محبوبه کرمی، شیوا نظرآهاری، ژیلا بنی یعقوب، بدرالسادات مفیدی و نرگس محمدی را ستود.

او در سخنرانی اش ضمن محکوم کردن اعدام شیرین علم هولی، فعال کرد، نسبت به سرنوشت زینب جلالیان، "دختر جوان کردی که به علت فعالیت‌های مدنی و سیاسی محکوم به اعدام شده و ممکن است تا هفته آتی حکم اعدامش اجرا گردد" ابراز نگرانی کرد.

در آذرماه گذشته نیز یکی از خیابان های شهر سالمی ایتالیا به "دانشجویان تهران" تغییر نام یافت تا خاطره سرکوب دانشجویان در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ زنده نگه داشته شود.

در واقع نامگذاری خیابانها و میدانهای ایتالیا در تجلیل از آزادیخواهان ایرانی به کشمکشی سیاسی بدل شده است.

دو سال پیش بعد از پیشنهاد شهردار رم برای نامگذاری یک خیابان این شهر به نام هجدهم تیر، شورای شهر تهران نیز تهدید به تغییر نام خیابان ایتالیا در پایتخت ایران کرد.

همچنین رسانه های محافظه کار ایران اوایل تیرماه امسال گزارش دادند بعد از نامگذاری یکی از خیابانهای پایتخت ایتالیا به نام ندا آقاسلطان، خیابان رم در تهران به ادواردو آنیلی تغییر اسم یافته است.

این منابع می گویند آقای آنیلی مسلمان شیعه بوده و ده سال پیش توسط "گروه های صهیونیست" ایتالیا بطرز مشکوکی کشته شده است.

مطالب مرتبط