'صاحب کشتی حامل بنزین مانع رفتن آن به ایران شد'

عکس آرشیوی از یک تانکر
Image caption صنعت کشتیرانی ایران از اهداف تحریم های بین المللی است

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه بازرگانی و کشتیرانی گزارش می دهد که شرکت هلندی مالک یک کشتی تانکر سوخت، در اوایل ماه جاری از حمل محموله بنزین به ایران از ترکیه خودداری کرد.

این منابع به رویترز گفتند که کشتی "لیا" با پرچم لیبریا که تصور می شود در اجاره شرکت "ان آی تی سی" (شرکت ملی نفتکش ایران) بود در فاصله ۱۲ تا ۱۵ ژوئیه در بندر ازمیت ترکیه بنزین بار زده بود.

این بنزین توسط پالایشگاه "توپراس تی یو پی آر اس.آی اس" ترکیه تولید شده بود.

اما به گفته منابع ناشناس رویترز، صاحب کشتی تصمیم گرفت که به ناخدای کشتی اجازه حرکت آن به ایران را ندهد. سایر منابع به رویترز گفتند که نمی دانند لیا همان کشتی مزبور است یا نه.

این کشتی توسط شرکت "مارویو شیپمنجمنت" در هلند مدیریت می شود اما به گفته یک منبع رویترز، مالک آن شرکت هلندی "پینتیل بی وی" است.

به نوشته رویترز "مارویوز" و "ان آی تی سی" از اظهار نظر در این باره خودداری کرده اند.

ناظران معتقدند که این حادثه می تواند نشانه تاثیر موج تازه تحریم های بین المللی علیه ایران به خاطر برنامه اتمی آن کشور باشد.

یک دلال نفت به رویترز گفت: "معامله با ایران سخت تر و سخت تر می شود. این روزها امکان بیمه کردن بعضی از بارها به ایران وجود ندارد."

به نوشته رویترز، در ماه جاری شرکت بیمه لویدز لندن گفت که محموله های نفتی به ایران را بیمه نمی کند.

براساس این گزارش، لویدز ۱۵ تا ۲۰ درصد بخش بیمه دریایی در جهان را در اختیار دارد و دارای نفوذ زیادی بر سایر بازارهای بیمه است، به این ترتیب شرکت های بیشتری درحال صرف نظر از ارائه بیمه به ایران هستند.

همزمان برخی گزارش ها حاکیست که اتحادیه های بین المللی مهم کشتیرانی درحال اعمال تغییراتی در قراردادها هستند که اعضای آنها را از هرگونه مسئولیتی در تحویل محصولات پالایش شده نفتی به ایران آزاد می کند، تا تحریم های شدید یکجانبه اتحادیه اروپا و آمریکا را نشکنند.

هفته پیش نیز گزارش شد که شرکت نفتی "بی پی" در پایان ماه ژوئن به تامین سوخت هواپیماهای مسافربری جت به شرکت ایران ایر در فرودگاه هامبورگ آلمان پایان داده است.

گفته می شود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است در روزهای آینده تحریم های شدیدتری را علیه ایران تصویب کنند که از جمله شامل تدابیر برای مسدود کردن سرمایه گذاری نفت و گاز در ایران است.

ناظران می گویند که در صورت تصویب این تحریم ها فشارهای اقتصادی اتحادیه اروپا بر ایران به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

مارک فیتزپاتریک مدیر برنامه عدم اشاعه و خلع سلاح در موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن به نیویورک تایمز گفت: "اینها تدابیری شدید است. محدودیت ها بر سرمایه گذاری و انتقال تجهیزات و فناوری به بخش نفت و گاز به خصوص مهم است، همینطور پیش نویس ممنوعیت ها در زمینه خدمات مختلف مالی، از جمله بخش هایی که به بیمه مربوط می شود."

رهبران اتحادیه اروپا ماه گذشته به طور اصولی با تدابیر سخت تر علیه ایران توافق کرده بودند.

ایران برخلاف ادعای غرب برنامه اتمی اش را کاملا صلح آمیز می خواند.

مطالب مرتبط