آمریکا ایران را به حمایت از سه گروه شورشی در عراق متهم کرد

ژنرال اودیرنو
Image caption این فرمانده آمریکایی بارها ایران را به دخالت در امور عراق متهم کرده است

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی در عراق روز چهارشنبه گفت که سه گروه تندروی شیعه در عراق که سعی داشته اند به پایگاه های آمریکایی حمله کنند از حمایت ایران برخوردارند.

ژنرال اودیرنو گفت: "ایرانی ها.... همچنان به تامین، آموزش و ارائه سلاح و مهمات به گروه های افراط گرای شیعه ادامه می دهند."

او گفت ایرانی ها "با یک مجموعه کوچکتر یک برنامه پیشرفته تر را دنبال کرده اند" و اکنون بر سه گروه "کتائب حزب الله"، "اصائب اهل الحق" و "لشکر روز موعود" تمرکز کرده اند.

ارتش آمریکا در سال های اخیر بارها ایران را به حمایت از گروه هایی که علیه نیروهای آمریکایی دست به خشونت می زنند متهم کرده، اما شواهد قاطعانه ای از وجود ارتباطی روشن میان این گروه ها و دولت ایران ارائه نکرده است.

آقای اودیرنو نیز در اظهارات تازه اش به این مساله اذعان کرد: "گفتن اینکه آیا گروه های افراط گرا مستقیما به دولت ایران مرتبط هستند یا نه خیلی دشوار است. اما ما می دانیم که خیلی از آنها در ایران زندگی می کنند خیلی از آنها در ایران آموزش می بیینند و خیلی از آنها از ایران سلاح دریافت می کنند."

ژنرال اودیرنو گفت که مقام های آمریکایی معتقدند که نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در آموزش و تامین مالی این گروه ها نقش دارد.

به گفته این فرمانده آمریکایی، اعضای گروه کتائب حزب الله در سال 2007 یک کامیون آکنده از مواد منفجره را در یک پاسگاه مشترک گشتی آمریکایی-عراقی منفجر کرد اما دو تلاش دیگر این گروه پیشتر در سال جاری ناکام ماند.

ایران در واکنش به اتهامات آمریکا ضمن رد آنها گفته است که کشوری که از آنسوی جهان به پشت مرزهای ایران نیرو آورده است نمی تواند در مورد دخالت در امور عراق به دیگران ایراد بگیرد.

آقای اودیرنو اما با ذکر یک نظرسنجی توسط یک موسسه آمریکایی گفت که 85 درصد عراقی ها دخالت ایران در امور سیاسی کشورشان را رد می کنند.

نیروهای رزمی آمریکا قرار است تا روز اول سپتامبر عراق را ترک کنند، اما نیرویی 50 هزار نفری برای آموزش و مشاوره تا دسامبر 2011 در عراق خواهد ماند.

مطالب مرتبط